Brå

Var femte i nätverkskriminalitet har varit delaktig i företag

Dela

En av fem nätverkskriminella eller personer som hade kopplingar till de nätverkskriminella, var under år 2020–2023 delaktiga i minst ett företag. Tillsammans hade cirka 11 000 kriminella personer engagemang i drygt 23 000 företag. Företagen har tillsammans över 11,5 miljarder kronor i förfallna skulder till staten och har under den undersökta perioden tagit emot miljardbelopp i statliga stöd. Det visar en ny studie från Brå.

De kriminella har engagemang i en liten andel av Sveriges alla företag, under två procent. Men de kriminella företagarna orsakar stor skada och verkar inom ett stort antal olika verksamheter, varav flera kräver särskilda tillstånd, som exempelvis HVB, assistans, hantering av sprängmedel och finansiell verksamhet.

Företag är attraktiva brottsverktyg eftersom de gör det möjligt för de kriminella att tjäna mer pengar. Företagen förser de kriminella med både legitimitet och möjligheter att tillträda nya arenor, skala upp sin brottsliga verksamhet eller dölja annan brottslighet.

–  Det är viktigt att komma ihåg att det är individer som använder företag som brottsverktyg. Därför är det avgörande att kontrollerna riktas mot individerna. När företag enbart används som brottsverktyg, så blir sanktioner och viten riktade mot själva företagen tandlösa, säger Li Hammar, utredare, Brå.

En stor del av företagen tycks främst användas för upplägg där de snabbt förbrukas och försätts i planerade konkurser. Det är sex gånger vanligare att de kriminellas företag går i konkurs jämfört med företag generellt.

Många av uppläggen bygger på att kriminella aktörer kan redovisa helt påhittade uppgifter i olika myndighetssystem. Det innebär att system, som är avsedda att skapa insyn och granskningsmöjligheter, paradoxalt nog kan bli verktyg för att genomföra eller dölja brott. Centralt för storskalig användning av företag som brottsverktyg är också att det går att köpa existerande företag som ofta har befintlig kreditvärdighet, företagskonton i banker och ibland även särskilda tillstånd och registreringar.

–  Genom att köpa befintliga företag kan kriminella aktörer leva på lånade meriter och undgå de kontroller som annars skulle ha gjorts av exempelvis ledning och företrädare, säger Henrik Angerbrandt, utredare Brå.

Rapporten visar att de kriminellas företag mottog miljardbelopp i statliga stöd under 2020–2023, exempelvis korttidsstöd och subventionerade anställningsstöd. Dessutom framgår att de kriminellas företag i stor utsträckning inte betalar in skatter. Sammanlagt hade de 11,5 miljarder kronor i förfallna skulder till staten. Det innebär att de ensamma stod för en betydande del av Sveriges företags registrerade skulder hos Kronofogden.

Kontakt
Li Hammar, 08-518 32 429; E-post: li.hammar@bra.se 
Henrik Angerbrandt, 08-518 324 12; E-post: henrik.angerbrandt@bra.se

Fakta
Rapporten ”Företag som brottsverktyg” (Brå 2025:20), är ett Regeringsuppdrag (Ju2024/00843). Den bygger på en insamling av publicerade och sekretessbelagda myndighetsrapporter, samt fokusgruppsintervjuer och kompletterande intervjuer med aktörer från myndigheter och privat verksamhet. Det har även genomförts en registerstudie baserad på polisens underrättelsepopulation över individer aktiva i eller kopplade till kriminella nätverk, kompletterad med uppgifter från ett flertal myndigheter, samt analyser av avkrypterade chattkonversationer.

Kontakter

Bilder

Henrik Angerbrant
Henrik Angerbrant
Johanna Hanno
Ladda ned bild
Li Hammar
Li Hammar
Johanna Hanno
Ladda ned bild

Brottsförebyggande rådet (Brå) är en myndighet som verkar för att brottsligheten ska minska och tryggheten öka i samhället genom att ta fram fakta och sprida kunskap om brottslighet och brottsförebyggande arbete. Brå producerar även den officiella kriminalstatistiken, utvärderar reformer, bedriver forskning och stödjer lokalt brottsförebyggande arbete. www.bra.se

Följ Brå

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Brå

Tjejer i kriminella nätverk deltar på andra villkor än killar22.10.2025 10:00:00 CEST | Pressmeddelande

Det är betydligt färre tjejer än killar som anses delaktiga i de kriminella nätverken – och de har ofta begränsat inflytande. De rekryteras inte, gör inte karriär och de behöver vanligtvis inte hoppa av. Trots det har tjejerna en väsentlig betydelse för nätverkens brottsliga verksamheter. De deltar oftast i narkotikahandeln, bedrägerier och penningtvätt. Det visar en ny rapport som Brå publicerar idag.

Stoppade bedrägerier för 134 miljoner – nu prisas det brottsförebyggande projektet17.10.2025 14:20:13 CEST | Pressmeddelande

Bedrägerier är en brottstyp som ökat kraftigt. Särskilt onlinebedrägerier utgör en snabbt växande och komplex utmaning inom EU. I det brottsförebyggande projektet Dropshipping lyckades man stoppa köp till falska hemsidor och oseriös handel för över 134 miljoner kronor på tre månader. Projektet vinner nu den svenska deltävlingen av European Crime Prevention Award.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye