Kretafeber i Östersund: Apollo säljer i rekordfart
2.12.2025 08:38:00 CET | Apollo | Pressmeddelande
I år utmärkte sig Östersundsborna som de snabbaste i Sverige att boka sin sommarsemester. Nu pekar allt på att samma trend fortsätter även inför nästa år – redan är 25 % av sommarresorna för 2026 sålda!

Försäljningen av sommarresor inför 2026 överträffar alla förväntningar. Totalt rapporterar Apollo en försäljningsökning på 30 procent i hela Sverige jämfört med samma tidpunkt i fjol – och ännu en gång utmärker sig Östersund som snabbast i landet. Hela 25 procent av nästa sommars resor från den regionala flygplatsen är redan bokade!
- Vi har haft en stor efterfrågan på charterresor från Åre Östersund Airport under säsongen 2025 och blickar vi framåt ser vi också att trenden håller i sig, säger Peter Fahlén, flygplatschef Åre Östersund Airport. Den grekiska övärlden är alltid efterfrågad, och möjligheten att kunna flyga till flera spännande resmål, direkt från sin lokala flygplats är något de boende i regionen sätter stort värde på, säger han.
2026 blir det fjärde året som Apollo flyger direkt från den regionala flygplatsen till Greklands mest populära ö – och den första avgången sker den 11 maj.
En tydlig favoritort
Grekland utmärker sig som årets stora semesterfavorit i hela landet, och från Östersund flyger Apollo direkt till Kreta. På den populära semesterön finns det gott om olika orter att välja mellan – men det är särskilt en som sticker ut bland Östersundsresenärerna: Platanias.
I somras valde hela 30 procent Platanias som sin semesterort – och Apollo ser samma tendenser inför 2026. Hittills har nämligen 5 av 10 bokat en resa till den populära och familjevänliga orten!
– Det bästa med Kreta är att ön erbjuder semesterorter för alla smaker och plånböcker – från välkända och etablerade till mer orörda och autentiska. Att Platanias utmärker sig är däremot lätt att förstå – här är utbudet stort, stränderna långa och avståndet kort till flera av Kretas främsta upplevelser, säger Martina Krantz, pressansvarig på Apollo.
En annan trend värd att notera är hur kvalitetsmedvetna Östersundsresenärerna är. Hela 7 av 10 som hittills har säkrat sin semester har valt ett hotell med minst fyra stjärnor.
Nyckelord
Kontakter
Martina KrantzPressansvarig
Tel:+46 8 673 91 00martina.krantz@apollo.seOm oss
Apollo är en av Nordens ledande researrangörer med uppåt 500 medarbetare och en miljon resenärer årligen. Med oss kan kunder resa till hela världen, oavsett om de vill åka på en avslappnande sol- och badsemester, ta en träningsvecka i värmen eller spendera en weekend i någon spännande storstad. Vi arrangerar charterresor, träningsresor, cityresor och kryssningar och erbjuder dessutom säker bokning av flyg och hotell separat om kunden föredrar att själv sätta ihop sin resa.
Apollo bildar tillsammans med specialistarrangörerna Golf Plaisir, Lime Travel och Xtravel samt sportresorten Playitas, gruppen DER Touristik Nordic AB. Vi är sedan 2015 del av den privatägda tyska koncernen REWE med över 300 000 medarbetare. Apollo arbetar aktivt för hållbart resande och socialt ansvar och vi samarbetar med SOS Barnbyar, Ecpat, SOK (Sveriges Olympiska Kommitté) samt är fullvärdiga medlemar i DER Touristik Foundation. Apollo är Travelife-certifierade sedan 2015.
Följ Apollo
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Apollo
Apollo Sports lanserar exklusivt catski-äventyr i Bakhmaro, Georgien26.5.2026 11:30:21 CEST | Pressmeddelande
Apollo Sports fortsätter att bredda sitt utbud av skidresor och lanserar nu en ny, spektakulär skidupplevelse: catski i Bakhmaro, Georgien. Resan riktar sig till erfarna skid- och snowboardåkare som söker orörd pudersnö, storslagen natur och ett äventyr långt bortom de traditionella alpina destinationerna.
Nyhet! Apollo lanserar resor till Peloponnesos18.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Researrangören utökar sitt Greklandsutbud med hela fem nya semesterorter genom satsningen på paketresor med reguljärflyg.
Svensk semesterdröm: kändisar som tål socialt lågtryck11.5.2026 08:15:00 CEST | Pressmeddelande
När svenskarna ska välja vilken kändis de helst vill resa på semester med är preferenserna ganska enkla: det ska vara trevligt, okomplicerat och lagom.
Så får du mer semester för pengarna!6.5.2026 14:24:58 CEST | Pressmeddelande
Sommarsemestern behöver inte bli dyr för att bli bra. Med några enkla val kan du få både mer innehåll, lägre pris och större trygghet på resan.
Apollo blir Travelife-certifierat - för fjärde gången!4.5.2026 12:37:29 CEST | Pressmeddelande
Certifieringen innebär att Apollo uppfyller höga sociala och miljömässiga standarder i branschen och markerar ett viktigt steg i bolagets satsning på ett mer hållbart resande.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum