Luftfartsverket

Luftfartsverket föreslår förändringar av det undre luftrummet

7.9.2023 15:17:00 CEST | Luftfartsverket | Pressmeddelande

Dela
Ann Persson Grivas generaldirektör LFV
Ann Persson Grivas generaldirektör LFV

Minskade kontrollzoner och utökat kontrollområde i södra Sverige. Det är två av fyra förslag i LFVs översyn för att modernisera det undre luftrummet. Slutrapporten har nu lämnats över till Landsbygds- och infrastrukturdepartementet.

I september 2021 fick Luftfartsverket, LFV, ett regeringsuppdrag att genomföra en översyn av det undre luftrummet (under 2 900 meters höjd). Inom ramen för översynen har LFV tagit fram förslag till en alternativ utformning av luftrumsstrukturen.

Översynen har bedrivits i nära samverkan med berörda myndigheter och intressenter som påverkas av hur det undre luftrummet är utformat. Förslagen bygger på avvägningar mellan ett stort antal perspektiv som exempelvis flygsäkerhet, miljöeffektivitet, tillgänglighet för alla intressenter och kostnadseffektivitet. LFV presenterar nu fyra förslag som bidrar till att modernisera det svenska luftrummet.

Förslag 1 – Kontrollzoner med luftrumsklass D
Flygplatsernas kontrollzoner ändras från luftrumsklass C till luftrumsklass D. Luftrumsklass D ger en ökad tillgänglighet för samhällsviktig flygtrafik och allmänflyg samtidigt som den minskar risken för störningar för linjetrafik. Tillämpning av luftrumsklass D i kontrollzoner skulle utgöra en harmonisering med stora delar av övriga Europa.

Förslag 2 – Minskade kontrollzoner
Den horisontella utsträckningen av flygplatsernas kontrollzoner bör minskas, om det inte finns särskilda skäl. Mindre kontrollzoner ökar andelen okontrollerat luftrum vilket innebär en ökad tillgänglighet till luftrummet för obemannad luftfart, samhällsviktig flygtrafik och allmänflyg.

Förslag 3 – Utökat kontrollområde i södra Sverige
Det svenska kontrollområdet utökas i södra Sverige ner till 1 350 meters höjd från dagens 2 900 meter. Det utökade kontrollområdet ska ha luftrumsklass E och tilläggskrav på transponder ska gälla i området. Denna förändring skapar ett luftrum där linjetrafik kan genomföra säkra inflygningar på ett miljöeffektivt sätt, samtidigt som tillgängligheten bibehålls för Försvarsmakten och övriga användare i detta luftrum.

Förslag 4 – Översyn av terminalområdenas utformning
Ett utökat kontrollområde i södra Sverige ger förutsättningar för en översyn som syftar till att justera utformningen av terminalområden. Mindre terminalområden är gynnsamt för Försvarsmaktens handlingsfrihet och tillgänglighet till luftrummet men även för allmänflygets tillgänglighet. För att en översyn ska vara möjlig behövs nya styrningar och principer för utformning av terminalområden.

– Den föreslagna utformningen skapar bättre förutsättningar att flyga säkert och miljöeffektivt till svenska kontrollerade flygplatser men förslagen innebär också en ökad tillgänglighet för obemannad luftfart, samhällsviktig flygtrafik och allmänflyg och är en harmonisering med stora delar av Europa, säger Ann Persson Grivas, generaldirektör LFV.

Bakgrund
I maj 2018 fick LFV i uppdrag av regeringen att genomföra en fördjupad studie av utformningen av det svenska luftrummet. Syftet med studien var bland annat att ta fram en strategi som skulle kunna ligga till grund för en översyn av luftrummet.

I september 2021 fick LFV det regeringsuppdrag som nu slutredovisas och som innebär förslag på en alternativ utformning av det undre luftrummet i Sverige.

Kontaktperson för media:

Daniel Ackermann
Pressansvarig

daniel.ackermann@lfv.se
011 - 19 21 31

LFVs huvuduppgift är att tillhandahålla en säker, effektiv och miljöanpassad flygtrafiktjänst för civil och militär luftfart och tjänster för obemannad luftfart. LFV lyder under Landsbygds- och infrastrukturdepartementet och ska verka för att de transportpolitiska målen uppnås.

Med över 75 års erfarenhet av flygtrafiktjänst och flygsäkerhet flygtrafikleds cirka 541 000 flygrörelser (2022) vid 16 flygplatser och från fyra kontrollcentraler i Sverige. LFV har cirka 1100 anställda och samverkar i olika allianser och organisationer för att bistå i arbetet med att effektivisera det europeiska luftrummet.

Kontakter

PresstjänstenLuftfartsverket - LFV

Presstjänsten är bemannad dygnet runt men vår service är begränsad till operativa frågor efter ordinarie kontorstid.

Tel:011-19 20 50press@lfv.se

Bilder

Ann Persson Grivas generaldirektör LFV
Ann Persson Grivas generaldirektör LFV
Ladda ned bild

Luftfartsverkets, LFV, huvuduppgift är att tillhandahålla en säker, effektiv och miljöanpassad flygtrafiktjänst för civil och militär luftfart och tjänster för obemannad luftfart. LFV lyder under Landsbygds- och infrastrukturdepartementet och ska verka för att de transportpolitiska målen uppnås.

Med över 75 års erfarenhet av flygtrafiktjänst och flygsäkerhet flygtrafikleds cirka 606 000 flygrörelser (2024) vid 16 flygplatser och från fyra kontrollcentraler i Sverige. LFV har cirka 1100 anställda och samverkar i olika allianser och organisationer för att bistå i arbetet med att effektivisera det europeiska luftrummet.

Följ Luftfartsverket

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Luftfartsverket

Luftfartsverket öppnar ett center för forskning och utveckling vid Malmö Airport23.11.2025 15:27:00 CET | Pressmeddelande

Idag, torsdagen den 23 oktober har Luftfartsverket, LFV, invigt en unik miljö för avancerad flygtrafiksimulering, forskning och innovation. LFVs forskning- och innovationsverksamhet bedrivs utifrån ett antal strategiska utvecklingsområden som utgår från flygtrafikledningens framtida utmaningar. Målet är att utveckla koncept och lösningar med tydlig nytta för luftfarten som ökar säkerhet, effektivitet, kapacitet, tillgänglighet och hållbarhet i flygtrafikledningstjänsten. Med vår forskning vill vi förstå vad som behöver utvecklas, varför och hur – och på så sätt lägga grunden för framtidens lösningar inom flygtrafiktjänster. - Det här centret är en viktig milstolpe för LFV. Genom att kombinera vår långa erfarenhet med nya tekniska möjligheter skapar vi förutsättningar för framtidens flygtrafiktjänst. Jag är stolt över det arbete som redan gjorts och ser fram emot att följa den utveckling och innovation som kommer att växa fram här, säger Ann Persson Grivas, generaldirektör för LFV. Fors

Arlanda först i Europa med nytt inflygningskoncept21.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande

Luftfartsverket och Swedavia blir först i Europa med att införa ett nytt inflygningskoncept. Det nya konceptet som på fackspråk kallas Established on RNP (EoR) innebär att det nu blir möjligt för ankommande flygplan att flyga med kurvade inflygningar i högre utsträckning än tidigare på Stockholm Arlanda Airport. Konceptet är ett viktigt steg mot ökad kapacitet, effektivitet och hållbarhet i flygtrafiken. – För oss känns det givetvis glädjande att Swedavia blir först i Europa med att tillämpa det nya sättet att hantera ankomster. Att möjliggöra för fler kurvade inflygningar är också det mest effektiva sättet att stötta flygbolagen i deras omställningsarbete, förutom att underlätta för en ökad användning av förnybart flygbränsle (SAF), säger Susanne Norman, direktör operativ drift, på Swedavia. Det nya inflygningskonceptet möjliggör att flygplatsen kan ha fler landningar per timme och att utsläppen minskar, både för de flygplan som flyger en kortare, kurvad inflygning och för de som flyg

LFV Aviation Consulting och Knowledge Agency samverkar för att främja digitaliseringen av flygtrafiken17.2.2025 10:38:00 CET | Pressmeddelande

LFV Aviation Consulting AB och Knowledge Agency Europe AB har tecknat ett ramavtal om att dela resurser och samarbeta i internationella projekt. Båda parter ser fram emot att stärka relationerna mellan de två företagen. Huvudfokus för samverkan är System Wide Information Management, SWIM. Betydelsen av SWIM för Air Traffic Management, ATM, kan inte överskattas. Med den ständigt ökande komplexiteten i flygtrafiken och den växande efterfrågan på säkrare och effektivare verksamhet blir implementeringen av SWIM inte bara en fördel utan ett regulatoriskt krav. SWIM består av standarder, infrastruktur och styrning som möjliggör hantering av Air Traffic Management och dess utbyte mellan kvalificerade parter via interoperabla tjänster Driva innovation inom flygledningstjänst - Vi ser en stor efterfrågan på expertis och tjänster relaterade till området Air Traffic Management och särskilt SWIM-tjänster runt om i världen. Genom att samarbeta med Knowledge Agency stärker vi tillsammans den svenska

Flygplan leds på distans på Malmö Airport5.4.2024 12:01:00 CEST | Pressmeddelande

Flygplan som lyfter och landar på Malmö Airport kan nu flygtrafikledas från Remote Tower Control, RTC, i Stockholm. Flyg BRA27C från flygbolaget Braathens Regional Airlines blev idag klockan 07.08 först att lyfta från Malmö Airport med hjälp av flygtrafikledning från RTC. I november 2017 skrev Swedavia avtal med LFV om att möjliggöra för att flygleda fyra av Swedavias flygplatser på distans från LFVs kontrollcentral, RTC. Flygplatserna som omfattades av avtalet var Kiruna Airport, Åre Östersund Airport, Umeå Airport och Malmö Airport. Nu när flygtrafikledningen vid Malmö Airport har anslutits till RTC Stockholm kan samtliga flygplatser inom avtalet flygtrafikledas på distans. - LFV var först i världen med flygtrafikledning på distans. Det ger ökade möjligheter att upprätthålla en välfungerande flygtrafiktjänst med hög tillgänglighet över hela landet. Därmed bidrar LFV till att Sverige kan uppnå de transportpolitiska målen, säger Anna Granberg, direktör för Operations på LFV. För en smi

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye