Willys minskar bemanningen – samtidigt som ägarna får miljardutdelning
4.12.2025 06:03:23 CET | Handelsanställdas förbund | Pressmeddelande
Willys planerar att minska bemanningen i flera butiker inför 2026. Det framgår av budgeten för 2026. I flera butiker handlar det om nedskärningar på 35–60 timmar i veckan. Enligt fackförbundet Handels riskerar utvecklingen att öka pressen på personalen och försämra arbetsmiljön i butikerna.

Detta sker trots att företaget och dess ägare redovisat goda resultat under en längre tid. I år delade Axfood – som äger Willys – ut cirka 1,9 miljarder kronor till sina aktieägare. Det finns alltså stora resurser i företaget – men inte i bemanningen.
Samtidigt arbetar en mycket stor del av personalen i handeln ofrivillig deltid. Drygt 70 procent av de anställda inom detaljhandeln jobbar deltid, och enligt Handels undersökningar uppger 6 av 10 deltidsanställda att de vill ha fler timmar på sina kontrakt. När bemanningen minskar ökar dessutom arbetsbelastningen för dem som arbetar kvar.
Regeringen menar att den sänkta arbetsgivaravgiften för unga, som träder i kraft 1 april, kommer leda till fler jobb. Här syns i stället hur ett lönsamt företag minskar bemanningen.
– När ett företag kan dela ut nästan två miljarder kronor, samtidigt som man minskar bemanningen, visar det tydligt vad som prioriteras, nämligen större vinster i ägarnas fickor snarare än fler i arbete. I en bransch där majoriteten arbetar deltid och många efterfrågar fler timmar blir neddragningarna särskilt allvarliga, säger Stefan Carlén, chefsekonom på Handels.
– En fungerande arbetsmiljö kräver att det finns tillräckligt många timmar i verksamheten. När bemanningen ligger för lågt ökar pressen på dem som arbetar. Handels medlemmar behöver stabila och trygga kontrakt för att jobbet ska vara hållbart över tid. Alla ska kunna leva på sin lön, säger Linda Palmetzhofer, förbundsordförande i Handels.
Handels följer utvecklingen noggrant och fortsätter kräva att företag som går med stora vinster tar ansvar för sin personal och satsar på fler trygga timmar för dem som skapar värdet.
Kontakter
Robert StjernbergPressekreterare
Tel:010-450 89 80press@handels.seOm oss
Handels är Sveriges tredje största LO-förbund. Idag är vi drygt 152 000 medlemmar. Omkring 70 procent av Handels medlemmar är kvinnor.
Förbundet bildades 1906 men är på många sätt ett ungt förbund. Nästan en tredjedel av våra medlemmar är under 30 år och nära hälften är under 35.
Vi finns på cirka 25 000 arbetsplatser och representerar en rad olika yrken och branscher. Majoriteten av våra medlemmar jobbar inom detaljhandeln. Andra medlemsgrupper är till exempel florister, frisörer, lagerarbetare, optiker, urmakare, tjänstemän, kontorsanställda och elever inom yrkesinriktad utbildning.
Följ Handelsanställdas förbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Handelsanställdas förbund
Sexuella trakasserier fortsatt vanligare i handeln10.6.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Var femte anställd inom handeln har utsatts för sexuella trakasserier det senaste året. Trots år av debatt och metoo är det fortfarande många som inte berättar om det de utsätts för. Unga, kvinnor och otryggt anställda är fortsatt mest utsatta, visar Trakasseribarometern 2026. Fackförbundet Handels kräver att arbetsgivarna tar större ansvar för att förebygga sexuella trakasserier och skapa tryggare arbetsplatser.
Jobbat ett helt liv – har inte råd att leva som pensionär19.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Många som har jobbat ett helt yrkesliv i handeln får en pension nära fattigdomsgränsen. I en ny rapport från Handelsanställdas förbund beskriver medlemmarna själva sin situation. Som en medlem uttrycker det: “Man bara överlever.”
Elinor Odeberg blir ny chefsekonom på Handels6.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Elinor Odeberg blir ny chefsekonom och utredningschef på Handels. Hon tillträder tjänsten den 19 maj och efterträder Stefan Carlén.
Jobbet slutar inte när du går hem – ny rapport om digital stress i handeln5.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Många handelsanställda får aldrig riktigt lämna jobbet – inte ens efter arbetsdagens slut. En ny rapport från Handels visar att en majoritet av de butiksanställda upplever förväntningar på att vara tillgängliga även utanför arbetstid. Samtidigt uppger över hälften att de har svårt att koppla bort tankarna på jobbet när arbetsdagen är slut.
Sverige har råd med trygghet – men regeringen väljer skattesänkningar13.4.2026 08:16:30 CEST | Pressmeddelande
Regeringen lägger miljardbelopp på skattesänkningar samtidigt som många löntagare kämpar för att få ekonomin att gå ihop. Det skriver Handelsanställdas förbund i en kommentar till vårbudgeten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum