Einar Mattsson är en stolt partner till Nobel Week Lights 2025
Den 6–14 december återkommer den årliga ljusfestivalen Nobel Week Lights. Festivalen presenteras av Nobelprismuseet och bjuder in internationella och lokala konstnärer, designers och studenter att skapa storskaliga ljusinstallationer i Stockholm. Alla konstverk är inspirerade av Nobelpristagares vetenskapliga upptäckter, litteratur och fredsarbete.

Den 6–14 december lyser den återkommande ljusfestivalen upp, Nobel Week Lights, som presenteras av Nobelprismuseet. Till festivalen bjuds internationella och lokala konstnärer, designers och studenter in för att skapa storskaliga ljusinstallationer i Stockholm. Alla konstverk är inspirerade av Nobelpristagares vetenskapliga upptäckter, litteratur och fredsarbete.
Vår huvudstad kommer att bli upplyst – på flera sätt
Stockholmare, turister och besökare får möjlighet att se staden med nya ögon tillsammans med nära och kära – en kostnadsfri kulturupplevelse för alla. I år växer festivalen, och tar plats i både Tensta och city. Alla konstverk är upplysta klockan 16.00-22.00.
Karta för upplevelserna
Det finns en karta för att kunna välja och se var konstverken finns här. Där ser du exakt vad, var och när de olika installationerna visas. Kartor i fysisk form finns vid konstverken och på Nobelprismuseet i Gamla Stan. Det går också att boka guidade turer på flera språk.
Varmt välkommen att se Stockholm i en kulturupplevelse som fyller vår mörka årstid med ljus. Du hittar all information på https://nobelweeklights.se/
Nyckelord
Kontakter
Ewelina HolmPress- och kommunikationschef (presskontakt)
Tel:0765-42 67 20ewelina.holm@einarmattsson.seLänkar
Om Einar Mattsson AB
I år fyller Einar Mattsson 90 år. Einar Mattsson AB är moderbolag denna familjeägda bolagsgrupp som är verksam på Storstockholms fastighets- och byggmarknad. Idag är Einar Mattsson-sfären Stockholms största privata ägare av hyresbostadsfastigheter. Koncernen är bland de mest aktiva projektutvecklarna av nya bostäder i regionen. Koncernens förvaltningsbolag förvaltar drygt 15 000 bostäder åt en bred kundkrets av etablerade fastighetsägare. Bolagsgruppen omfattar även en verksamhet som arbetar med investeringar utanför kärninnehaven.
Läs mer om oss på www.einarmattsson.se och Facebook
Följ Einar Mattsson
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson
Stefan Ränk ny ledamot i Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien5.12.2025 05:02:00 CET | Pressmeddelande
Tisdag den 2 december beslutade Akademisammankomsten vid Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA) att välja in Stefan Ränk, koncernchef och delägare av Einar Mattsson AB som ledamot.
Pressinbjudan: Einar Mattsson gjuter med bostadsminister Andreas Carlsson (KD)2.12.2025 06:03:00 CET | Pressmeddelande
Den 8 december kl. 11.30 firar Einar Mattsson första gjutningen i kvarteret Bardisanen 1 på Kungsholmen i Stockholm. Det gör vi tillsammans med gäster och bostadsminister Andreas Carlsson (KD).
“Företaget har alltid varit välskött från ägarsidan” — månadsporträttet med Bengt Olsson14.11.2025 10:00:00 CET | Blogginlägg
Idag möter vi Bengt Olsson som jobbade i många olika roller i fastighetsbolaget och gick i pension som en stolt och mycket omtyckt förvaltningschef. Det som sammanfattar och som verkligen har präglat Bengts värv är långsiktigheten. Han trotsar årsrikedomen och är en fullt engagerad fastighets-nestor än idag.
Små insatser gör stor skillnad när vi sparar vatten tillsammans4.11.2025 05:45:00 CET | Nyheter
Vi lever i ett land som har dricksvatten i duschen. En lyx vi tar för given som inte alls är självklar i andra delar av världen. Så det renade vatten som vi använder behöver vi hantera mer varsamt. Det har dessutom varit vattenbrist i år vilket ytterligare signalerar att vi behöver fundera på om vi kan spara mer.
Smartare körning, lättare last och mindre bilar minskar Einar Mattssons koldioxidutsläpp22.10.2025 05:06:00 CEST | Nyheter
Små steg med ett sammanhållet grepp i hållbarhetsarbetet ger fina resultat i Einar Mattssons fastighetsförvaltning. Antalet körda kilometer med förvaltningens bilar har minskat med 15% jämfört med förra året. Det lägre klimatavtrycket tar fastighetskoncernen allt närmre hållbarhetsmålen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum