Vårdförbundet kommenterar snabbutredning för säker ambulanssjukvård
Vårdförbundet välkomnar att regeringen tillsätter en snabbutredning om högre säkerhet i ambulanssjukvården.

– Det ska inte vara möjligt att skada dem som vill hjälpa andra. Vi är glada att regeringen har lyssnat in ambulanspersonalens erfarenheter och behov. Nu behövs en kraftsamling för förändring, säger Vårdförbundets ordförande Sineva Ribeiro.
– Regioner och kommuner måste öka det förebyggande arbetet med riskbedömning, säkerhetsplanering och utbildningsinsatser. Vi vet att 27 procent* av vårdpersonalen önskar mer utbildning från arbetsgivaren för att förbättra säkerheten, säger Vårdförbundets ordförande Sineva Ribeiro.
Hot och våld ökar även inom andra verksamheter i offentlig sektor. Det visar inte minst en ny TCO-rapport.
– Det är viktigt att åtgärder vidtas även inom andra delar av hälso- och sjukvården, exempelvis inom hemsjukvården eller psykiatrin. Ensamarbete ska inte förekomma vid risk för hot och våld, menar Sineva Ribeiro.
Vårdförbundet har länge drivit på för krav på riskbedömningar, rutiner och resurser för att öka tryggheten.
Vårdförbundet vill se:
• Stopp för ensamarbete i risksituationer och ökad grundbemanning med legitimerad personal.
• Flaggning av adresser mellan polis och ambulans är prioritet och måste införas. Vårdförbundet vill se en lagändring.
• Polisstöd vid misstanke om hot eller våld.
• Tillgång till patientjournaler för ambulanspersonal inför utryckningar.
• Att arbetsgivaren ser till att personalen har den skyddsutrustning som uppdraget kräver.
I oktober deltog Vårdförbundet på ett möte där sjukvårdsminister Elisabet Lann hade bjudit in företrädare för regionerna, Polismyndigheten, SOS Alarm, fackförbund och myndigheter, för att få en lägesbild över arbetsmetoder, informationsdelning och de utmaningar som finns.
*Källa: Hot och våld-rapporten 2022
Nyckelord
Kontakter
Vårdförbundets presstjänst0703 10 30 09 (ej sms)
Presstjänsten vardagar 09-17 måndag till fredag.
Om oss
Vårdförbundet är ett yrkesförbund som samlar cirka 117 000 sjuksköterskor, barnmorskor, biomedicinska analytiker och röntgensjuksköterskor. Tillsammans utvecklar vi vården, våra arbetsvillkor och våra professioner. Från sjukdom och diagnos till hälsa och helhet. www.vardforbundet.se
Följ Vårdförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vårdförbundet
Ny modell ger rejält lyft för OB22.12.2025 11:00:00 CET | Pressmeddelande
Nu är det klart. Vårdförbundet och Almega Vårdföretagarna har enats om ersättningar som är kopplad till obekväm arbetstid. Ersättningarna kommer i framtiden att utgå från respektive medlems lönenivå.
De kan vinna Vårdförbundspriset 202516.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 21 januari 2026 delas årets Vårdförbundspris för utveckling av hälso- och sjukvården ut på mässan Framtidens hälso- och sjukvård på Kistamässan.
Julen är här och vården behöver hållbara lösningar året runt15.12.2025 09:00:00 CET | Nyheter
Julen står för dörren – och med den har många semester. I dag lämnar Socialstyrelsen en muntlig delrapport till regeringen om hur personalplaneringen i hälso- och sjukvården ska fungera i semestertider." Pilotprojektet" ska slutredovisas i maj 2026. Frågan blev akut i somras när både vårdpersonal och patienter återigen möttes av en hälso- och sjukvård i kaos. Sommaren 2025 präglades av underbemanning, högt patientflöde och ohållbar arbetsbelastning. Våra medlemmar vittnade om dubbla pass, uteblivna raster och ständig oro för patientsäkerheten. Men de här problemen finns året runt. När vården är underbemannad påverkas både arbetsmiljön och patientsäkerheten. Färre kollegor betyder högre belastning, fler sjukskrivningar och att erfarna medarbetare går ner i tid för att orka. Vårdförbundet har under lång tid påtalat att något måste göras, och vi välkomnar att regeringen agerar. Men lösningarna finns redan – och vi kan inte vänta till maj. Om det saknas tillräckligt med personal med rätt k
Högskolan i Borås bäst enligt vårdstudenter3.12.2025 15:41:50 CET | Pressmeddelande
Årets lärosäte tillfaller i år Högskolan i Borås. Det anser Vårdförbundet students medlemmar som röstat fram Högskolan i Borås till det bästa lärosätet gällande den verksamhetsförlagda utbildningen, VFU.
Vårdförbundet: Vi behöver en förbättrad elevhälsa som kan vända trenden om alltför många barn och unga som mår dåligt28.11.2025 09:23:26 CET | Pressmeddelande
Vårdförbundet är positiva till flera av förslagen i utredningen En förbättrad elevhälsa, bland annat att huvudmannaskapet fortsättningsvis finns i skolan, men elevhälsan behöver finnas tillgänglig skolans alla dagar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum