Bilda bjuder på julkonsert i Kulturhuset
4.12.2025 14:14:53 CET | Studieförbundet Bilda | Pressmeddelande
Torsdag 11 december klockan 18-20 fylls Kulturhuset i Örebro av musik, gemenskap och julstämning. Då bjuder Funk Is Up, Coverkören och Funkisbro på konsert tillsammans med flera deltagare från Funkismellon.

Kvällen leds av Frida Sandvall som konferencier. Programmet bjuder på julsånger och dans. En av sångerna som framförs är Julen sprider hopp, som ett hundratal personer var med och skapade under 2024. Låten släpptes av Örebro kommun i samverkan med Studieförbundet Bilda förra året.
Öppet hus
Julkonserten är också ett öppet hus där alla är välkomna att uppleva, delta och få veta mer om verksamheten hos Studieförbundet Bilda. Det finns möjlighet att ställa frågor och få information om hur man kan delta i studiecirklar, körer eller andra kulturaktiviteter.
Fri entré. Ingen föranmälan behövs.
Tid: Torsdag 11 december klockan 18-20
Plats: Kulturhuset, Örebro, Järnvägsgatan 8, samma byggnad som Studieförbundet Bilda.
Nyckelord
Kontakter
Lena Jurland
Tel:076-1896771lena.jurland@bilda.nuBilder



Länkar
Om oss
Studieförbundet Bilda för kyrka och samhälle är ett av Sveriges tio studieförbund. Med kristen livsåskådning som grund bedriver vi folkbildningsarbete och erbjuder kurser, studiecirklar och kulturprogram. Verksamheten vilar på folkbildningens grundsyn och är fri och frivillig och öppen för alla oavsett bakgrund och utbildning.
Följ Studieförbundet Bilda
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Studieförbundet Bilda
Vi sjunger hjärna – demenskörer i Göteborg, Lerum och Vårgårda29.4.2026 14:39:19 CEST | Pressmeddelande
I Göteborg, Lerum och Vårgårda samlas varje vecka personer med demens eller andra minnesutmaningar och deras närstående för att sjunga tillsammans – och forskningen visar allt tydligare varför det gör skillnad.
Studieförbundet Bilda erbjuder gärna ”Vi sjunger hjärna”29.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Studieförbundet Bilda har under många års tid arrangerat demenskörer på flera orter. Under de senaste månaderna har intresset för musikens påverkan på hjärnan fått ett tydligt uppsving, inte minst genom populärkultur, dokumentärer och nyhetsrapportering om ny forskning.
Musikschlaget Göteborg – en musiktävling för och av musiker med funktionsnedsättning21.4.2026 11:56:32 CEST | Pressmeddelande
Musikschlaget är Sveriges stora musikfest för och av musiker med intellektuell och neuropsykiatrisk funktionsnedsättning. En musikalisk gemenskap där alla kan bidra på sitt eget sätt. På scenen medverkar band och soloartister med eget material eller covers. Den 3 maj är det dags för Göteborgs deltävling på Clarion Hotel Draken.
Familjen i fokus på Existentiell Filmfestival Dalarna13.4.2026 14:40:58 CEST | Pressmeddelande
Årets festivalreflektörer på Existentiell Filmfestival Dalarna är journalisten och prästen Helle Klein samt filmkritikern och journalisten Göran Everdahl. Under festivalens medverkar även skådespelaren Gustaf Hammarsten i ett samtal om filmskapande och hans relation till filmmediet.
Nationell satsning för tryggare kyrkor9.3.2026 12:09:54 CET | Pressmeddelande
Studieförbundet Bilda har beviljats stöd från Allmänna arvsfonden för den treåriga nationella satsningen ”Värna och vissla”. Syftet är att förebygga sexuella övergrepp mot barn och unga inom kyrkor och kristna organisationer samt stärka stödet om övergrepp sker.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum