Matriket är bäst i test i stort test av julskinka 2025!
28.11.2025 07:00:00 CET | Lidl Sverige | Nyheter
Matriket "Färdigkokt julskinka med svål" har utsetts till vinnare och fått toppbetyget 5 av 5 i Recept.se:s stora test av julskinkor 2025. Skinkan, som beskrivs som "näst intill perfekt", delar förstaplatsen med Dalsjöfors. I samma test fick även vår Julskinka Premium från Matriket ett mycket bra betyg med 4 av 5. Vi är stolta över att kunna erbjuda julbordets mittpunkt av högsta kvalitet till våra kunder.

I den omfattande blindprovningen bedömde Recept.se:s panel totalt 15 färdigkokta julskinkor, från budget till premium. Julskinkan med svål från Matriket imponerade stort och fick det prestigefyllda omdömet:
"Näst intill perfekt var ett av uttalandena. Den är saftig, smakrik och lagom fet, vilket gör den till en av våra vinnare i årets test."
Den vinnande julskinkan från Matriket är Från Sverige-märkt och kostar 62,90 kr/kg, vilket gör den till en av de billigaste julskinkorna i testet.
Kontakter
Pressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seOm oss
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 209 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Topptestad klassiker – Lidls köttbullar imponerar2.10.2026 09:00:00 CEST | Nyheter
I Svenska Dagbladets test av köttbullar placerade sig Lidls svenska gourmet köttbullar från det egna märket Matriket i topp med betyget 5 av 6. "Redan kalla väcker de positiva reaktioner. Efter en vända i stekpannan utvecklar de dessutom en aptitlig stekyta och en tydlig karaktär.”
Lidl och WWF når milstolpar inom mer hållbara inköp av palmolja1.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Lidl Sverige har kommit långt på resan inom ramen för det internationella partnerskapet med WWF för certifiering av palmolja. I dag är minst 98 procent av den palmolja som används i våra egna märkesvaror certifierad enligt internationellt erkända certifieringar såsom RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil) eller EU-ekologiskt.
Lidl slår upp portarna i centrala Göteborg30.9.2026 08:45:00 CEST | Pressmeddelande
Efter flera års sökande efter ett toppläge i Göteborg står det nu klart att Lidl öppnar en butik på Viktoriagatan i början av 2027. Etableringen innebär att Göteborg får sin 12:e Lidl-butik och Vasastan sin första lågprisbutik.
Lidl billigast på ekologiskt för andra året i rad25.9.2026 09:05:45 CEST | Pressmeddelande
För andra året i rad tar Lidl hem förstaplatsen som Sveriges billigaste kedja för ekologiska livsmedel i Matpriskollens stora EKO-kasse. Undersökningen visar att den som väljer rätt butik kan spara nästan 200 kronor på en och samma kasse – där skillnaden på ekologisk frukt och grönt är över 25 procent.
Toppbetyg till Matriket – Lidls smör i toppen i Aftonbladets stora smaktest25.9.2026 09:00:00 CEST | Nyheter
När Aftonbladet testade ett brett utbud av smör visade Lidls smör från Matriket hög kvalitet med betyget 4 av 5 och blev därmed topptestat.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum