Vetenskapens hus öppnar en filial i Kista
27.11.2025 10:50:32 CET | Stockholms stad | Pressmeddelande
Vid årsskiftet kommer Vetenskapens Hus öppna upp en filial i Kista. Verksamheten där elever i årskurs 4–9 och gymnasiet får utforska naturvetenskap, teknik och matematik i en laborativ och kreativ miljö drivs av Stockholms Universitet och KTH i samarbete med Stockholms stad. Syftet är att främja intresset för STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) bland Järvas barn och unga.
Vetenskapens Hus startade 2003 och ägs av KTH och Stockholms Universitet. De har idag två lokaler i universitetsmiljö: Vid AlbaNova universitetscentrum och i Bergianska trädgården.
Hos Vetenskapens Hus får eleverna utforska naturvetenskap, teknik och matematik i en laborativ miljö. Vetenskapens hus erbjuder skolprogram, fortbildningar och evenemang och möter varje år cirka 50 000 elever och lärare.
– Det är allmänt känt sedan länge att STEM-ämnena kan kännas både främmande och svåra för många barn och ungdomar. Med en etablering av Vetenskapens Hus i Kista har vi som ambition att aktivt verka för att sänka trösklar och bygga barns och ungdomars vetenskapliga kapital. Genom möten med förebilder och inspirerande STEM-aktiviteter hoppas vi att STEM ska bli något som de känner att de behärskar, som är roligt och angeläget för val av framtida studie- och yrkesval, säger Magnus Breitholtz, professor och rektorsråd för hållbarhet och samverkan vid Stockholms universitet samt ordförande för Vetenskapens Hus styrelse.
– Vi hoppas att den nya verksamheten ska inspirera, väcka intresse och nyfikenhet samt ge mersmak. Genom att etablera Vetenskapens Hus i Kista gör vi det möjligt för barn och unga att möta oss där de bor – i Kista och närområdet. Satsningen ligger helt i linje med KTH:s långsiktiga engagemang och förankring i Järvaområdet. Ett besök på Vetenskapens Hus i Kista kan bli början på en lång kunskapsresa – kanske hela vägen till studier vid KTH, säger Mikael Lindström, prorektor vid KTH och styrelseledamot i Vetenskapens Hus.
– Ungdomsarbetslösheten i Järva är på höga nivåer. Samtidigt har vi i Kista ett fantastiskt tekniknav med världsledande företag som inte vill något annat än att få in fler intresserade och kreativa unga i sin bransch. Med Vetenskapens Hus i Kista skapar vi nu en mötesplats där Järvas unga kan laborera, leka, lära och möta både universitetsvärlden och branschen. Målet är att vi om tio år ser fler ingenjörer, entreprenörer och matematiker bland Järvas unga, säger skol- och arbetsmarknadsborgarrådet Emilia Bjuggren (S).
– Järvas unga är en central del av Kistas framtid och det är fantastiskt roligt att vi nu med Vetenskapens Hus tar nästa steg för att öka intresset för STEM bland Järvas barn och unga. Vi har redan sett till att Tekniska Museet kunnat öppna i Tensta och tillsammans med företag och civilsamhälle arrangerat programmerings- och matteevent för eleverna i våra skolor, säger biträdande finansborgarråd Anders Österberg (S).
Vetenskapens Hus tillträder sina nya lokaler i NOD-huset vid årsskiftet. I huset bedriver Stockholms universitet både utbildning och forskning inom data- och systemvetenskap. I huset finns också gymnasieskolan Stockholm Science & Innovation School.
Kontakter
Naomi Grossman
Pressekreterare
Telefon: 076 122 92 53
E-post: naomi.grossman@stockholm.se
Bilder

I Stockholms stad arbetar cirka 40 000 personer. Du möter oss i skolan, på äldreboenden, i parken, när du ska söka bygglov, driva företag eller går till simhallen för att träna. Stockholms stads verksamhet styrs av folkvalda politiker och organiseras i stadens förvaltningar och bolag.
Stockholms stad är en organisation med decentraliserat ansvar. Det betyder att besluten ofta fattas lokalt, så nära de berörda som möjligt.
Följ Stockholms stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stockholms stad
Tidiga insatser gör skillnad – stärkt samverkan för barn och unga i Hässelby-Vällingby7.7.2026 08:32:03 CEST | Pressmeddelande
Hässelby-Vällingby stadsdelsförvaltning arbetar sedan hösten 2025 enligt SSPF-modellen – ett strukturerat samarbete mellan skola, socialtjänst, polis och fritid. Syftet är att förebygga brott och ge tidigt stöd till barn och unga som riskerar att hamna i kriminalitet.
Fotbollsfesten fortsätter på Stadion26.6.2026 15:23:05 CEST | Pressmeddelande
Stockholms fotbollsfeber fortsätter. Efter det stora publikintresset under Sveriges VM-matcher bjuder Stockholms stad nu in till storbildsvisning av Sveriges sextondelsfinal på Stadion, där stockholmare kan samlas för att heja fram det svenska landslaget.
Preliminära siffror: Rekordbetyg för Stockholms niondeklassare24.6.2026 09:25:41 CEST | Pressmeddelande
De preliminära betygsresultaten för eleverna i årskurs 9 i Stockholms stads kommunala skolor har förbättrats jämfört med tidigare år. 88,6 procent av eleverna som nyligen gick ut årskurs 9 har behörighet till gymnasiet. Motsvarande siffra vid samma tid förra året var 87,3 procent. Behörigheten har inte varit så här hög sedan nuvarande betygssystem infördes.
Historisk brandstation rustad för framtiden18.6.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Onsdagen den 17 juni hissades flaggan återigen vid Kungsholmens brandstation efter cirka två års renovering. Storstockholms brandförsvars historiska brandstation vid Hantverkargatan har moderniserats för en mer effektiv räddningstjänst.
Nu är Stockholms nya bastu Hornstullsbastun invigd18.6.2026 10:10:03 CEST | Pressmeddelande
En ny bastu på en plats som bjuder på sol, vind och vatten – på onsdagen invigdes Hornstullsbastun på den plats där Liljeholmsbadet tidigare låg. Besökare kunde ta del av musik, tal, bandklippning och visning av bastun.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum