Ellen Lamm fortsätter som konstnärlig chef för Unga Operan
5.12.2025 10:00:00 CET | Kungliga Operan | Pressmeddelande
Förordnandet förlängs med ytterligare fem år till sommaren 2031.

Ellen Lamm tillträdde som konstnärlig chef för Unga Operan 2021 och hennes nuvarande förordnande löper ut 2026. Nu är det klart att förordnandet förlängs fram till 2031. Under åren 2023 - 2025 verkade Ellen även som tf Operachef, parallellt med sin roll som chef för Unga Operan. Under 2025 har Unga Operan spelat Händels Julius Caesar i en kritikerrosad uppsättning, haft nypremiär på operaföreställningen Sova vaken samt urpremiär för balettföreställningen Vem där?, som också gått på turné i landet i samarbete med Riksteatern. Tillsammans med Folkets Hus och Parker har projektet Unga Operan på besök låtit barn och unga i olika delar av landet ta del av opera och balett nära hemmet.
»Jag är oerhört glad och stolt över Unga Operans verksamhet och det arbete vi gör tillsammans för att nå ut med scenkonst av högsta kvalitet till barn och unga inte bara i Stockholm utan i hela Sverige. Vi har spännande år framför oss med vår flytt till Scenkonstmuseet under tiden Operahuset renoveras och vår målsättning att möta barn i alla Sveriges 290 kommuner under åren 2027 - 2031. Vi står inför en av de mest spännande perioderna i Kungliga Operans långa historia, och jag är tacksam att få vara en del av denna tid«, säger Ellen Lamm.
»Under Ellens ledning har Unga Operan utvecklats till en kreativ, dynamisk och betydelsefull aktör inom scenkonst för barn och unga. Unga Operan är en central och integrerad del av Operans verksamhet och vår vision att nå ut med opera och balett till en bred publik runt omkring i hela Sverige. Jag mycket glad att Ellen tackat ja till att fortsätta leda och utveckla Unga Operan mot nya höjder och framgångar framöver«, säger Fredrik Lindgren, vd för Kungliga Operan.
OM UNGA OPERAN
Unga Operans uppdrag är att göra opera och balett tillgängligt för barn och unga. Genom föreställningar och pedagogiska aktiviteter öppnar Unga Operan dörrar till scenkonstens värld och väcker nyfikenhet för Operans konstformer. Utbudet är brett och varierat, och riktar sig till barn och unga från förskoleklass till gymnasiet. Verksamheten möter barn både i skolan och på deras fritid genom föreställningar, workshops, prova på aktiviteter, guidade visningar och konserter. Förra året nådde Unga Operans verksamhet över 33.000 barn i 183 skolor och 54 kommuner.
Kontakter
Jenny MattssonPressansvarig /Head of Press
Kungliga Operan / Royal Swedish Opera
Bilder

Om Kungliga Operan
Kungliga Operan är Sveriges nationalscen för opera och balett och grundades av Gustav III 1773. Hos oss upplever du föreställningar i världsklass. Vi bjuder på starka känslor, tyll, tåspets och tragik med Kungliga Operans solister, Kungliga Operans kör, Kungliga Hovkapellet, Kungliga Baletten samt övriga medarbetare på och bakom scenen.
Följ Kungliga Operan
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kungliga Operan
Inställda föreställningar 28 februari tom 4 mars24.2.2026 15:13:19 CET | Pressmeddelande
Kungliga Operan ställer in planerade föreställningar 28 februari till och med 4 mars på grund av inspektion av taket i salongen. Åtgärden görs proaktivt.
Kungliga Operan hyllar Kungaparet med Guldbröllopskonsert14.2.2026 11:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 13 juni får H.M Konungen och H.M. Drottningen njuta av musikalisk feststämning i på Kungliga Operan. I Kungaparets närvaro bjuds på konsert för att fira det kungliga guldbröllopet. På programmet finns klassiker och favoriter av opera och balett, med bland andra hovsångaren Daniel Johansson och hovsångerskan Elin Rombo.
Kärlek, gängkrig och ond bråd död — Kungliga Baletten möter våren med Mats Eks hyllade Julia & Romeo13.2.2026 09:52:16 CET | Pressmeddelande
13 år efter urpremiären får den svenska publiken åter chans att uppleva Mats Eks nutida klassiker där den hör hemma, på Kungliga Operans stora scen. Eks tolkning av Shakespeares odödliga berättelse har tagit danspubliken med storm och spelats på scener runt hela världen sedan den uruppfördes 2013. Senare i vår framför Kungliga Baletten verket under ett fåtal kvällar i Madrid, vid ett gästspel i den spanska huvudstaden. Nypremiären på Kungliga Operan äger rum den 18 februari kl 19.00.
Förbjudna toner om dödsdömd kärlek – Agneta Eichenholz tillbaka i nypremiären av Christof Loys hyllade Der ferne Klang9.2.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Loys uppsättning hade premiär på Kungliga Operan 2019. »En definitiv fullträff« skrev DN:s recensent. Nu får publiken en ny chans att återuppleva denna senromantiska opera som blev den österrikiska kompositören Franz Schrekers genombrottsverk och gjorde honom lika populär som de samtida kollegorna Strauss och Korngold. Agneta Eichenholz är tillbaka i huvudrollen Grete och som hennes älskade Fritz ser vi Ian Koziara. Kungliga Operans kör och Kungliga Hovkapellet medverkar under ledning av dirigent John Fiore. Der ferne Klang har nypremiär på Kungliga Operans stora scen den 13 februari kl 19.00.
Från bröllop på italienska till skilsmässa på engelska: Figaro skiljer sig får svensk premiär26.1.2026 09:12:37 CET | Pressmeddelande
Figaro och hans Susanna kommer tillbaka i en helt ny tappning när kompositör Elena Langers moderna fortsättning på Mozarts Figaros bröllop spelas för första gången i Sverige. Nu är äktenskapet i gungning och i Figaro skiljer sig möter publiken ett kärlekspar på gränsen både till sammanbrott och uppbrott. Operan som hade urpremiär i Storbritannien 2016 utgör här den avslutande delen i regissör Linus Fellboms Figaro-trilogi. Brittiska The Daily Telegraph beskrev verket vid urpremiären som »den sällsynta moderna operan som omedelbart berör«. Figaro skiljer sig har premiär på Kungliga Operans stora scen den 31 januari kl 19.00.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum