Black Friday-succé för Elgiganten – ökar omsättningen med 20 procent
1.12.2025 08:00:00 CET | Elgiganten | Pressmeddelande
Trots rapporter om en dämpad Black Friday i Sverige visar Elgiganten motsatsen. Årets kampanj blev den starkaste någonsin för hemelektronikkedjan, med en omsättningsökning på 20 procent. Vad som drivit omsättningen har varit en kombination av attraktiva erbjudanden, hög tillgänglighet och ett starkt intresse hos svenskarna att uppgradera hemmet med ny teknik.

När Black Friday-kampanjerna börjar lida mot sitt slut kan Elgiganten summera en rekordstark Black Friday. Redan vid starten den 14 november, med en VIP-helg för kundklubbsmedlemmar, noterades ett rekordstort intresse. Trenden höll i sig under hela kampanjperioden och kulminerade på själva Black Friday, som blev den största försäljningsdagen i företagets historia. Black Friday har sedan tidigare etablerat sig som årets största försäljningsperiod i Sverige och i år ökade Elgiganten sin omsättning med 20 procent jämfört med föregående års Black Friday.
– Vi kan summera en fantastisk Black Friday där kunderna strömmat in för att göra bra deals. Logistiken har fungerat perfekt och vi har haft gott om varor för att möta den höga efterfrågan. Många kunder har börjat sin köpresa online och hämtat varorna i butik, medan andra handlat direkt i varuhusen – den flexibiliteten har varit avgörande för framgången, säger Niclas Eriksson, vd på Elgiganten.
Årets försäljningsrekord har spridit sig över många produktkategorier. Bland storsäljarna finns mobiltelefoner, surfplattor, tv-apparater och datorer, men även vitvaror och nya segment som komponenter och tillbehör har haft en kraftig tillväxt. Elgiganten visar en stark tillväxt hos både privat- och företagskunder, men i år går företagsförsäljningen extra starkt jämfört med tidigare år.
– Teknikutvecklingen går i ett rasande tempo, drivet av innovativa produkter med AI-lösningar och smarta funktioner som gör vardagen lättare. Den nya tekniken blir bara bättre och mer tillgänglig för varje dag, vilket gör att konsumenterna ser Black Friday som ett perfekt tillfälle att investera i det senaste eller uppgradera hemmets nuvarande teknik, säger Niclas Eriksson.
Kontakter
Linnea CederquistPR and Communication Manager
Gäller endast pressförfrågningar från media. För övriga frågor och kundärenden vänligen kontakta kundtjänst.
Bilder

Om oss
Elgiganten är Sveriges ledande återförsäljare av hemelektronik, vitvaror och kök. Bolaget är en av de största aktörerna inom svensk detaljhandel och har funnits i Sverige sedan 1994. I dag har Elgiganten cirka 3 700 anställda och 170 butiker och varuhus över hela landet.
Elgiganten är en del av Elkjøp-koncernen – Nordens största hemelektronikkedja med verksamhet i Sverige, Norge, Danmark, Finland, Island, Grönland och Färöarna. Elkjøp-koncernen ägs av brittiska Currys plc, en av Europas största återförsäljare av hemelektronik.
LÄS MER OM:
Elgigantens sortiment och mer om bolagets hållbarhetsarbete.

Följ Elgiganten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Elgiganten
Epoq presenterar hetaste köksnyheterna för 202629.1.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Epoq, Elgigantens köksvarumärke, lanserar en rad nya produkter för 2026 med fokus på design och aktuella kökstrender. Med tips och råd från köksspecialisten visar Epoq hur kunderna kan skapa ett personligt och modernt kök som står sig över tid.
Off-season-boom: Svenskarna köper sommarprylar mitt i vintern21.1.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Produkter förknippade med varmare dagar, däribland elsparkcyklar, robotgräsklippare, glassmaskiner och grillar, säljer oväntat bra hos Elgiganten under årets kallaste månader. Försäljning av glassmaskiner under perioden november-december 2025 ökade med 450 procent medan grillförsäljningen ökade med 233 procent, jämfört med samma period 2024. Trenden går stick i stäv med den traditionella säsongslogiken inom handeln, där efterfrågan på sommarprodukter normalt är som störst under årets varmaste månader.
Nu utses alla Sveriges landskapsbakverk14.1.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Från Kronans kaka i Blekinge till Estellebakelsen i Östergötland, dammsugare i Norrbotten och semlan i Uppland - svenska folket har röstat och nu står det klart vilka bakverk som anses representera Sveriges 25 landskap. Resultatet visar en kombination av gamla baktraditioner och moderna smakpreferenser, med både självklara klassiker och oväntade favoriter. Bakom initiativet Hela Sveriges Bakverk står Epoq, Elgigantens köksvarumärke, tillsammans med måltidshistorikern Richard Tellström.
Elgigantens julgåva går till Suicide Zero23.12.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Varje jul har de anställda på Elgiganten en omröstning om till vilken organisation deras arbetsgivare ska skänka en stor gåva i medarbetarnas namn. För andra året i rad föll valet på Suicide Zero.
Fler svenskar säkrar hemmet med kameraövervakning22.12.2025 09:49:36 CET | Pressmeddelande
Julen är en tid då många lämnar hemmet för att fira med nära och kära. Men samtidigt ökar risken för inbrott. Elgiganten ser en tydlig trend: försäljningen av smarta övervakningslösningar har ökat markant under året. Tillsammans med Arlo delar Elgiganten tips för hur svenskarna kan skydda hemmet med smart kameraövervakning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum