Power bekräftar prismisstag – inga felmärkta varor dras tillbaka
10.12.2025 12:48:07 CET | POWER Sverige | Pressmeddelande
Power kan bekräfta att en avvikelse i produktmärkningen upptäckts i början av december. Felet har gjort att flera olika produkter märkts upp som en nästrimmer – och därmed fått samma pris, 329 kronor. Elektronikkedjan har identifierat orsaken och beslutat att inte dra tillbaka felmärkta varor.

Nu meddelar Power att alla kunder som redan har köpt en felmärkt produkt får behålla den till det felaktiga priset. De har även beslutat att inte dra tillbaka varorna som fortfarande finns ute i varuhusen, och i stället låta de säljas till “nästrimmer-pris”.
– Ibland blir det fel, och har vi till exempel råkat märka en dammsugare eller ett par hörlurar som en nästrimmer, då står vi för det. Det får bli vår julklapp till svenska folket, säger Eddie Hernandez, marknadschef på Power Sverige.
Elektronikkedjan uppskattar att det handlar om ett tusental felmärkta produkter som cirkulerar i varuhusen över hela Sverige. Hittills har man noterat att runt hundra kunder lyckats genomföra köp av produkter till “nästrimmer-pris”. De felmärkta varorna finns inom flera kategorier, bland annat gaming, hushållsprodukter och personvård.
– Vi har nu klarlagt vad som hänt och kan konstatera att felet uppstod i samband med en större inventering. Våra rutiner och processer är uppdaterade för att säkerställa att det inte sker igen, säger Eddie Hernandez.
Power uppmanar alla kunder att kontrollera sitt kvitto efter köp. Om en vara har registrerats som en nästrimmer gäller det priset – men i vissa fall kan kvittot behöva uppdateras för att garantin ska kopplas till rätt produkt. Då kontaktar man enkelt det varuhus där köpet gjordes.
Kontakter
Silje EnsrudPR & Communication, POWER Sverige
press@power.seBilder



Följ POWER Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från POWER Sverige
Rekordsiffror: 1,8 miljoner kronor första timmen när POWER öppnade i Högsbo26.3.2026 09:10:46 CET | Pressmeddelande
1,8 miljoner kronor på en timme och nytt rekord. Starten på POWERs nyöppning i Högsbo-Göteborg kan inte beskrivas som annat än en hejdundrande succé. ”Robotdammsugare och Airpods fullständigt flyger av hyllorna”, säger varuhuschefen Bobo Zivkovic.
Här är nya POWER i Högsbo – redo att överraska Göteborg19.3.2026 11:55:00 CET | Pressmeddelande
Efter en total makeover satsar POWER stort på en vassare kundupplevelse när varuhuset öppnar igen 26 mars.
Folkfest och försäljningssuccé när POWER nyöppnade i Kalmar27.2.2026 13:07:29 CET | Pressmeddelande
Igår öppnade POWERs totalrenoverade varuhus i Hansa City, Kalmar. Tusentals kunder firade nyöppningen och shoppade hemelektronik för nästan 10 miljoner kronor under premiärdagen.
Nya POWER öppnar i Hansa City i Kalmar – helt ombyggt varuhus och ny varuhuschef19.2.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Den 26 februari är det nyöppning för POWERs renoverade varuhus i Hansa City i Kalmar. Efter en rejäl ombyggnation får kunderna en helt ny butiksstruktur, bättre kassa- och supportytor och en ny varuhuschef i hemvändaren Johan Holm.
POWER: Så gör svenskarna för att kolla OS på jobbet3.2.2026 11:09:29 CET | Pressmeddelande
Äntligen dags för vinter-OS! Men när OS-sändningarna går mitt på dagen hamnar många i ett dilemma: Hur följer man bäst tävlingarna när man är på jobbet? POWER märker nu kraftigt ökad efterfrågan på teknik som gör det möjligt att hålla fokus på både jobb och medaljhopp i Milano-Cortina.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum