Pressinbjudan: Fokus på barn och elevers delaktighet och inflytande
27.11.2025 14:30:06 CET | Skövde kommun | Pressinbjudan
Skövde kommun bjuder in media till en pressträff om sektor barn och utbildnings pågående fokusområde barn och elevers delaktighet och inflytande under läsåret 2025–2026. Arbetet grundar sig i barn- och utbildningsnämndens målbild för 2026, där området pekats ut som ett av tre fokusområden.

Inom mötesforumet 1–20 träffar, där rektorer, biträdande rektorer och enhetschefer deltar, pågår ett omfattande utvecklingsarbete med inspiration, föreläsningar och erfarenhetsutbyte. För att säkra den röda tråden i hela organisationen arbetar även skolornas elevhälsoteam med fokusområdet på lokal nivå.
Vid nästa träff den 4 december medverkar två externa föreläsare
Jonathan Lamy, ordförande för Sveriges elevkårer
Agnes Tell, ordförande för Sveriges elevråd
De presenterar utbildningsmaterial som de tagit fram tillsammans med Skolverket och delar sina perspektiv på elevers inflytande i skolan.
Vid pressträffen medverkar även Marianne Gustafsson, nämndsordförande för sektor barn och utbildning, och berättar om kopplingen till nämndens målbild och det politiska uppdraget.
Datum: 4 december
Tid: Klockan 14.15
Plats: Sessionssalen Elin, plan 5 i Skövde stadshus.
Varmt välkomna!
Kontakter
Edith RudströmPressansvarig
Tel:0500-49 85 64edith.rudstrom@skovde.seKontaktcenter
Tel:0500-49 80 00skovdekommun@skovde.seGustav GrunseliusAvdelningschef för elevhälsanSkövde kommun, Sektor barn och utbildning
Tel:070-866 09 32gustav.grunselius@skovde.seVälkommen till Skövde kommun!
Skövde är en stad med goda kommunikationer som ligger centralt mellan Sveriges största sjöar, Vänern och Vättern. Här vill fler alltid mer. Inte undra på att vi snart är 60 000 människor som bor, lever och växer tillsammans här.
Vi som arbetar inom Skövde kommun drivs av ständig utveckling, vi vill mer och framåt. Vårt uppdrag är att oförtröttligt se till att möjligheterna finns här, att idéer förverkligas och att människor växer. Det andra tycker är omöjligt, gör vi möjligt. Tillsammans lyckas vi!
Följ Skövde kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Skövde kommun
Disa och Ella vidare till Gymnasie-SM2.2.2026 15:35:48 CET | Pressmeddelande
Restaurang- och livsmedelsprogrammets elever Disa och Ella har gått vidare till Gymnasie-SM i Västerås den 14–15 mars.
Beslut om sammanslagning av sektorer7.1.2026 14:30:00 CET | Pressmeddelande
Kommundirektören i Skövde kommun, Johan Rahmberg, har beslutat att sektor socialtjänst och sektor vård och omsorg ska slås ihop till en ny sektor. Uppdraget att genomföra sammanslagningen ges till sektorchef Lotta Hjoberg och är samverkat med fackliga parter.
Ny seniorkör startar i Skövde5.1.2026 13:01:36 CET | Pressmeddelande
Föreningen DISS Familjen i Skövde startar under 2026 en ny seniorkör efter att ha beviljats folkhälsomedel från Västra Götalandsregionens Östra sjukvårdsnämnden. Satsningen syftar till att stärka äldres hälsa och välbefinnande genom körsång.
Fastighetsförsäljning ger CEJN möjlighet att växa vidare i Skövde19.12.2025 10:30:00 CET | Pressmeddelande
Skövde kommun och CEJN har idag undertecknat avtal om försäljning av fastigheten Kylaren 1. Försäljningen av fastigheten, som ligger i anslutning till CEJN:s befintliga lokaler i Hasslums industriområde, möjliggör för CEJN att fortsätta växa och utveckla sin verksamhet i Skövde.
Skövdeborna upplever hög trygghet i sin kommun18.12.2025 10:01:32 CET | Pressmeddelande
Skövde kommun och Polisen genomförde under våren sin första gemensamma lokala trygghetsundersökning. Resultatet visar att invånarna i Skövde över lag känner sig trygga i sitt närområde och upplever färre problem än genomsnittet i landet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum