Allt fler företag kapas för smuggling av narkotika
9.12.2025 08:22:04 CET | Tullverket | Pressmeddelande
Tullverket ser en ökning av seriösa företag som utnyttjats för narkotikasmuggling av kriminella. Tullverket har hittills i år identifierat tjugo ärenden där företag i olika delar av landet helt ovetandes, har utnyttjats för smuggling av narkotika. De kriminellas tillvägagångssätt har varit att leta upp företag med importtillstånd och sedan använda företaget för smuggling. De ärenden som upptäckts har handlat om importer från USA där det smugglats mellan två och 250 kilo cannabis per tillfälle.

– Den organiserade brottsligheten blir allt mer avancerad. Tullverket vill varna företagen att de kan riskera att utnyttjas av kriminella som smugglar narkotika, säger Mikael Lindgren, som arbetar med samverkan mot tullbrottslighet som är en del av Tullverkets brottsförebyggande verksamhet.
Tullverket vill uppmärksamma företagen på:
• Om de fått en tullräkning eller faktura de inte känner igen
• Om leveransadressen inte stämmer överens med företagets adress
• Om du som tullombud/speditör ser att alla kostnader ska belasta avsändaren
• Om du som tullombud/speditör ser avvikande mejladresser
• Om angivet telefonnummer inte går till företaget
• Att se över behovet av importtillstånd och avsluta dem som inte längre används
• Att ha tydliga rutiner för att hantera ID-kapning och kontakta Polismyndigheten omedelbart vid misstanke om ID-kapning.
De kriminella drar sig inte för att utnyttja seriösa företags uppgifter eller att utge sig för att vara någon de inte är. Tullverket vill öka medvetenheten och varna företagen om de får fakturor med kostnader för import trots att de inte har någon aktiv importverksamhet.
Det kan till exempel handla om att:
De kriminella letar upp ett seriöst företag som kan tänkas ha import som i de här fallen import från USA. De kriminella använder sig sedan av det seriösa företagets importtillstånd men har också kapat namnet på en företrädare på företaget. De kriminella använder sedan namnet på företrädaren för företaget som kontaktperson för importen.
– Allt handlar om att dölja smuggelgodset i en laglig importsändning för att minska riskerna för upptäckt. Allt för att gå under Tullverkets radar, säger Mikael Lindgren.
Samverkan mot tullbrottslighet – frivillig överenskommelse
Transporter och varuflöden utnyttjas av organiserad brottslighet för att smuggla narkotika, vapen och tobak. Genom samverkan mot tullbrottslighet minskas risken att bli utnyttjad.
Samverkan mot tullbrottslighet, SMT är en frivillig överenskommelse mellan Tullverket och företagen. I dag har Tullverket frivilliga överenskommelser med över 370 företag. Samverkande parter kommer överens om gemensamma åtgärder i kampen mot den organiserade gränsöverskridande brottsligheten. Det kan handla om att använda sig av information, kompetens, branschkunskap och kontaktnät för att nå resultat.
Att upptäcka smuggling handlar ofta om att föra samman olika uppgifter på rätt sätt för att få hela bilden. All information kan vara viktig – ta hellre kontakt en gång för mycket än en gång för lite.
Läs mer och se film om SMT: https://www.tullverket.se/foretag/internationellhandel/samradochsamverkan/samverkanmottullbrottslighetsmt.4.792224361590183a4d3b92.html
• Tipsa Tullverket om smuggling – ring 90 114
• Eller mejla till samverkan mot tullbrottslighet, SMT smt@tullverket.se
För mer information kontakta Tullverkets presstjänst press@tullverket.se eller ring 0771-450 590. Bilder för nerladdning finns i Tullverkets pressrum på www.Via-TT.se
Nyckelord
Bilder




Om oss
Tullverket är en statlig myndighet som kontrollerar flödet av varor över Sveriges gränser. Med visionen att bara godkända varor ska passera gränsen hindrar vi olagliga varor från att komma in i landet och bidrar till ett tryggare samhälle. Vi förenklar handeln med andra länder och lägger grunden till ökad tillväxt och konkurrens på lika villkor. Tullverket, som grundades 1636, har i dag cirka 2 600 anställda och leds av generaltulldirektör Johan Norrman.
Följ Tullverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Tullverket
Manipulerat bilbatteri dolde smuggelgömma10.4.2026 11:01:44 CEST | Pressmeddelande
Ett bilbatteri och en luftburk i motorrummet var smuggelgömma för 1 kilo metamfetamin och 600 gram opium. Men en uppmärksam tullinspektör avslöjade smugglingsförsöket. Nu åtalas två män vid Malmö tingsrätt misstänkta för grov narkotikasmuggling.
Man med falskt pass försökte fly från tullen med tre kilo kokain i strumpor9.4.2026 14:06:02 CEST | Pressmeddelande
En 36-årig man försökte fly från tullen i Haparanda när de undrade vad han hade i sin svarta sportbag. När han greps efter en vild jakt visade det sig att bagen innehöll sju paket med nästan tre kilo kokain inlindat i strumpor. Dessutom hade han ett falskt fransk pass. Nu åtalas mannen vid Haparanda tingsrätt för grovt narkotikabrott.
Beslagen av narkotiska svampar ökar31.3.2026 07:10:00 CEST | Pressmeddelande
Under 2024 gjorde Tullverket 61 beslag av narkotisk svamp. 2025 ökade antalet till hela 386 beslag. I Tullverkets utredningar framgår att många beställer svamp på nätet för att självmedicinera mot bland annat depression. I förhör uppger beställare att de trott på de utländska webbplatser som marknadsför svampen som laglig. I själva verket är svampar som innehåller de verksamma ämnena psilocin och psilocybin narkotikaklassade.
Bord från USA var fullpackade med narkotika10.3.2026 10:18:29 CET | Pressmeddelande
En fraktförsändelse med träbord från USA gjorde tulltjänstemännen misstänksamma. Röntgenbilderna visade att misstankarna stämde. Efter att ha brutit upp bordsskivorna hittades 36 paket med totalt drygt 32 kilo cannabis som varit gömda i träborden. På tisdagen åtalades fem personer för inblandning i narkotikasmugglingen.
Tullverket behöver mer resurser för att möta omvärldens krav och kraftsamla mot den organiserade brottsligheten26.2.2026 09:44:15 CET | Pressmeddelande
Tullverket begär en anslagsökning på ytterligare 28 miljoner kronor i år, 190 miljoner kronor för 2027, 445 miljoner kronor för 2028 och 570 miljoner kronor för 2029. Tullverket behöver utökade resurser för att genomföra EU:s reformpaket, stärka förmågan att utveckla analyskapaciteten inom data och AI samt resurser för att kraftsamla mot den organiserade brottsligheten. I dag lämnar Tullverket budgetunderlaget till regeringen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum