Klart med nya avgifter från 2026
28.11.2025 09:30:00 CET | Transportstyrelsen | Nyheter
Transportstyrelsens avgifter för 2026 är nu beslutade. En av få ändringar som får direkt påverkan på medborgare är att vägtrafikregisteravgiften höjs från 69 till 74 kronor per fordon.

Vägtrafikregisteravgiften tas ut årligen för varje fordon som har registrerats i vägtrafikregistret. Totalt sett höjer Transportstyrelsen färre avgifter den 1 januari 2026 än vid senaste årsskiftet.
Transportstyrelsen har sedan några år tillbaka behövt höja avgifter för att intäkter ska motsvara kostnader och inom vissa områden komma tillrätta med underskott. År 2028 ska myndighetens avgifter vara i balans och ekonomichef Helen Hellman konstaterar att Transportstyrelsen närmar sig målet.
– De senaste åren har vi arbetat intensivt med vårt uppdrag om balans till 2028, och vi ser nu ut att närma oss. Nivån på avgifterna eller antal avgifter påverkas inte enbart av förändrade kostnader utan även till exempel av förändrade regler och om vi tilldelas ett nytt uppdrag. Vår ambition är att avgifterna ska vara förutsägbara och stabila och ge bransch och företag förutsättningar att planera sin verksamhet, säger Helen Hellman.
Varje avgift ska bära sig själv, vilket innebär att även om Transportstyrelsen närmar sig balans per trafikslag finns det fortfarande branscher eller aktörer som får höjda eller fler avgifter, men även aktörer som får sänkta eller färre avgifter.
Så påverkas trafikslagen av avgiftsbeslutet
Exempel på verksamheter som påverkas är:
Järnväg: Trafikutövare och infrastrukturförvaltare.
Luftfart: Verkstäder, luftvärdighetsorganisationer, flygplatser, utbildningsorganisationer och flygoperatörer.
Sjöfart: Rederier och hamnar.
Vägtrafik: Utbildningsorganisationer och yrkestrafikföretag.
Nytt sätt att finansiera typgodkännandeverksamheten väntas
Regeringen har föreslagit en förändrad finansieringsmodell för typgodkännandeverksamheten. Den föreslagna förändringen innebär att Transportstyrelsen skulle få disponera intäkterna från verksamheten, men att regeringen beslutar om avgiftsnivåerna. Beslut väntas i december.
Fakta om Transportstyrelsens avgifter
Varje år genomförs en översyn av myndighetens avgifter i syfte att säkerställa att intäkterna motsvarar kostnaderna och i övrigt stämmer överens med gällande principer. Merparten av Transportstyrelsens avgifter har krav på full kostnadstäckning, vilket innebär att samtliga kostnader ska täckas av avgiftsintäkter. Grundregeln är att myndigheten ska balansera sina avgifter över en treårsperiod.
Beslut om nya avgifter har fattats av Transportstyrelsens generaldirektör och gäller från och med den 1 januari 2026.
Transportstyrelsens avgifter - Transportstyrelsen.
Transportstyrelsens föreskrifter om avgifter, senast ändrad genom TSFS 2025:70
Nyckelord
Kontakter
Transportstyrelsens presstjänst
Tel:010-495 43 00press@transportstyrelsen.seTransportstyrelsen arbetar för ett tillgängligt och säkert transportsystem
Transportstyrelsen arbetar för att uppnå god tillgänglighet, hög kvalitet, säkra och miljöanpassade transporter inom järnväg, luftfart, sjöfart och väg. Vi tar fram regler, ger tillstånd och följer upp hur de efterlevs. Med hjälp av våra register arbetar vi bland annat med avgifter, tillstånd och ägarbyten.
Vi finns på 13 orter i landet och vi har idag cirka 2 000 medarbetare. Den största delen av verksamheten finns i Borlänge, Norrköping och Örebro.
Följ Transportstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportstyrelsen
Nya förarstödssystem och pågående EU-process för Tesla11.5.2026 08:35:24 CEST | Nyheter
Nya regelverk för mer avancerade förarstödssystem har tagits fram inom UNECE och EU. Regelverken börjar nu träda i kraft, vilket innebär att nya fordon kan godkännas med sådan funktionalitet och snart finns på svenska vägar. Transportstyrelsen har varit delaktig i arbetet med att ta fram regelverken. – Vi ser positivt på teknikutvecklingen inom förarstödssystem, med trafiksäkerhet som en central utgångspunkt, säger Hans Nordin, utredare vid Transportstyrelsen.
Störningar påverkar Transportstyrelsens system10.5.2026 17:46:03 CEST | Pressmeddelande
Den senaste tiden har olika driftstörningar drabbat Transportstyrelsens it-system. Bland annat har e-tjänsterna inte gått att använda. Men nu fungerar återigen samtliga e-tjänster och förarproven hos Trafikverket.
Föreläggande om järnvägstrafiken mellan Stockholm och Arlanda5.5.2026 08:58:59 CEST | Pressmeddelande
Transportstyrelsen förelägger A-Train AB och Trafikverket att ändra hur utrymmet på järnvägen fördelas mellan järnvägsföretagen på sträckan Stockholm och Arlanda: – Idag råder det inte likvärdig konkurrens på sträckan. Kapacitet ska enligt järnvägsmarknadslagen tilldelas på ett konkurrensneutralt och icke-diskriminerande sätt, säger Carl von Utfall Kull, sektionschef på Transportstyrelsen.
Skärpta utbyteskrav för att motverka körkortsturism4.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Regelskärpningar väntar för den som vill byta ut ett utländskt körkort till ett svenskt för att motverka så kallad körkortsturism. Från och med den 1 maj har Transportstyrelsen möjlighet att neka utbyte av körkort om inte vissa villkor är uppfyllda.
Rapport lyfter utvecklingsområden27.4.2026 11:43:06 CEST | Nyheter
Fordonsbesiktningsmarknaden fungerar i flera delar bra – men i en ny rapport lyfts också områden som behöver förbättras: – Det handlar om bättre efterlevnad av regler, mer harmoniserade bedömningar och arbetet med att förebygga oegentligheter, säger Patrik Andersson, utredare vid Transportstyrelsen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum