"Vi vill inte se tvingande lagstiftning gällande antalet leverantörsled"
3.12.2025 13:18:28 CET | Byggföretagen | Pressmeddelande
Europaparlamentets arbetsmarknadsutskott röstade på onsdagen nej till att med lagstiftning begränsa antalet leverantörsled i bland annat bygg- och anläggningsbranschen. - Byggföretagen vill inte se tvingande lagstiftning från Bryssel gällande antalet leverantörsled. Det skulle försämra möjligheterna för våra små och medelstora företag att utföra entreprenader på byggarbetsplatser, säger Mats Åkerlind, förhandlingschef och vice vd, Byggföretagen.

Initiativrapporten är framtagen av EU-parlamentarikern Johan Danielsson (S) - och föreslog max två underentreprenörsled i bygg- och anläggningsbranschen.
- Införs en begränsning utestängs merparten byggföretag från större projekt. Det finns mer än 70 yrkeskategorier på en vanlig byggarbetsplats. Hur ska samma företag utföra så skilda entreprenader som markberedning, betongarbeten, rör, plåt och målning på ett säkert och effektivt sätt? säger Mats Åkerlind.
Enligt Byggföretagen är leverantörskedjor en naturlig del av arbetsmarknaden. Leverantörskedjorna möjliggör för större företag att ta in specialistkunskap - och ger mindre företag möjlighet att konkurrera med nischade kompetenser.
- Det ska vara ordning och reda i alla led. Osund konkurrens ska bekämpas med bättre myndighetssamverkan och förbättrade verktyg för företag att genomföra kontroller av arbetsplatserna, inte genom att klämma åt kämpande entreprenörer. Byggföretagen har dock inget emot om enskilda företag begränsar sina leverantörskedjor, som en del av sin egen affärsmodell, säger Mats Åkerlind.
Därför vill Byggföretagen inte se lagstiftning av antalet leverantörsled:
- Sämre konkurrens.
- Sämre produktivitet.
- Sämre möjligheter för småföretag.
- Nischföretag med specialkompetens minskar.
- Mer byråkrati i alla led från beställare till lägsta UE-led.
Nyckelord
Kontakter
Lars KrissAnsvarig för press och opinion
Tel:+46 76 142 86 89lars.kriss@byggforetagen.seByggföretagen är en bransch- och arbetsgivarorganisation för bygg-, anläggnings- och specialföretag som vill bygga Sverige på schyssta grunder.
Följ Byggföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Byggföretagen
De är nominerade till Årets byggkvinna 20266.3.2026 11:41:34 CET | Pressmeddelande
Av 120 nominerade presenteras nu de 45 förebilder, inom bygg- och anläggningsbranschen, som har gått vidare till utmärkelsen Årets byggkvinna 2026. De nominerade representerar såväl skiftande yrken och titlar som landsdelar från norr till söder, men med den gemensamma nämnaren att de alla är inspirerande ambassadörer för branschen.
Brant fall för rot-avdragen6.3.2026 05:55:00 CET | Pressmeddelande
Antalet godkända rot-avdrag faller sedan rot-avdraget återställdes från 50 till 30 procent av arbetskostnaden efter årsskiftet. I februari godkändes drygt 97 000 rot-avdrag, vilket kan jämföras med 297 000 i december 2025. - Branschen hade förväntat sig en viss nedgång, men det är en påtaglig skillnad, säger Catharina Elmsäter-Svärd, vd för Byggföretagen.
Fler byggföretag vill anställa nya medarbetare3.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Det ljusnar på byggarbetsmarknaden. Enligt Svenskt Näringslivs nya rekryteringsenkät har sex av tio byggföretag gjort rekryteringsförsök under det senaste halvåret. - Fler företag söker medarbetare. Det beror i huvudsak på att man fått in nya uppdrag, eller utvecklar sin verksamhet, säger Elin Kebert, expert kompetensförsörjning, Byggföretagen.
Färre byggvarsel i januari – men sträng vinter påverkar arbetslösheten17.2.2026 05:55:00 CET | Pressmeddelande
I januari månad varslades 493 personer inom byggindustrin. Det var en minskning med 44 procent jämfört med januari 2025. - Konjunkturläget är fortfarande ansträngt, men vi ser en tydlig nedgång i antalet varsel, säger Johan Deremar, nationalekonom och prognosansvarig, Byggföretagen.
Klargörande besked för den sunda konkurrensen12.2.2026 13:39:53 CET | Pressmeddelande
Europaparlamentet vill öka kontrollen i leverantörsleden i riskutsatta branscher som bygg- och anläggning. Parlamentet betonar också att initiativ på EU-nivå måste vara proportionerliga. - Det är bra att Europaparlamentet framhäver vikten av hänsyn till medlemsstaternas praxis och ett nära samarbete med arbetsmarknadens parter, säger Mats Åkerlind, vice vd och förhandlingschef, Byggföretagen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum