Kommentar från åklagaren om uppgifter om Knutbyärendet
26.11.2025 14:16:49 CET | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
Med anledning av uppgifter i media om ärendet med mord m.m. i Knutby 2004 lämnar kammaråklagare Elin Blank en skriftlig kommentar. Hon är också tillgänglig på telefon senare i eftermiddag.
”Förundersökningen om mordet på pastorshustrun är inte återupptagen. Jag vill utifrån förundersökningen kommentera följande kring Aftonbladets påståenden om felaktigheter och nya uppgifter i utredningen:
- Pastorshustrun träffades av tre skott, ett i höften och två i huvudet. I det tekniska protokollet redovisas att det finns tre skador i överkastet som stämmer överens med skotten. Det redovisas också att påslakanet är genomskjutet på tre ställen, och ställena är markerade på ett foto. De korrelerar med skadorna i överkastet. I texten beskriver kriminaltekniker att övre delen av påslakanet har varit invikt, och att det finns utgångshål på samma sida påslakanet. Det innebär att fem hål i påslakanet har redovisats i protokollet, och att de kommer från tre skott. Detta presenterades i domstolarna.
- De dödande skotten i huvudet konstaterades vara så kallade påsittande skott. Det skjutavstånd barnflickan uppgav i förhören var oförenligt med den tekniska utredningen, vilket klart och tydligt redovisades i domstolarna. Redovisade skottvinklar är förenliga med påsittande skott.
- I det tekniska protokollet redovisas att det fanns en blodansamling på kudden och i sängen därunder samt, på golvet under den platsen, en större blodansamling som runnit genom sängen. Det anges inte tjocklek eller beskaffenhet på madrassen. Ingenting talar emot att blod från skottskadorna kan ha runnit ner på golvet på det sätt tekniker redovisat.
- I obduktionsutlåtandet redovisas att det finns en blödning vid skottskadan i höften, framför allt i underhudsfettet. Barnflickan berättade i domstolen att pastorshustrun gav ljud ifrån sig när hon sköt det skottet.
Samtliga dessa uppgifter redovisades i domstolarna och är alltså ingenting nytt. Jag kommer inte att ta initiativ till någon resningsansökan.
Elin Blank”
Kontakt
Kammaråklagare Elin Blank är tillgänglig på 010-562 67 61 klockan 16–17 i dag.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
En person begärd häktad för deltagande i terroristorganisation29.1.2026 15:04:27 CET | Pressmeddelande
En 23-årig man har begärts häktad vid Malmö tingsrätt misstänkt för deltagande i terroristorganisation, grovt brott, och grovt vapenbrott.
Uppdatering i ärende om misstänkt rattfylleri29.1.2026 13:08:14 CET | Pressmeddelande
Med anledning av dagens medieuppgifter lämnar åklagaren en kort kommentar.
Dom om tivoliolycka28.1.2026 08:15:00 CET | Pressmeddelande
I dag den 28 januari meddelas dom i målet om olyckan på Gröna Lund 2023. Åklagaren är tillgänglig för media.
Uppdatering i ärende om bl.a. mord i Rönninge, Salems kommun27.1.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har begärt förlängd åtalstid till den 24 februari i ärendet om mord och grovt gravfridsbrott i Rönninge i december 2025.
Dom i mål om bl.a. grovt tjänstefel i Staffanstorps kommun26.1.2026 14:48:59 CET | Pressmeddelande
Torsdag den 29 januari kl. 11 meddelar Lunds tingsrätt dom i ett mål om grovt tjänstefel och tjänstefel. Målet handlar om att sex kommunpolitiker i Staffanstorp har fattat beslut om att inte ta emot kvotflyktingar. Enligt åtalet stred beslutet mot lagen där det står att en kommun är skyldig att efter anvisning ta emot nyanlända för bosättning i kommunen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum