Stockholms Auktionsverk presenterar: The Asian Fine Art Sale och The Rare Books, Maps and Manuscripts Sale
27.11.2025 12:00:00 CET | Stockholms Auktionsverk | Pressmeddelande
Hänförande skicklighet, mångtusenårig kunskap – och historiens dolda blad.
Slagauktionerna The Asian Fine Art Sale och The Rare Books, Maps and Manuscripts Sale presenterar dyrbara föremål som gjort halsbrytande resor genom seklerna – från en sensationell Buddha Shakyamuni som föll i glömska och fyndades på loppmarknad, till Piranesis konstfulla utforskningar av Roms hemligheter och personliga brev av Albert Einstein och Greta Garbo.

The Asian Fine Art Sale bjuder på nära 300 nummer som sträcker sig över två årtusenden. Den värdefulla Buddha Shakyamuni från tidigt 1400-tal utmärker sig med enastående detaljer där minsta fingerled och drapering vittnar om ”Yongles gyllene år” – en tidsperiod av kinesiskt välstånd och förfining.
– Den köptes, överraskande nog, in på en loppis i Uppsala enbart för sin skönhets skull och har sedan dess levt ett anonymt liv i ett privat hem. Man önskar verkligen att den här fantastiska Buddhan i förgyllt brons kunde tala – tanken svindlar när man tänker på vad den har upplevt under de senaste 600 åren, säger Elisabet Fellbom, specialist på kinesiskt porslin, asiatisk konst och konsthantverk på Stockholms Auktionsverk.
Auktionen omfattar även utsökta japanska lackarbeten med upp till 50 lager perfekt bevarad lack, samt en rad japanska netsuke från 1600-talet och framåt; små, uttrycksfulla mästerverk som gav tidens traditionella dräkter personlig prägel.
Bland de kinesiska keramikhöjdpunkterna finns bland annat två ovanliga “Immortals”-skålar dekorerade i underglasyrblått och kopparrött, samt en storslagen blåvit Shunzhi-vas, rikt målad i tre bildfält med figurscener, växtmotiv och klassiska ornament.
Därtill tillkommer måleri, där den vietnamesiske modernisten Bui Xuan Phai, vars poetiska minnesbilder av Hanois gamla kvarter idag räknas till landets mest betydelsefulla konst, utmärker sig.
The Rare Books, Maps and Manuscripts Sale samlar kulturhistoria över sju sekler. Piranesis fyra volymer “Le Antichità Romane” från 1756 imponerar med 218 kraftfulla gravyrer, och Sir William Hamiltons spektakulära “Campi Phlegraei” från 1776 sprakar av handkolorerade vulkanvyer.
Bland manuskripten märks sju matematiska brev av Einstein och en varm brevväxling mellan Greta Garbo och hennes familj. De historiska skatterna inkluderar viceamiralen Cronstedts almanacka med noteringar från amerikanska frihetskriget, sällsynta kartor av De Wit, Speed och Blaeu, samt klassiska naturhistoriska verk av von Wright och Anders Sparrman. Auktionen avslutas med en exklusiv samling originaldokument undertecknade av kejsar Napoleon I och Jean Baptiste Bernadotte.
– The Rare Books, Maps and Manuscripts Sale bjuder på spännande upplevelser – både för den nya auktionbesökaren och den kräsna samlaren. Vi är glada och stolta att kunna erbjuda den här fantastiska resan genom tid och rum – ett kaleidoskop av de senaste sju seklernas kulturhistoria, säger Katharina Fahlstedt, chefsintendent och specialist på böcker, kartor och manuskript på Stockholms Auktionsverk.
Visningarna för de två auktionerna öppnar den 28 november på Nybrogatan 32 i Stockholm.
Du hittar katalogerna här och här.
The Rare Books, Maps and Manuscripts Sale går under klubban den 8 december, och auktionen The Asian Fine Art Sale äger rum den 11 december.
Dan PanasPresschef
Tel:0701 865 290dan.panas@auktionsverket.comBilder

Om oss
Stockholms Auktionsverk är världens äldsta auktionshus, grundat 1674, och har i över 350 år varit en central marknadsplats för svensk och internationell kulturhistoria. Med flest filialer av alla svenska auktionshus – i Sverige, Tyskland och Finland – är företaget en ledande aktör inom kvalitetsauktioner i Norden. Genom att använda den marknadsledande digitala plattformen Auctionet når man även över en miljon registrerade köpare i mer än 180 länder. Sedan hösten 2025 är Uppsala Auktionskammare fullt integrerad i Stockholms Auktionsverk.
Staty fyndades på loppmarknad – såldes för över 2,4 miljoner kronor på The Asian Fine Art Sale11.12.2025 12:10:00 CET | Pressmeddelande
Ett sensationellt loppmarknadsfynd från Uppsala stod i centrum för en intensiv internationell budgivning på torsdagen. Statyn av Shakyamuni Buddha, som fört en anonym tillvaro i ett privat hem, gick under klubban till ett slutpris på 2 437 500 kronor på The Asian Fine Art Sale.
Drottning Josefinas örhängen sålda för över två miljoner kronor10.12.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Hon var hustru till Oscar I och drottning av Sverige och Norge 1844-1859. På onsdagen gick ett par magnifika pärlörhängen som tillhört drottning Josefina under klubban till slutpriset 2 187 500 kronor efter intensiv internationell budgivning.
Stort intresse för Einstein-brev bidrog till nytt rekord för Stockholms Auktionsverk8.12.2025 18:15:00 CET | Pressmeddelande
Med bara två dagar till årets Nobelprisutdelning väckte Albert Einsteins korrespondens med matematikern Chaim Herman Müntz stort intresse på The Rare Books, Maps & Manuscripts Sale. Den unika samlingen brev såldes för sammanlagt 1 175 000 kronor och bidrog till att göra auktionen till den mest framgångsrika bokauktionen i Stockholms Auktionsverks historia med en sammanlagd försäljningssumma på nära 8,2 miljoner kronor.
Stockholms Auktionsverk presenterar: The Curated Classics & Fine Jewellery Sale26.11.2025 13:50:00 CET | Pressmeddelande
The Curated Classics & Fine Jewellery Sale lyfter fram det allra främsta inom klassisk konst, konsthantverk och smyckeskonst. Bland höjdpunkterna finns svenska drottning Josefinas praktfulla pärlörhängen, utvalda silverföremål ur Jan Ribbhagens samling, ett par sällsynta appliquer attribuerade André-Charles Boulle, samt Adriaen Cornelisz van Salms storslagna skildring av slaget vid Málaga.
Elva miljonnoteringar på The Modern Art & Design Sale20.11.2025 18:20:00 CET | Pressmeddelande
The Modern Art & Design Sale gjorde succé med hela elva miljonnoteringar efter intensiv svensk och internationell budgivning. I slagauktionens absoluta centrum stod Andy Warhols nyupptäckta målning “Frölunda Hockey Player” som såldes för 5 miljoner kronor.
Besök vårt pressrum