Veteran-SM i Uppsala slår rekord: "Många vill verkligen vara en del av det här"
Veteran-SM i innebandy är tillbaka i IFU Arena i Uppsala den 6–8 februari 2026 och intresset är större än någonsin. Det står nu klart att 58 lag är klara för spel – ett nytt rekord. Siffran är dessutom utan den äldsta klassen, 60+, som ännu inte är medräknad.

Veteran-SM spelas i Uppsala för fjärde året i rad. Matcherna pågår från fredag lunch till söndag eftermiddag. Hit kommer spelare som fortfarande tränar flera gånger i veckan, spelare som hittat tillbaka till sporten – och lag som samlas igen efter många år. Alla med samma mål: att spela, tävla och ha roligt tillsammans.
Turneringen har blivit en viktig mötesplats. Matcherna rullar från fredag lunch till söndag eftermiddag. Hallarna fylls av glädje, energi och den där härliga känslan som bara innebandy kan skapa. Det spelas med hjärta, det hejas från läktarna och det skrattas mellan bytena. Veteran-SM är lika mycket en upplevelse som en turnering.
På lördagskvällen fortsätter gemenskapen. Reunionfesten har blivit en av helgens höjdpunkter – en kväll där lag återförenas, nya vänskaper växer fram och historierna från planen lever vidare. Den är nu en självklar tradition och en del av det som gör Veteran-SM så uppskattat.
Att intresset ökar märks tydligt.
– Det är tydligt att Veteran-SM har blivit ett arrangemang många verkligen vill vara en del av. Kombinationen av spelglädje, återföreningar och möjligheten att fortsätta tävla på sin egen nivå gör mästerskapet unikt. Att vi nu landar på ett nytt deltagarrekord visar vilket starkt engagemang som finns runt veteraninnebandyn, säger Stefan Jonasson, kommersiell chef på Svensk Innebandy.
Med ett nytt deltagarrekord i ryggen kliver mästerskapet nu in i februari starkare än någonsin. Tre dagar av spelglädje, gemenskap och innebandy väntar i IFU Arena – samma anda, nu i historiskt stort format.
Nyckelord
Kontakter
Stefan JonassonKommersiell chef
Tel:076-010 73 67stefan.jonasson@innebandy.seInnebandy är en sport för alla och det ska vara enkelt att vara med. Alla ska kunna finna samma glädje i sporten oavsett förutsättning. Barn, ungdomar och motionärer ska känna likadant kring innebandy som dem som utövar den på elitnivå.
Över 500 000 svenskar spelar innebandy regelbundet i lag, på jobbet, med kompisar eller i skolan.
Det finns omkring 112 000 licensierade spelare och innebandyn är i dag Sveriges näst största lagidrott.
Följ Svensk Innebandy
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Innebandy
Här är damlandslagets VM-trupp – sju spelare VM-debuterar10.11.2025 12:09:07 CET | Pressmeddelande
Den 6-14 december spelas VM i Tjeckien. Damlandslaget går in i turneringen som regerande världsmästare. Nu har förbundskapten Linn Lundström tagit ut den trupp som siktar mot nya gulddrömmar.
Två mål av turneringsdebutant när Sverige säkrade guldet: "Jättekul att spela i blågult"9.11.2025 19:06:52 CET | Pressmeddelande
Sveriges herrlandslag avslutade även dem Euro Floorball Tour på bästa möjliga sätt när laget besegrade Tjeckien i Nyköping. Efter några nervösa slutminuter kunde svenskarna till slut hålla undan och säkra segern. Vinsten innebar också att Sverige krönte sig som totala mästare i turneringen och fick lyfta guldet inför hemmapubliken.
Sveriges U19-herrar avslutar med strafförlust – men vinner EFT9.11.2025 12:15:30 CET | Pressmeddelande
Sveriges U19-herrar bjöd hemmapubliken i Nyköping på en riktig rysare mot Tjeckien. Efter en dramatisk avslutning räckte till slut en poäng för att säkra guldet i Euro Floorball Tour. Turneringssegern blev kronan på en helg där svenskarna visade hög nivå mot starkt internationellt motstånd.
Stor dramatik när blågult avgjorde i sista sekunden mot ärkerivalerna8.11.2025 19:14:29 CET | Pressmeddelande
Herrlandslaget bjöd supportrarna i Rosvalla på en riktig nagelbitare när de vände och säkrade segern mot Finland i matchens slutskede. Men det krävdes straffläggning för att skilja lagen åt. Nu återstår bara en match av Euro Floorball Tour – morgondagens möte mot Tjeckien.
Från underläge till seger för U19-herrarna: "Gör allt för att vinna tre av tre"8.11.2025 16:50:22 CET | Pressmeddelande
U19-herrarna fortsätter på vinnarspåret i Euro Floorball Tours andra match. Den här gången stod Finland för motståndet – ett klassiskt rivalmöte som slutade med en övertygande svensk seger med 10–4. Nu återstår bara en match i turneringen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum