Parterna överens om förändrad bolagsstruktur inom varumärket Avtalat
23.5.2024 09:00:00 CEST | Svenskt Näringsliv | Pressmeddelande
Svenskt Näringsliv, PTK och LO har kommit överens om att förändra bolagsstrukturen för Fora, Collectum och Kollektivavtalsinformation Sverige.

Parternas målsättning är att sänka administrationskostnaderna, att säkra det kollektivavtalade pensions- och försäkringssystemet och göra det konkurrenskraftigt. Det gemensamma varumärket Avtalat stärks.
Den nya strukturen kommer att innebära tre bolag under det gemensamma varumärket Avtalat. I ett gemensamt produktions- och informationsbolag samlas all IT- och informationsverksamhet tillsammans med exempelvis kundservice och stabsfunktioner. I två produktbolag renodlas förvaltningen av tjänstepensionsplanerna ITP respektive ASL. De tre bolagen kommer att ledas gemensamt och dela lokaler.
– Med dessa förändringar tar parterna ytterligare ett steg mot att göra det enkelt för arbetsgivare och anställda att både administrera och förstå värdet av kollektivavtalad pension och försäkring, säger Mattias Dahl, Svenskt Näringsliv, Martin Wästfelt, PTK, och Veli-Pekka Säikkälä, LO.
Förändringarna är planerade att fullt ut träda i kraft senast den 1 januari 2027.
Bakgrund
Det gemensamma bolaget Kollektivavtalsinformation Sverige AB bildades 2019 av Svenskt Näringsliv, LO och PTK, för att samla information om kollektivavtalad pension och försäkring under varumärket Avtalat och på sikt skapa en väg in för all information, administration och valmöjligheter inom kollektivavtalad pension och försäkring.
Tjänstemännen loggar redan idag in på Avtalat.se, i stället för som tidigare hos Collectum, för att göra val inom tjänstepensionen ITP. Det inloggade läget på Avtalat.se kommer även att omfatta arbetare och arbetsgivare, som idag administrerar och gör sina val hos Fora respektive Collectum.
Kontakt:
Svenskt Näringsliv: Presstjänsten, 08-553 430 01
PTK: Emilia Emtell, kommunikationschef, 070-511 99 79
LO: Isabelle Ljungberg, kommunikationschef, 08- 796 25 26
Kontakter
Amanda FlorinPresschefSvenskt Näringsliv
Tel:073 - 508 86 89amanda.florin@svensktnaringsliv.seBilder

Svenskt Näringsliv
Svenskt Näringsliv samlar 60 000 företag och 49 bransch- och arbetsgivarorganisationer. Vi företräder näringslivet i Sverige.

Följ Svenskt Näringsliv
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenskt Näringsliv
Catharina Elmsäter-Svärd blir ny vice vd och chef för Näringspolitik och Opinionsbildning i Svenskt Näringsliv27.11.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Catharina Elmsäter-Svärd, idag vd för Byggföretagen, blir ny vice vd och chef för Näringspolitik och Opinionsbildning i Svenskt Näringsliv. Hon efterträder Karin Johansson som efter sommaren 2026 går i pension.
Svenskt Näringsliv efterlyser mer långsiktighet i den ekonomiska politiken22.9.2025 09:00:00 CEST | Nyheter
Idag presenterade regeringen sin höstbudget. Svenskt Näringsliv välkomnar satsningar som gör det mer lönsamt att arbeta och som stärker ungas möjligheter att få jobb. Samtidigt saknas viktiga reformer för att långsiktigt stärka Sveriges konkurrenskraft och investeringsklimat.
Jacob Wallenberg: Dags att höja ambitionsnivån i tillväxtpolitiken22.5.2025 09:00:00 CEST | Nyheter
Vid dagens ordinarie stämma omvaldes Jacob Wallenberg som ordförande för Svenskt Näringsliv. I sitt anförande betonade han vikten av att Sverige höjer ambitionsnivån i tillväxtpolitiken.
Ett besvärande högt kostnadsmärke är etablerat1.4.2025 09:00:00 CEST | Nyheter
Märket är bestämt i årets avtalsrörelse. Avtalen omfattar 2 år och har en total kostnadsram om 6,4 procent.
Företagens framtidstro bruten – risk för fortsatt svag utveckling19.12.2024 09:00:00 CET | Nyheter
Den tidigare uppåtgående trenden i företagens framtidsoptimism är nu bruten, enligt Svenskt Näringslivs senaste konjunkturrapport. Trots att företagen länge varit pessimistiska kring nuläget i ekonomin har framtidstron gradvis stärkts – fram tills nu. Den nya Näringslivsindikatorn, som samlar företagens syn på konjunkturen, visar på en sidledes rörelse under senare tid och ligger fortsatt under sitt historiska snitt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum