Studie ger hopp om behandling mot mag- och tarmbesvär
2.12.2025 10:09:22 CET | Örebro universitet | Pressmeddelande
Forskare vid Örebro universitet har tagit ett viktigt steg framåt i förståelsen av tarmsjukdomen IBS. För första gången har man kunnat visa, direkt i människans tarm, att smörsyra kan stärka tarmen. Studien ger nytt hopp om framtida behandlingar för de dagliga besvär som drabbar hundratusentals svenskar.
– Vi såg en lucka i forskningen: man hade visat effekter i cellstudier och djurförsök, men den direkta påverkan i människans tarm var mindre utforskad, säger Rebecca Wall, forskare i mikrobiologi vid Örebro universitet.

Irritabel tarm (IBS) är en vanlig magtarmsjukdom som ofta saknar effektiv behandling. IBS kan ge diarré, förstoppning, smärta och magknip, vilket ofta påverkar livskvaliteten och vardagen för många drabbade.
Studerade förändringar i realtid
Forskare har länge misstänkt att personer som lider av IBS har lägre produktion av smörsyra, vilket kan påverka tarmens skyddande barriär och bidra till symtom. Smörsyra bildas naturligt av tarmbakterier när vi äter fiberrik kost. Även om smörsyra tidigare har studerats i både laboratoriemodeller och i kliniska studier, har det saknats kunskap om hur smörsyra påverkar tarmens funktion inne i människans tarm i realtid.
– Förhoppningsvis gör denna studie att medicinforskningen kommer längre och hittar ett botemedel mot tarmsjukdomen IBS, som försämrar så många människors liv, säger Rebecca Wall.
Komplicerad studie även för patienter
Forskarna isolerade ett avsnitt i tjocktarmen med hjälp av uppblåsbara ballonger (en koloskopisk modell. Där kunde man tillföra en kontrollerad mängd smörsyra och sedan ta vävnadsprover före och efter exponeringen.
– Det var en väldigt svår studie att genomföra. Vi är tacksamma för att frivilliga ställde upp och låg still i många timmar medan de blev undersökta. Tillgången till sjukhusets utrustning har också varit helt avgörande för den här studien, säger Tatiana Marques, forskare i mikrobiologi vid Örebro universitet.
I studien undersöktes hur smörsyra kan skydda tarmen hos både friska personer och patienter med IBS. Resultaten visade att smörsyra gjorde tjocktarmen mer motståndskraftig när den utsattes för stress. Därmed minskades genomsläppligheten i tarmen hos personer med IBS. Resultaten tyder på att smörsyra kan stärka tjocktarmens barriär och ger stöd för att smörsyra kan vara en lovande framtida behandling mot IBS.
För mer information:
Rebecca Wall, forskare i mikrobiologi vid Örebro universitet: 072 - 993 4266, rebecca.wall@oru.se
Tatiana Marques, forskare i mikrobiologi vid Örebro universitet: 076 - 517 1926, tatiana.marques@oru.se
Nyckelord
Kontakter
Björn SundinForskningskommunikatör
Tel:0790676889Tel:019-30 22 43bjorn.sundin@oru.seBilder

Länkar
Om oss
Örebro universitet är ett bredduniversitet med starka professionsutbildningar och forskning som spänner över 36 ämnen inom alla vetenskapliga fält. Vi har 17 000 studenter, 80 utbildningsprogram på grundnivå och avancerad nivå och ett stort utbud av fristående kurser. Örebro universitet har samlat spetskompetens inom tre profilområden: AI, robotik och cybersäkerhet, Mat och hälsa och Föroreningar och samhälle.
Följ Örebro universitet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Örebro universitet
Så kan döden hanteras bättre i vården17.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Döden kan komma snabbt trots långvarig sjukdom och många närstående önskar att de hade förstått hur lite tid det var kvar. Genom utbildning för vårdpersonalen och riktade insatser till närstående kan bättre stöd ges vid vård i livets slutskede, menar Annika Söderman, forskare vid Örebro universitet.
Restprodukt från pappersindustrin kan ge billigare sanering av gamla gruvor16.6.2026 09:21:13 CEST | Pressmeddelande
En restprodukt från massa- och pappersindustrin kan bidra till att minska utsläpp av metaller från tusentals gamla gruvor i Sverige. En ny studie från Örebro universitet visar att grönlutsslam har god förmåga att neutralisera surt gruvavfall samtidigt som halterna av metaller som lakas ut är låga.
Segregation går åt båda håll – unga lever i sociala bubblor oavsett område15.6.2026 08:23:30 CEST | Pressmeddelande
Segregation påverkar inte bara ungdomar i utsatta områden. Även ungdomar från socioekonomiskt starka områden lever i slutna vardagsmiljöer med få kontakter över klyftorna. Det visar ny forskning från Örebro universitet.
Förskolan kan bidra till bättre språk11.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Förskolan kan bidra till att fler barn får ett väl fungerande språk. Med en genomtänkt modell kan måltider, lekar och andra rutinsituationer bidra till att barn stärker sitt språk. Det visar forskning vid Örebro universitet.
Fästingar, grillbråk och sommarlov – här är Örebro universitets experter i sommar10.6.2026 11:45:18 CEST | Pressmeddelande
Fästingsäsongen är här, grillarna går varma och sommarlovet har redan startat för många. Men hur skyddar man sig bäst mot fästingar, varför lever könsrollerna kvar vid grillen – och hur kan barn hålla matematikkunskaperna vid liv under ledigheten?
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum