Kungliga Operan

Ellen Lamm fortsätter som konstnärlig chef för Unga Operan

Dela

Förordnandet förlängs med ytterligare fem år till sommaren 2031.

Ellen Lamm, konstnärlig chef Unga Operan. Foto: Henrik Halvarsson
Ellen Lamm, konstnärlig chef Unga Operan. Foto: Henrik Halvarsson

Ellen Lamm tillträdde som konstnärlig chef för Unga Operan 2021 och hennes nuvarande förordnande löper ut 2026. Nu är det klart att förordnandet förlängs fram till 2031. Under åren 2023 - 2025 verkade Ellen även som tf Operachef, parallellt med sin roll som chef för Unga Operan. Under 2025 har Unga Operan spelat Händels Julius Caesar i en kritikerrosad uppsättning, haft nypremiär på operaföreställningen Sova vaken samt urpremiär för balettföreställningen Vem där?, som också gått på turné i landet i samarbete med Riksteatern. Tillsammans med Folkets Hus och Parker har projektet Unga Operan på besök låtit barn och unga i olika delar av landet ta del av opera och balett nära hemmet. 

»Jag är oerhört glad och stolt över Unga Operans verksamhet och det arbete vi gör tillsammans för att nå ut med scenkonst av högsta kvalitet till barn och unga inte bara i Stockholm utan i hela Sverige. Vi har spännande år framför oss med vår flytt till Scenkonstmuseet under tiden Operahuset renoveras och vår målsättning att möta barn i alla Sveriges 290 kommuner under åren 2027 - 2031. Vi står inför en av de mest spännande perioderna i Kungliga Operans långa historia, och jag är tacksam att få vara en del av denna tid«, säger Ellen Lamm. 

»Under Ellens ledning har Unga Operan utvecklats till en kreativ, dynamisk och betydelsefull aktör inom scenkonst för barn och unga. Unga Operan är en central och integrerad del av Operans verksamhet och vår vision att nå ut med opera och balett till en bred publik runt omkring i hela Sverige. Jag mycket glad att Ellen tackat ja till att fortsätta leda och utveckla Unga Operan mot nya höjder och framgångar framöver«, säger Fredrik Lindgren, vd för Kungliga Operan. 

OM UNGA OPERAN 

Unga Operans uppdrag är att göra opera och balett tillgängligt för barn och unga. Genom föreställningar och pedagogiska aktiviteter öppnar Unga Operan dörrar till scenkonstens värld och väcker nyfikenhet för Operans konstformer. Utbudet är brett och varierat, och riktar sig till barn och unga från förskoleklass till gymnasiet. Verksamheten möter barn både i skolan och på deras fritid genom föreställningar, workshops, prova på aktiviteter, guidade visningar och konserter. Förra året nådde Unga Operans verksamhet över 33.000 barn i 183 skolor och 54 kommuner. 

Kontakter

Bilder

Ellen Lamm, konstnärlig chef Unga Operan. Foto: Henrik Halvarsson
Ellen Lamm, konstnärlig chef Unga Operan. Foto: Henrik Halvarsson
Ladda ned bild

Om Kungliga Operan

Kungliga Operan är Sveriges nationalscen för opera och balett och grundades av Gustav III 1773. Hos oss upplever du föreställningar i världsklass. Vi bjuder på starka känslor, tyll, tåspets och tragik med Kungliga Operans solister, Kungliga Operans kör, Kungliga Hovkapellet, Kungliga Baletten samt övriga medarbetare på och bakom scenen.

Följ Kungliga Operan

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Kungliga Operan

Kungliga Hovkapellet inleder 500-årsjubileet med sprakande festkonsert12.1.2026 15:10:37 CET | Pressmeddelande

Under konserten framförs för första gången det nyskrivna verket Time Weave, skapat speciellt för jubileet av Torbjörn Helander, även violast i Kungliga Hovkapellet. Jubileumskonserten, ledd av hovkapellmästare Alan Gilbert, bjuder på Beethovens mäktiga nionde symfoni, där Kungliga Operans kör och sångsolisterna Matilda Sterby, Miriam Treichl, Michael Weinius och Ola Eliasson dyker upp i finalen. Konserten markerar starten för ett storslaget firande som varar hela året med en lång rad musikaliska höjdpunkter, såväl konserter i Operahuset som gästspel runt om i Europa. Kungliga Hovkapellet 500 år ges på Kungliga Operans stora scen den 17 januari kl 19.00 samt den 18 januari kl 14.00.

Fira in det nya året med Kungliga Operan!30.12.2025 12:17:23 CET | Pressmeddelande

2025 avslutas stortilat med två slutsålda nyårskonserter på Kungliga Operans stora scen under nyårsafton. Dirigent Anna Handler leder Kungliga Hovkapellet samt sångsolisterna Julia Sporsén och hovsångare Karl-Magnus Fredriksson, premiärdansarna Maya Schonbrun och Dmitry Zagrebin och pianist Mattias Böhm. Med på scenen finns också konferencier Robert Fux, som tar med publiken genom en kväll fylld av pärlor från operans och balettens värld, samt en och annan överraskning.

Mozarts Trollflöjten tillbaka med björnar och andeväsen i Tandbergs nutida klassiker15.12.2025 09:02:17 CET | Pressmeddelande

Inför julen gör Trollflöjtens sagovärld åter entré på Kungliga Operans stora scen, i Ole Anders Tandbergs succéuppsättning från 2012. Jonatan Koppel och Helgi Reynisson återkommer som radarparet Tamino och Papageno och Kungliga Operans musikchef Alan Gilbert leder 500-årsjubilerande Kungliga Hovkapellet genom Mozarts magiska musik. Trollflöjten har nypremiär på Kungliga Operan den 18 december och spelas fram till den 13 april.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye