Svenska Ridsportförbundet

Stora Enso förlänger samarbetet med Svenska Ridsportförbundet – fortsätter som grensponsor för dressyr och fälttävlan

Dela

Stora Enso och Svenska Ridsportförbundet förlänger sitt framgångsrika samarbete. Det nya avtalet som löper över tre år innebär att Stora Enso fortsätter som förbundssponsor samt grensponsor för dressyr, från ponny till senior, och för seniorernas landslag i fälttävlan.

Stora Enso fortsätter som grensponsorer för dressyr och fälttävlan. På bilden Amanda Staam och Carilda Rose AT mot Sveriges första omgångsseger någonsin i FEI Nations Cup.
Stora Enso fortsätter som grensponsorer för dressyr och fälttävlan. På bilden Amanda Staam och Carilda Rose AT mot Sveriges första omgångsseger någonsin i FEI Nations Cup. Foto: Libby Law Photography/FEI

Stora Enso fortsätter att stärka både bredd och elit inom svensk ridsport. Det långsiktiga stödet till landslagen i dressyr och fälttävlan ger goda förutsättningar för hållbar utveckling, sportsliga framgångar och prestation på högsta nivå. Samtidigt når satsningen hela vägen ut i tävlingsverksamheten genom Riksmästerskapen, som inspirerar och engagerar många ryttare från hela Sverige inom både dressyr och fälttävlan.

Det förlängda avtalet mellan Stora Enso och Svenska Ridsportförbundet sträcker sig mellan 2026 och 2028. Tillsammans fortsätter parterna att främja den gemensamma ambitionen om stärkt hästvälfärd, trygghet och ansvarstagande inom ridsporten.

– Det är fantastiskt roligt att Stora Enso fortsätter att stödja svensk dressyr framåt! Vi är oerhört glada över deras långsiktiga engagemang, inte bara i landslagen utan också i Riksmästerskapet och Stora Enso Cup som betyder mycket för ryttare på alla nivåer. De vet vad sporten har för behov och det känns tryggt att ha Stora Enso i ryggen inför VM nästa år. Stora Enso har ett helhetsgrepp och genom stödet som landslagen får från ponny till senior kan vi stärka banden och fortsätta göra gemensamma satsningar bland ungdomarna och seniorerna. Att de dessutom prioriterar trygghet i sporten känns både viktigt och värdefullt, säger Stefan Jansson, förbundskapten i dressyr.

– Stora Enso har varit oerhört viktig som grensponsor de senaste åren. De har stöttat landslagstruppen med träningar och höjt ryttarnas nivå på ett sätt som inte hade varit möjligt utan dem. Vi hoppas kunna fortsätta den utvecklingen mot VM 2026 och att få göra det tillsammans med ett företag som delar vår värdegrund känns väldigt positivt. Jag hoppas att vi kan hjälpa Stora Enso lika mycket som de hjälper oss, säger Fredrik Bergendorff, förbundskapten i fälttävlan.

Nytt fokus på biomaterial och hållbarhet

I det nya avtalet får sponsorskapet sin hemvist i Stora Ensos Biomaterials, ett affärsområde som utvecklar och producerar hållbara och förnybara material från trä. En viktig produkt inom Biomaterials är fluffmassa – ett material som används i blöjor, bindor och andra vårdprodukter. Samarbetet blir därmed också en plattform för att lyfta fram hur hållbarhet och ansvar genomsyrar både ridsporten och Stora Ensos verksamhet. Det förlängda samarbetet mellan Stora Enso och Svenska Ridsportförbundet bygger bland annat på hållbarhet genom livets alla skeden. Ridsporten engagerar människor i alla åldrar – precis som Stora Ensos förnybara material används i produkter som följer människor genom livet. Genom samarbetet lyfts därmed hållbarhetens betydelse i både vardag och prestation.

– Genom samarbetet med Svenska Ridsportförbundet får vi en unik möjlighet att visa vad hållbarhet betyder i praktiken. Våra biomaterial används i produkter som följer människor genom livets alla skeden – från barnblöjor till vårdprodukter – och ersätter fossila material med förnybara alternativ. Samtidigt delar vi värderingar kring ansvar och inkludering. Ridsporten är en bred och engagerande rörelse med stark kvinnlig närvaro, vilket gör den till en naturlig plattform för att lyfta framtidens ledarskap och mångfald. Tillsammans visar vi att hållbarhet, ansvar och utveckling går hand i hand – både i vardagen och i prestation på högsta nivå, säger Johanna Hagelberg, Executive Vice President, Biomaterials på Stora Enso.

Stora Ensos satsningar bidrar samtidigt till att skapa mötesplatser för kunskapsutbyte och utveckling för både häst och ryttare. Under hösten arrangerades ett uppskattat evenemang med dressyrlandslaget i Falun, där en stor publik fick ta del av ny kunskap, inspiration och fördjupad förståelse för hästens och ryttarens utveckling – ett koncept som parterna planerar att vidareutveckla.

Utveckling av framtidens ledarskap

Genom Stora Ensos ledarskapsstipendium inom ridsporten lyfter parterna även framtidens ledare. Stipendiet är ett viktigt initiativ för att lyfta förebilder och stödja ledarskap som präglas av trygghet, passion och handlingskraft. Ridsporten är en av Sveriges mest inkluderande idrotter, och samarbetet ska fortsätta stärka utvecklingen av ledarskap och bidra till en bredare och starkare rekryteringsbas.

Kontakter

Följ Svenska Ridsportförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svenska Ridsportförbundet

Strömsholmsdagarna får Nordic Baltic Equestrian Championship 20264.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande

Strömsholmsdagarna blir något extra kommande år. Mästerskapet Nordic Baltic Equestrian Championship i hoppning, dressyr och paradressyr samt premiär för fyrstjärnig internationell fälttävlan står på programmet 22-30 juni 2026. – Det är ett ärofyllt uppdrag och samtidigt en väldigt kul och intressant uppgift, säger Mikael Theorén, ordförande i Strömsholms Ridsportförening.

Lina Andersson vinnare när ATG presenterade Årets Hästskötare på Ryttargalan28.11.2025 10:45:17 CET | Pressmeddelande

Lina Andersson är utsedd till Årets hästskötare 2025. Hon har stått vid Malin Baryard-Johnsson och H&M Indianas sida vid svenskt OS- och VM-guld samt vid stora individuella framgångar. Hela tiden med kärleken till hästarna som drivkraft. – Det betyder ju allt att hon får visa upp sig så bra hon kan, säger Lina Andersson med blicken fäst på H&M Indiana, hästen som tagit henne i princip jorden runt.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye