Almega

Bingo - Nytt kollektivavtal för anställda i hallarna

Dela

Almega Tjänsteföretagen har tecknat kollektivavtal med Hotell och restaurangfacket (HRF) för anställda i bingohallar. Det nya avtalet sträcker sig över 24 månader och den totala kostnadsramen är 6,4 procent.

– Det känns bra att få ytterligare ett kollektivavtal på plats inom de ramar som arbetsmarknadens parter kommit överens om. Förhandlingarna har i stort präglats av ett gott samtalsklimat och konstruktivitet, säger AnnEva Bomberg, Almega Tjänsteföretagens förhandlingsledare på avtalsområdet. 

Kollektivavtalet gäller under perioden 1 december 2025 till 30 november 2027 och berör anställda vid ett 20-tal bingohallar.

Attraktiva och branschanpassade villkor är avgörande för tjänstesektorns framgång och Almega strävar alltid efter att skapa de bästa förutsättningarna för både arbetsgivare och medarbetare. Under avtalsrörelsen 2025 tecknar Almega sammanlagt 125 avtal, flest av alla arbetsgivarorganisationer.

Om oss

För kontakt:
Almegas pressjour på telefon 08-762 70 40

Om Almega:
Almega - Sveriges största arbetsgivar- och branschorganisation för tjänsteföretag - är en förbundsgrupp bestående av omkring 10 000 medlemsföretag med sammanlagt drygt 500 000 anställda. Medlemsföretagen representerar ett 60-tal branscher inom den svenska tjänstesektorn. Almega är den största förbundsgruppen inom Svenskt Näringsliv och förhandlar allra flest kollektivavtal i Sverige. Mer information finns på www.almega.se.

Följ Almega

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Almega

Ny rapport: Tjänstesektorn – nyckeln till EU:s konkurrenskraft och 280 miljarder euro i tillväxt24.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande

Tjänstesektorn är motorn för jobb, tillväxt och Europas motståndskraft. Den står för 70 procent av EU:s BNP och sysselsättning – och EU är världens största exportör och importör av tjänster. Trots detta bromsas sektorn av regleringar och politisk fragmentering. En ny rapport visar att rivna handelshinder för tjänster kan ge EU 280 miljarder euro i ökad BNP på fem år.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye