Black Month delar svenska konsumenter i två läger – majoriteten anser att rean blivit för lång
26.11.2025 07:00:00 CET | DealGuru | Pressmeddelande
En ny undersökning från dealsajten DealGuru visar att fler än varannan svensk tycker att Black Month har blivit för lång och att en vanlig Black Week räcker.
I omröstningen, som samlade 327 röster i DealGurus Facebook-grupp, svarar 54 procent att reaperioden blivit för utdragen medan 46 procent föredrar en hel månad med rabatter.
– Att en majoritet nu säger att Black Month är för långt kan vara ett tecken på ett trendskifte. Vi ser en växande trötthet bland konsumenter, även om många fortfarande uppskattar längre reaperioder. Den här utvecklingen visar hur snabbt preferenserna förändras, säger Johan Selin, vd på DealGuru.
Omröstningen i korthet
- 327 röster totalt
- 54 %: “Redan trött – det räcker med Black Week”
- 46 %: “Älskar Black Month – ju längre rea, desto bättre!”
- Genomförd i DealGurus Facebook-grupp den 13-21 november 2025
Fakta: DealGuru är en svensk dealsajt som samlar kampanjer och rabattkoder tillsammans med sina medlemmar.
Hemsida: https://dealguru.se
Black Week-sida: https://dealguru.se/deals/black-friday-and-black-week
Kontakter
Johan SelinVd DealGuru AB
Tel:+46 73 53 56 598johan@dealguru.seOm DealGuru
DealGuru är en community för alla som älskar rabatter och erbjudanden. Genom DealGurus app och webbplats kan medlemmarna hitta och dela tips om de bästa dealsen och hjälpa varandra att spara både tid och pengar. DealGuru grundades i Lund 2022 av Johan Selin och Lasse Järvinen.
Följ DealGuru
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från DealGuru
3 av 4 prismedvetna konsumenter: Ingen skillnad efter sänkt matmoms28.4.2026 06:07:00 CEST | Pressmeddelande
Drygt tre veckor efter att matmomsen sänktes den 1 april upplever 3 av 4 deltagare i en omröstning i DealGurus community att sänkningen knappt märks i plånboken. Bara 4 procent tycker sig ha fått ta del av hela sänkningen.
9 av 10 tror inte att sänkt matmoms leder till sänkta priser31.3.2026 06:07:00 CEST | Pressmeddelande
Den 1 april halveras matmomsen, något som borde betyda lägre matpriser för svenska konsumenter. Men en undersökning bland DealGurus medlemmar visar att förtroendet är lågt. Endast 11 procent tror att en stor del eller hela sänkningen faktiskt kommer dem till del.
Avbeställningsskyddet ger falsk trygghet – värdelöst om du vill avboka resan19.3.2026 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Oron i omvärlden får var tredje svensk att tveka inför sommarresan. Men tror du att avbeställningsskyddet ger dig rätt att avboka om det känns för oroligt att resa – tänk om. Du riskerar att förlora allt.
Vem vill inte ha en gratis hamburgare? De flesta vet inte att det går25.2.2026 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Just nu kan alla som laddar ned McDonald's-appen få en hamburgare utan att betala något alls. Det är en av hundratals gratis-deals som tusentals svenska dealjägare dagligen hittar och delar med varandra på DealGuru – men som de flesta konsumenter aldrig känner till.
Så har svenskarna börjat jaga rabattkoder18.2.2026 09:34:45 CET | Pressmeddelande
Allt fler svenskar vänder sig till Facebook-grupper och communities för att hitta rabattkoder. Samtidigt tappar traditionella rabattkodssajter mark när konsumenterna söker mer pålitliga tips från andra sparare.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum