Anna Charlotta Johansson ny kommunikationschef på Lif
18.6.2025 08:00:00 CEST | Lif | Pressmeddelande
I augusti tillträder Anna Charlotta Johansson tjänsten som kommunikationschef på Lif. Som chef för Avdelningen för kommunikation och partnerskap blir hon en nyckelaktör för att utveckla och stärka Lifs kommunikation och strategiska arbete med partnerskap.

– Anna Charlotta har en unik erfarenhet från politik, näringsliv och branschorganisationer, och tillför ett strategiskt djup och en kommunikativ kraft som kommer att stärka Lif som organisation. Jag ser fram emot att arbeta tillsammans och ta nästa steg i vår utveckling för att förbättra förutsättningarna för de forskande läkemedelsföretagen i Sverige, säger Sofia Wallström, vd för Lif.
Anna Charlotta Johansson har lång och bred erfarenhet av strategisk kommunikation, opinionsbildning och påverkansarbete. De senaste tio åren har hon drivit Anna Charlotta Johansson Consulting AB och bland annat haft uppdrag som kommunikationschef och senior policy- och kommunikationsrådgivare. I de rollerna har hon arbetat med flera branschorganisationer och företag, däribland Svenskt Näringsliv, Stockholms Handelskammare, Svensk Handel och Svenskt Vatten. Några andra kunder genom åren har varit Europeiska Investeringsbanken, Söderberg & Partners, Teach for Sweden, Vattenfall och Arwidssonstiftelsen.
Med tidigare uppdrag som pressekreterare åt Anders Borg och Carl Bildt samt som presschef och chef för sociala medier för Moderaterna, både under Fredrik Reinfeldt och Ulf Kristersson, har hon en gedigen ledarerfarenhet från både politik och näringsliv. Anna Charlotta är en uppskattad skribent och föreläsare och har arbetat som ledarskribent på Svenska Dagbladet och skrivit en bok om Sydafrika. Hon har under många år delat sin tid mellan Sverige och Sydafrika, vilket givit henne ett globalt perspektiv och ett omfattande internationellt nätverk.
– Life Science-branschen är en av de mest spännande och dynamiska branscherna i Sverige just nu. Frågor kring innovation och läkemedel är viktiga, inte bara när det gäller läkemedel för den enskilde utan också för att säkerställa Sveriges framtida tillväxt och konkurrenskraft. Jag ser fram emot att leda kommunikationsarbetet och aktivt arbeta med partnerskap för Lifs räkning och att tillsammans med teamet på Lif driva frågor som är viktiga för de forskande läkemedelsföretagen – och Sverige som en life science-nation – framåt, säger Anna Charlotta Johansson.
Anna Charlotta tillträder tjänsten den 18 augusti.
Kontakter
Erik KjellinPresschef
Tel:073-934 92 89erik.kjellin@lif.seBilder

Lif
Lif är branschorganisationen för de forskande läkemedelsföretagen i Sverige. Vi arbetar för en högkvalitativ vård och tillgången till nya behandlingar genom att stärka den svenska Life Science-sektorn i samverkan med vårdens aktörer, politiker, tjänstemän och patientföreträdare. Lif har närmare 100 företag som medlemmar.

Följ Lif
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lif
Viktigt steg för att stärka Sveriges konkurrenskraft19.1.2026 14:30:52 CET | Pressmeddelande
Regeringens utredning om nya skatteincitament för forskning och utveckling är ett viktigt och välkommet steg för att stärka Sveriges konkurrenskraft. Lif – de forskande läkemedelsföretagen menar att förslagen kan få stor betydelse för att attrahera investeringar, säkra högkvalificerade jobb och långsiktigt stärka svensk tillväxt.
Lif välkomnar Mersocuravtalet – stärker handel, tillväxt och resiliens16.1.2026 09:44:18 CET | Pressmeddelande
När EU imorgon skriver under Mercosuravtalet tas ett viktigt steg för sänkta tullar och ökad förutsägbarhet. En tydlig markering för öppen, regelbaserad handel i en mer osäker och protektionistisk omvärld.
Samverkansregler mellan sjukvården och företag har uppdaterats15.1.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
SKR och branschorganisationer inom life science har enats om uppdaterade samverkansregler mellan medarbetare inom hälso- och sjukvården och representanter för företag.
Ny biotekniklag ska stärka innovation och Europas konkurrenskraft17.12.2025 11:23:27 CET | Pressmeddelande
EU-kommissionen har nu lagt fram sitt lagförslag Biotech Act, ett omfattande initiativ som ska stärka Europas konkurrenskraft inom bioteknik och läkemedelsutveckling. Förslaget syftar till att göra EU mer attraktivt för banbrytande vetenskap, investeringar och bioteknikinnovation – i ett läge där konkurrensen från omvärlden ökar och Europa under lång tid tappat mark.
EU:s läkemedelspaket klart – otillräckligt för att återställa Europas konkurrenskraft11.12.2025 14:58:27 CET | Pressmeddelande
EU:s preliminära överenskommelse om läkemedelspaketet innehåller flera viktiga moderniseringar, men saknar den ambitionsnivå som krävs för att återta Europas konkurrenskraft inom läkemedelsforskning och innovation.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum