Vänsterpartiet Stockholms stad

Järvaborna har sagt sitt - Framtiden för dansbanan i Akalla avgjord

Dela

Under hösten har Järvaborna kunnat vara med och påverka vad som ska hända med den gamla dansbanan i Akalla by, genom ett projekt med medborgarbudget. Av totalt 45 förslag som kom in gick 15 stycken vidare till omröstning. Nu är omröstningen avgjord och det vinnande förslaget fick över 40% av rösterna.

Det är viktigt att invånarna får vara med och påverka sitt eget bostadsområde, menar Rashid Mohammed (V), orförande för Järvas stadsdelsnämnd.
Det är viktigt att invånarna får vara med och påverka sitt eget bostadsområde, menar Rashid Mohammed (V), orförande för Järvas stadsdelsnämnd. Foto: Maurits Otterloo

Mellan den 3 och 16 november har invånarna i Järva fått rösta på ett av de 15 förslag som gick vidare till omröstning. Totalt inkom 259 röster och det förslag som fick flest röster var förslag 12; Dansbana med tak, större scen, ljud och ljus.

– Så roligt! Nu kommer vi få en dansbana 2.0 här, tack vara att folk har engagerat sig och gjort sin röst hörd. Det är jätteviktigt att man får tycka till och påverka sitt eget bostadsområde, säger Rashid Mohammed (V), ordförande för Järva stadsdelsnämnd.

Flera av förslagen handlade om att behålla någon form av dansbana men att utveckla och förbättra den, och det vinnande förslaget fick 107 röster vilket motsvarar hela 41,3 % av rösterna. På torsdag den 19 december väntas förslaget klubbas av stadsdelsnämnden och sedan kan arbetet påbörjas.

Budget för ombyggnaden är satt till tre miljoner kronor och det var även ett av de kriterier som de inlämnade förslaget behövde förhålla sig till. Bland kriterierna fanns även att platsen fortsatt ska vara tillgänglig för allmänheten och kunna vara en mötesplats för människor i olika åldrar och med olika bakgrund.

– Akalla har tidigare varit ett område som inte många politiker brytt sig om. Men vi som bor här vi bryr oss om Akalla. Det är här vi möts, umgås och lever våra liv. Jag är så glad att vi genomför det här projektet där invånarna själva fått vara med och bestämma, säger Rashid Mohammed (V).

Läs om hela processen här: https://start.stockholm/aktuellt/nyheter/2025/08/paverka-ditt-akalla/

Samtliga förslag som kom med i omröstningen:
1. Bevara och rusta upp dansbanan
2. Tidsbanan – Akallas historiska centrum
3. Lekplats med klätterställning
4. Käpphästbana
5. Dansbana med sittplatser i form av läktare
6. Dansbana med ljudanläggning
7. Dansbana med tak och sittplatser
8. Dansbana med större scen och ljudanläggning
9. Dansbana med belysning och sittplatser
10. Dansbana med växter, belysning och sittplatser
11. Paviljong med scen och dansbana
12. Dansbana med tak, större scen, ljud och ljus – Vinnare!
13. Yogapaviljong
14. Community garden och mötesplats för odling, mat och kultur
15. Hinderbana med balansövningar

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Det är viktigt att invånarna får vara med och påverka sitt eget bostadsområde, menar Rashid Mohammed (V), orförande för Järvas stadsdelsnämnd.
Det är viktigt att invånarna får vara med och påverka sitt eget bostadsområde, menar Rashid Mohammed (V), orförande för Järvas stadsdelsnämnd.
Foto: Maurits Otterloo
Ladda ned bild

Vänsterpartiet är Stockholms stads tredje största parti med 15,4 %. Tillsammans med Miljöpartiet och Socialdemokraterna utgör vi det rödgröna styret i Stockholms stad. Vi arbetar tillsammans för ett öppet, jämlikt och klimatsmart Stockholm.

Följ Vänsterpartiet Stockholms stad

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Vänsterpartiet Stockholms stad

Stockholms vinst mot förskolebolaget Norlandia överklagas till kammarrätten2.12.2025 09:43:57 CET | Pressmeddelande

Förvaltningsrätten gav nyligen Stockholms stad rätt i sitt beslut att neka det privata förskolebolaget Norlandia att öppna en ny förskola vid Telefonplan. Det rödgröna styret sa nej på grund av överetablering. Men Norlandia har nu överklagat till kammarrätten i Stockholm. De vinstdrivande förskolebolagen är rädda för att domen ska bli prejudicerande, menar förskoleborgarådet Alexandra Mattsson (V).

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye