If i utökad julkampanj med Röda Korset
1.12.2025 08:18:36 CET | If Skadeförsäkring | Pressmeddelande
Även den här julen syns If och Röda Korset i en gemensam kampanj, för att belysa behovet av hjälp till människor i utsatthet.
I år utvidgas kampanjen dessutom till Norge och Danmark.

För andra året i rad kommer If och Röda Korset att synas tillsammans i en gemensam julkampanj under budskapet ”If hjälper mycket – Röda Korset hjälper mest”. I år utvidgas kampanjsamarbetet att utöver Sverige även omfatta Röda Korset i Norge och Danmark.
Målet ökad synlighet
Kampanjen kommer att synas utomhus i flera svenska, danska och norska städer, samt i tryckta, digitala och i sociala medier, under vecka 49 och 50. Målet med kampanjen är att öka Röda Korsets synlighet och påminna om behovet av hjälp till människor i utsatthet under en tid på året då mediebruset är som störst.
– Som Nordens största försäkringsgivare hjälper vi kunder dagligen och genom vår djupa expertis inom risk arbetar vi för att minska samhällsrisker, exempelvis kopplade till klimat och folkhälsa. Det känns både viktigt och meningsfullt att låna ut vårt koncept ”If hjälper mycket” till Röda Korset och låta det göra nytta i ett bredare samhällsperspektiv tillsammans med en organisation som delar vår syn på hjälp, säger Sumit Malhotra, Head of Brand, Marketing and Communication på If.
Tre länder samtidigt
Årets julkampanj skalas upp till nationell nivå i Sverige samt omfattar även ytterligare två av Ifs marknader – Norge och Danmark – vilket innebär ännu större räckvidd och synlighet.
– Vår nordiska storlek är en styrka för oss, som i det här fallet innebär att vi kan nyttja vår position och förhoppningsvis kunna bidra till att öka insamlingen till Röda Korsets arbete i tre länder samtidigt, säger Sumit Malhotra.
– Julen är en särskilt svår tid för många som redan har det tufft. Vi hoppas att kampanjen påminner om det och att fler vill bidra till vårt arbete, i Sverige och runt om i världen, säger Josefine Karlsson, tf kommunikations- och insamlingschef på svenska Röda Korset.
Om Ifs och Röda Korsets julkampanj
If och Röda Korset syns tillsammans under budskapet ”If hjälper mycket – Röda Korset hjälper mest”.
Kampanjen omfattar Sverige, Norge och Danmark och syns utomhus, i tryck, digitalt och i sociala medier under vecka 49–50.
Kontakter
Pressfrågor
Tel:08-410 023 03press@if.seOm oss
If är Nordens största försäkringsbolag, med över 4,5 miljoner kunder, både privatpersoner och företag. If har huvudkontor i Sverige och även verksamhet i Baltikum.
Vi försäkrar vart femte hem och personbil i Norden och erbjuder personförsäkring för individer och företag.
Vi är 10 000 anställda, fördelade på flera affärsområden och länder som tillsammans ser till att våra privatkunder och företagskunder får rätt hjälp.
If är helägt av finländska Sampo, som är noterat på Nasdaq-börsen i Helsingfors, Stockholm och Köpenhamn. 2025 blev Topdanmark en del av If.
Vårt löfte till våra kunder är kärnan i vår identitet – If hjälper mycket.
Följ If Skadeförsäkring
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring
Förlängt försäkringsskydd för elbilsbatterier – nu upp till 25 000 mil1.6.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
If märkesförsäkringar stärker sitt erbjudande till elbilskunder genom att förlänga försäkringsskyddet för högvoltsbatterier i elbilar med märkesförsäkring inom Volkswagen Group. Förändringen innebär att skyddet utökas från tidigare 15 000 mil till 25 000 mil.
Ny nordisk rapport: svenska föräldrar upplever störst belastning av vardagsliv och familjeansvar27.5.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Ifs nya nordiska hälsorapport visar att svenska föräldrar i högre grad än föräldrar i övriga Norden upplever att det är svårt att få ihop vardagslivet och att det påverkar familjens välmående negativt. Sverige sticker också ut när det gäller oro för barnens psykiska hälsa. ”När många föräldrar upplever att vardagen redan är svår att få ihop, riskerar det att påverka inställningen till att utöka familjen”, säger Kristina Ström Olsson, nordisk hälsostrateg på If.
Undvik missarna: det här bör du tänka på inför bilresan i Europa i sommar26.5.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Osäkerheten kring flygresor i sommar, kopplad till tillgången på flygbränsle och stigande priser, kan leda till att fler svenskar väljer att ta bilen i sommar. Samtidigt ses också en stor ökning av antal elbilar i Sverige vilket ställer andra krav på förberedelser för den som planerar att åka på bilsemester utomlands. If listar de vanligaste skadeärendena och tipsar om hur man bättre kan förbereda sig inför resan.
Ansökan öppen till Ifs Help a lot Award – här är juryn20.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu har ansökan öppnat till Help a lot Award, ett initiativ från If som vill uppmärksamma projekt och idéer som bidrar till att minska ofrivillig ensamhet i Sverige. Juryn, som består av personer från näringsliv, organisationer och samhälle, är nu också på plats för att bedöma inkomna ansökningar och utse finalister och vinnare.
Inför stämman: Bostadsrättsföreningar bör ta höjd för extremväder i underhållsplanen12.5.2026 12:49:48 CEST | Pressmeddelande
I samband med vårens stämmosäsong uppmanar försäkringsbolaget If bostadsrättsföreningar att inkludera klimatanpassningsåtgärder i sina underhållsplaner. Bakgrunden är att väderrelaterade skador, såsom skyfall, stormar och stora snömängder, utgör en skaderisk för flerbostadshus.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum