Vetenskapsrådet får EU-medel för Polar Connect Step 2
Nu har Polar Connect Step 2, nästa delprojektet inom initiativet Polar Connect, beviljats finansiering av EU. Det innebär att Vetenskapsrådet tillsammans med projektets samarbetspartners nu kan gå vidare med att förverkliga fiberkabeln som ska binda samman norra Europa, Nordamerika och Östasien via Arktis.

Polar Connect handlar om att etablera en ny digital förbindelse via Arktis som stärker den globala infrastruktur som vårt internet vilar på.
– Målet är att få en robust, säker och hållbar infrastruktur för framtidens datakommunikation, en infrastruktur som främjar forskning, innovation och handel i de regioner som infrastrukturen binder samman, säger Per Nihlén, chef på enheten för nättjänster på Vetenskapsrådet.
Sjökabeln som ska binda samman kontinenterna är dessutom tänkt att användas som ett vetenskapligt mätinstrument i Arktis, och är därför också relevant för Vetenskapsrådets uppdrag inom internationell forskningsinfrastruktur.
Planerade insatser inom delprojektet
Delprojektet Polar Connect Step 2 omfattar bland annat att ta fram den tekniska designen för kabelsystemet, utveckla kapacitet för kabelreparation under svåra isförhållanden samt att utarbeta en organisationsform som kan förvalta och förbereda den framtida affärsmodellen för Polar Connect.
Polar Connect Step 2 innefattar även fortsatt kartering av havsbotten i Arktis med isbrytaren Oden och med mindre fartyg i anslutning till planerade landningsstationer i Alaska och Kanada. Baserat på analyser och genomförd kartering kommer man att kunna fastställa den tänkta kabelrutten, vilket gör det möjligt att i ett nästa steg engagera en kabeltillverkare och beställa kabeln.
Vetenskapsrådet är koordinator för Polar Connect Step 2 och har tilldelats EU-medlen via EU-programmet Connecting Europe Facility 2 tillsammans med Polarforskningssekretariatet, NORDUnet, CSC och GlobalConnect. I projektet medverkar även GÉANT som associerad partner.
Pressmeddelande Regeringskansliet: 18 miljoner euro till sjökablar, stärkt reparationsförmåga och kvantkommunikationLänk till annan webbplats.
Läs om Polar Connect på polarconnect.net
Om Connecting Europe Facility
Polar Connect Step 2 är medfinansierat av Europeiska kommisionen genom programmet Connecting Europe Facility 2. EU-kommissionen genomför inom ramen för programmet utlysningar som bland annat ska bidra till att stärka EU:s digitala autonomi genom att etablera fiberoptiska förbindelser från EU till tredje land där organisationer inom unionen har kontroll över förbindelsen.
Om Connecting Europe Facility på hadea.ec.europa.eu
Finansierat av Europeiska unionen. De åsikter och ståndpunkter som uttrycks är dock enbart författarnas egna och återspeglar inte nödvändigtvis Europeiska unionens eller HaDEA:s. Varken Europeiska unionen eller den bidragsgivande myndigheten kan hållas ansvariga för dem.
Nyckelord
Kontakter
Marlene TruedssonPressansvarig
Tel:08-546 44 120press@vr.seOm oss
Vetenskapsrådet är en myndighet under Utbildningsdepartementet. Vi finansierar forskning och forskningsinfrastruktur inom alla vetenskapsområden. Vi är även rådgivare till regeringen i forskningspolitiska frågor och arbetar för att öka förståelsen för forskningens långsiktiga samhällsnytta.
Följ Vetenskapsrådet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vetenskapsrådet
Ledamöter utsedda till kommittén för teknikvetenskap29.9.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Vetenskapsrådets styrelse har utsett ledamöter till kommittén för teknikvetenskap för perioden 1 oktober 2025–31 december 2027. Deras uppgift är att ta hand om nya satsningar inom teknikområdet.
Europeiskt partnerskap mot antibiotikaresistens lanseras i Bryssel17.9.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Det europeiska partnerskapet för One Health Antimicrobial Resistance (EUP OHAMR) lanseras vid ett evenemang i Bryssel den 23 september. Vetenskapsrådet leder partnerskapet som samlar 53 organisationer från 30 länder i ett gemensamt forskningssamarbete för att bekämpa antimikrobiell resistens.
Stefan Bertilsson blir huvudsekreterare för naturvetenskap14.8.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Han är professor i funktionell ekologi i limniska system vid Sveriges Lantbruksuniversitet. I sin nya roll som huvudsekreterare vill Stefan Bertilsson verka för en framtid med högkvalitativ och innovativ forskning, där vetenskapligt förankrad kunskap tar plats i debatten.
Vetenskapsrådet leder internationellt forskningssamarbete med fokus på antimikrobiell resistens18.6.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den första juni startade ett nytt forskningssamarbete som samlar 53 organisationer från 30 olika länder i arbetet mot antimikrobiell resistens. The European Partnership on One Health Antimicrobial Resistance (EUP OHAMR) innebär stora möjligheter att samarbeta över nations- och disciplingränser. Vetenskapsrådet är värd för EUP OHAMR:s sekretariat.
Marika Edoff blir huvudsekreterare för teknikvetenskap22.5.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Marika Edoff blir Vetenskapsrådets huvudsekreterare för teknikvetenskap – en helt ny roll hos oss.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum