Erna Medias lokaltidningstitlar tar plats i Bonnier News bundlingserbjudande +allt
Bonnier News fortsätter utveckla bundlingserbjudandet +allt. Totalt har nu cirka 850 000 prenumeranter tillgång till ytterligare 14 lokala titlar i Värmland, Dalsland och Skaraborg. Samtidigt har 130 000 prenumeranter på Erna Medias tidningar fått tillgång till DN, Expressen samt ytterligare ett 50-tal lokaltidningar och magasin.

Sedan Bonnier News lanserade +allt i februari 2023 har det bundlade prenumerationspaketet blivit en stor succé och vuxit i takt med nya korsvisa äganden och partnerskap. I dag har paketet cirka 300 000 prenumeranter. Dessutom har ytterligare 550 000 prenumeranter med andra paket tillgång till +allt.
– Vi jobbar löpande med att öka värdet i +allt-erbjudandet och är väldigt glada över att kunna erbjuda våra läsare ännu mer läsning, samtidigt som vi skapar en koppling mellan de olika bolag och titlar som vi äger och samarbetar med, säger Alexander Lydecker, COO på Bonnier News.
–Våra kunder använder +allt i allt större utsträckning, vilket är ett viktigt strategiskt mål för koncernen. Genom smarta samarbeten och nya produktinitiativ kommer vi under nästa år att kunna underlätta ytterligare för läsarna att ta del av vår journalistik.
I tillägg till Dagens Nyheter, Expressen, Bonnier News Locals titlar samt ett hundratal magasin, inkluderas våren 2024 Gota Medias lokaltidningstitlar i erbjudandet. Detta som en följd av det korsvisa ägande och partnerskap som ingicks mellan Bonnier News och Gota Media 2022. I samma spår följer nu Erna Media.
– Att inkludera Erna Medias titlar i +allt har varit ett prioriterat område inom partnerskapet sedan start. Vi ser fram mot att kunna ge våra 130 000 prenumeranter tillgång till ännu mer journalistik – såväl nationella nyheter från DN och Expressen som lokala nyheter från andra delar av landet och innehåll från specialsajter som Amelia, Allt om Mat eller Teknikens Värld, säger Mikael Rothsten, vd Erna Media.
– På motsvarande vis hoppas vi också kunna bidra till att existerande +allt-prenumeranter tar del av vad som händer i våra bevakningsområden.
De titlar som från och med 1 december är nya i +allt är: Arvika Nyheter, Dalslänningen, Filipstads Tidning, Fryksdalsbygden, KT-Kuriren, Mariestads-Tidningen, Nya Kristinehamns-Posten, Nya Lidköpings-Tidningen, Nya Wermlands-Tidningen, Provinstidningen, Skaraborgs Allehanda, Skaraborgsbygden, Säffle-Tidningen och Värmlands Folkblad.
Kontakter
Alexander LydeckerCOOBonnier News
Tel:073-518 60 92alexander.lydecker@bonniernews.seMikael RothstenVdErna Media
Tel:070-651 03 88Bilder
Med över 2.000 journalister är Bonnier News Sveriges ledande nyhetsaktör och Nordens största mediekoncern. Bland våra cirka 200 varumärken finns en rad av Sveriges största och mest välkända tidningar. Vår journalistik når varje dag ut till en publik bestående av 6 miljoner läsare, användare, lyssnare och tittare. Vi är stolta förvaltare av familjen Bonniers tradition av oberoende publicistik sedan 200 år och har deras uppdrag att förädla och utveckla vår roll i det svenska samhället.
Följ Bonnier News
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bonnier News
Bonnier News erbjuder SAO-jobb för att ge fler unga en väg in i arbetslivet – Inleder samarbete med Nästa Generation Sverige26.11.2025 08:30:20 CET | Pressmeddelande
Bonnier News och Nästa generation Sverige inleder ett nytt samarbete där Bonnier News kommer att erbjuda SAO-jobb till högstadieelever från skolor i socialt utsatta områden i Västerås, Sundsvall och Stockholm.
Bonnier News Local inleder samarbete med Unga journalistpriset21.10.2025 15:00:00 CEST | Pressmeddelande
Bonnier News Local är ny samarbetspartner till Unga journalistpriset. Tävlingen utser årets bästa unga journalister i syfte att uppmärksamma och inspirera unga talanger som bidrar till lokaljournalistiken och demokratin i sina hemkommuner.
Bonnier News lanserar ny lösning för politisk reklam13.10.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter att EU:s nya förordning om politisk annonsering började gälla den 10 oktober, är Bonnier News nu redo att erbjuda politiska organisationer annonsering med full regelefterlevnad. – Våra kunder ska känna sig trygga när de vänder sig till oss, säger Alexander Lydecker, COO Bonnier News.
NA, Sydsvenskan och HD – hela Bonnier News Locals redigering nu automatiserad9.10.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nerikes Allehanda har under hösten infört automatiserad redigering och näst på tur står Sydsvenskan och Helsingborgs Dagblad, som under oktober helt övergår till arbetssättet. Därefter redigeras Bonnier News Locals samtliga papperstidningar med hjälp av automatisering.
Bonnier News Local avvecklar gratistidningar i Skåne och Tranås – ska fokusera på prenumererade tidningar6.10.2025 08:40:00 CEST | Pressmeddelande
Bonnier News Local har fattat beslut om att avveckla gratistidningarna Lokaltidningen samt TranåsAktuellt. Motivet bakom är en tydlig och gradvis förskjutning i läsar- och annonsörsbeteenden.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
