Region Örebro län

Välbehandlad hiv smittar inte

Dela

I Sverige är hiv en kronisk sjukdom som, när den är välbehandlad, varken förkortar livet eller överförs vid sex.

I dag lever ungefär 8 000 personer med hiv i Sverige, och varje år nydiagnostiseras cirka 300 personer. En del av dessa har blivit smittade i Sverige medan en del har blivit smittade i annat land.

I dag är inte hiv vad det var tidigare. Nuförtiden kan en välinställd läkemedelsbehandling göra att virusnivåerna är så låga att det inte finns någon risk för smitta vid till exempel oskyddat sex. De personer som lever med hiv kan leva ett lika långt liv som en person utan hiv. Det är därför väldigt viktigt att få vetskap om sin hiv-smitta så att behandling kan sättas in.

- Det enda sättet att få vetskap om en bär på hiv är att testa sig, så om du har utsatt dig för risken att bli smittad är det klokt att testa dig, till exempel om du har haft oskyddat sex med en ny sexpartner. Om du vill testa dig för hiv kan du vända dig till din vårdcentral, STI-mottagningen eller om du är 22 år eller yngre kan du gå till ungdomsmottagningen, säger Anna Hedin, infektionsläkare inom Region Örebro län.

Det finns fortfarande ett stigma kring hiv vilket kan leda till att personer avstår från att testa sig på grund av rädsla. Men genom att öka kunskapen om hiv kan vi med gemensamma krafter slå hål på myter och fördomar.

Bästa sättet att skydda sig mot hiv är att använda barriärskydd så som kondom eller femidom i samband med sex.

Kontakt

Anna Hedin, överläkare på infektionskliniken vid USÖ, telefon: 019-602 13 21

Nyckelord

Kontakter

Region Örebro län - Tillsammans skapar vi ett bättre liv

Region Örebro län ansvarar för många frågor som berör länsinvånarnas vardag och framtid, bland annat hälso- och sjukvård, kollektivtrafik, infrastruktur, näringslivsutveckling, kultur och utvecklingen av social välfärd.

Följ Region Örebro län

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län

Varför effektiva insatser inte alltid når personer med funktionsnedsättning3.12.2025 08:20:00 CET | Pressmeddelande

Trots att många insatser inom funktionshinderområdet har starkt forskningsstöd är det långt ifrån självklart att de når de personer som behöver dem. Forskare Anette Granberg visar i sin avhandling att förklaringen ofta finns i organisationernas egna förutsättningar. Implementering handlar inte bara om vad som ska göras, utan i hög grad om var, hur och under vilka villkor en insats ska införas.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye