Väsby får större kommunfullmäktige
11.12.2025 06:00:00 CET | Upplands Väsby kommun | Pressmeddelande
Upplands Väsby kommun utökar antalet ledamöter i kommunfullmäktige - från dagens 51 till 61 ledamöter efter valet nästa år. Den ovanliga åtgärden sker med anledning av det växande antalet röstberättigade i kommunen.

Det har inte hänt sedan valet 1988, men nu är det återigen dags för Upplands Väsby kommun att utöka antalet ledamöter i kommunfullmäktige.
Vid den senaste mätningen hade Upplands Väsby kommun 37 973 röstberättigade invånare. Därmed är kommunen enligt kommunallagen skyldig att utöka antalet ledamöter i kommunfullmäktige till 61.
– Det handlar i grunden om vår demokratiska ordning och att kommunfullmäktige ska återspegla väljarbasen. När antalet röstberättigade växer i kommunen så ska också antalet ledamöter göra det, säger kommunens valsamordnare Filip Olsson.
Effekten efter nästa års val blir att fler ordinarie fullmäktigeplatser ska fördelas mellan de partier som får väljarnas förtroende. Kommunfullmäktiges ordförande Erika Fransson (S) beskriver förändringen som ett gyllene tillfälle för den som är engagerad och vill påverka Väsby med alla de frågor som ryms inom kommunpolitiken.
– När vi får fler ledamöter kan också fler medborgare engagera sig i den politiska debatten. Jag hoppas att det här ska få fler intresserade av politik, inte minst alla unga som kan ha tankar om hur de vill förändra och utveckla Upplands Väsby för framtiden. Steget att engagera sig politiskt kan kännas stort och svårt, men nu blir det lite enklare.
Förändringen som träder i kraft efter nästa års kommunalval är och förblir sällsynt. Kommunallagen reglerar lägstanivån på antalet ledamöter. Nästa gång kommunen enligt lag är skyldig att utöka antalet ledamöter sker först om antalet röstberättigade överstiger 600 000.
Fakta om Kommunfullmäktige
Det är kommunallagen som reglerar hur många ledamöter ett fullmäktige minst ska ha. Antalet ska bestämmas till ett udda tal. Ett kommunfullmäktige kan som minst bestå av 21 ledamöter. Det antalet är tillåtet endast i de kommuner som har högst 8 000 röstberättigade invånare. Upplands Väsby som har passerat 36 000 röstberättigade ska enligt kommunallagen ha minst 61 ledamöter. För stora kommuner kan det krävas så mycket som 101 ledamöter i kommunfullmäktige, men den regeln gäller endast kommuner med över 600 000 röstberättigade.
Kontakter
Erika Fransson (S)Kommunfullmäktiges ordförande
Tel:073-986 81 92Filip OlssonValsamordnare
Tel:08-501 323 10filip.olsson@upplandsvasby.seDaniel JanssonPressansvarig
Tel:073-910 49 38daniel.jansson@upplandsvasby.seI Upplands Väsby bor över 50 000 invånare. Kommunen har ett attraktivt läge och hit tar du dig enkelt med kollektivtrafik från centrala Stockholm, Arlanda och Uppsala. Här har vi blomstrande handel, kultur, innovation och människor som bidrar till den moderna småstaden. Naturen finns alltid nära med cykelavstånd till Mälaren och blåbärsskogen. I Väsby är det enkelt att göra kloka och hållbara val, i livets alla skeden. Välkommen hem till Väsby!
Följ Upplands Väsby kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Upplands Väsby kommun
Centrumparkering ger plats åt uppemot 600 bostäder28.1.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Upplands Väsby kommun genomför en historisk förändring av stadsbilden när de stora parkeringsytorna vid Väsby centrum försvinner. Ytan motsvarar fyra fullstora fotbollsplaner och ska ge plats åt helt nya bostadskvarter.
Jens Tillman lärare på ny basketutbildning i Väsby21.1.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Jens Tillman, mångårig spelare och tränare inom svensk elitbasket, blir en av lärarna när Väsby Nya Gymnasium satsar på en gymnasieutbildning med basketinriktning. Den första klassen börjar till hösten.
Ge kläder till niornas avslutning!12.1.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Minns du avslutningen i nian? Vad gjorde du av de nyinköpta kläderna efteråt? Inom kort inleder kommunen sin andra insamlingsperiod då Väsbybor får möjlighet att skänka sina stiligaste kläder till niornas högtidliga skolavslutningar. I Upplands Väsby kan nior i kommunens skolor få sina festkläder gratis.
Solrum skänker ljus i vintermörkret8.1.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Ett solrum med känsla av kusten, havsbris och sommarvärme ska ge Väsbys äldre invånare ny energi under årets mörkaste månader. Nu har alla tre kommunala äldreboenden i Väsby ett solrum.
Succé för Fredagsfotbollen16.12.2025 11:46:27 CET | Pressmeddelande
Fredagsfotbollen i Vilunda har på kort tid blivit en framgång med över 200 deltagare per kväll. Nu satsar kommunen på fler ledare och personal för att skapa än mer trygghet under aktiviteten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum