Förundersökning om mord i Växjö nedlagd
8.12.2025 14:27:53 CET | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
Förundersökningen om misstänkt mord på en kvinna som hittades död i en lägenhet i Växjö i oktober i år har lagts ned av åklagaren. Det slutliga dödsfallsutlåtandet från Rättsmedicinalverket har inkommit.
– Ingenting pekar på att döden har orsakats av någon annan person. Vid en samlad bedömning av omständigheterna i ärendet saknas därmed anledning att anta att brott har begåtts, säger senior åklagare Annie Runander som varit förundersökningsledare.
Åklagarmyndighetens ärendenummer AM-152559-25.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Anhållande hävt i ärende om förberedelse till mord i Nyköping18.9.2026 18:31:08 CEST | Pressmeddelande
I går greps en ung person i anslutning till en skola i Nyköping, misstänkt för förberedelse till mord. Åklagare fattade beslut om att anhålla personen, men har i dag hävt anhållandet.
En person häktad misstänkt för grov våldtäkt mot barn i Järfälla18.9.2026 17:47:15 CEST | Pressmeddelande
Den person som varit anhållen i ärendet sedan i onsdags häktades i dag av Attunda tingsrätt, på sannolika skäl misstänkt för grov våldtäkt mot barn.
En person begärd häktad för grov våldtäkt mot barn i Järfälla18.9.2026 13:43:50 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har begärt en person häktad på sannolika skäl misstänkt för grov våldtäkt mot barn, den 10 september i Järfälla kommun.
Åtal väckt om mord och mordförsök i Säffle18.9.2026 13:40:00 CEST | Pressmeddelande
Åklagare har idag väckt åtal mot fem personer i samband med ett mord i Säffle den 22 november 2025.
Internationellt efterlyst svensk gripen i Marocko17.9.2026 09:27:47 CEST | Pressmeddelande
En 21-årig man har varit internationellt efterlyst har gripits i Marocko. Nu kommer han att begäras utlämnad till Sverige.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum