Bliwa

Bliwa utökar krismomentet i barnförsäkringen med stöd vid mobbning

Dela

Barn som utsätts för mobbning löper en kraftigt ökad risk för psykisk ohälsa. I årets upplaga av Friendsrapporten framgår att 14 procent av elever i årskurserna 4–9 utsatts för mobbning. Det motsvarar ungefär tre elever i varje klass, i en skolklass med 20 elever. För att bidra till att hjälpa drabbade unga utökar Bliwa krismomentet i barnförsäkringen och inför ersättning för psykologhjälp vid mobbning.

Bliwa utökar krismomentet i barnförsäkringen med stöd vid mobbning
Bliwa utökar krismomentet i barnförsäkringen med stöd vid mobbning

-Vi ser en utveckling med en allt tuffare miljö för unga där mobbning ofta förekommer. Den som drabbas får ofta även problem med låg självkänsla, ångest och ensamhet. Genom försäkringen hoppas vi kunna hjälpa till redan i ett tidigt skede och förhoppningsvis kunna förebygga att de hamnar i depression eller får andra psykiska besvär, säger Victoria Mattes, Erbjudandeägare på Bliwa.

Genom att bearbeta känslor och få verktyg för att hantera svåra situationer minskar risken för långvariga konsekvenser som ångest, depression och skolfrånvaro. Tidiga insatser gör skillnad för självkänslan och kan förändra ett barns framtid.

-Barnen är det viktigaste vi har. En barnförsäkring är mer än bara ett ”plåster på såren” och kan verkligen vara ett ovärderligt stöd när livet är tufft, säger Victoria Mattes.

FYRA TIPS FRÅN ORGANISATIONEN FRIENDS OM DITT BARN BLIR MOBBAT

1.Kontakta berörda vuxna

Kontakta förskola, skola eller idrottsförening beroende på var mobbningen sker. Prata med ansvarig pedagog, klasslärare, mentor eller barnets tränare. De har alla en skyldighet att stoppa mobbningen. Tänk på att berätta för ditt barn att du kommer kontakta berörda vuxna. Gör ingenting bakom ryggen på ditt barn.

2.Kontakta mobbarens föräldrar

Att ta kontakt med mobbarens föräldrar kan vara en god idé. Ha i åtanke att föräldrar inte är skyldiga att agera enligt lag, det är skolans ansvar att stoppa mobbningen om den sker i skolan. Många som är föräldrar till ett barn som utsätter ett annat barn för mobbning vill få information om detta. Det som är viktigt att tänka på är att vara lugn och sansad. Att ringa upp i affekt kommer förmodligen inte bli så bra.

Ibland är det inte läge att ta kontakt med föräldrarna till det andra barnet, låt då förskolan, skolan eller föreningen sköta den kontakten.

3.Spara bevis och ta bort innehåll

Om mobbningen sker på nätet, spara bevis i form av exempelvis skärmdumpar eller meddelanden. Det är bra att kunna visa upp för skolan eller föreningen och för polisen om ett brott har skett. När du har tagit skärmdumpar, ta bort innehållet om det går, så att eventuell spridning kan stoppas.

4.Polisanmäl

Polisanmäl om ett brott har skett, vid exempelvis förtal, misshandel, olaga hot eller hets mot folkgrupp.

Mer information om Friends arbete med alla barns rätt att växa upp i trygghet hittar du på friends.se

Victoria Mattes, Bliwa.

Nyckelord

Kontakter

Om Bliwa

Bliwa Livförsäkring bildades 2003 och är ett ömsesidigt specialistbolag som erbjuder personförsäkring genom gruppförsäkring. I samarbete med företag och organisationer försäkrar vi nära en miljon människor. Bliwa erbjuder försäkringar som ger ekonomisk trygghet vid olycksfall, sjukdom, dödsfall eller arbetslöshet samt snabb tillgång till sjukvård när det behövs. I Bliwakoncernen ingår även det helägda dotterbolaget Bliwa Skadeförsäkring.

Följ Bliwa

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Bliwa

Nästan tre av tio känner sig otrygga med att få nytt jobb -anställningstryggheten försvagas inför 202612.1.2026 08:30:00 CET | Pressmeddelande

Efter ett turbulent år på arbetsmarknaden går Sverige in i 2026 med en försvagad känsla av trygghet bland arbetstagarna. Försäkringsbolaget Bliwas Anställningsindikator för fjärde kvartalet visar att den upplevda möjligheten att få ett nytt jobb minskar, samtidigt som oron för att förlora jobbet ännu inte tagit fart. Tillsammans pekar det på en möjlig tidig varningssignal om ett tuffare läge framöver.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye