Mäklarenkäten Bopanelen visar: Högre fart på bostadsmarknaden väntar 2026
14.12.2025 07:15:00 CET | LF Fastighetsförmedling | Pressmeddelande
Fler visningsbesökare, stigande priser och ett fortsatt övertag för köparna på bostadsmarknaden. Så lyder prognosen i LF Fastighetsförmedlings senaste mäklarenkät Bopanelen, där mäklare från hela landet delar sin syn på bostadsåret 2026.

– Våra mäklare bedömer att bostadsmarknaden kommer öka tempot ytterligare under inledningen av 2026, med fler affärer och tydliga prislyft på många håll. Många som har stått vid sidlinjen känner nu att det är rätt läge att byta bostad – räntorna är stabila och regeringens skattesänkningar stärker successivt hushållens ekonomi. Dessutom väntar lättnader i amorteringskravet och ett höjt bolånetak. Mycket pekar på ett år då bostadspriserna verkligen vänder uppåt igen, säger Marcus Svanberg, VD på LF Fastighetsförmedling.
Hela åtta av tio fastighetsmäklare spår en prisuppgång på bostadsmarknaden nästa år. Det visar mäklarenkäten Bopanelen från LF Fastighetsförmedling, där 700 mäklare får svara på frågor om läget på bostadsmarknaden. En majoritet spår ett prislyft på upp till 5 procent. Endast 2 procent av mäklarna tror att priserna kommer att backa 2026.
– Under 2025 har vi sett en delvis avvaktande marknad som mot slutet av året fått friskare vind i seglen. Våra mäklare vittnar om att det kommit allt fler besökare på visningarna under hösten och att det varit ett högre tempo i budgivningarna. Under nästa år är vår bedömning att framtidstron fortsätter att stärkas och att bostadspriserna stiger med omkring 5–6 procent, säger Marcus Svanberg.
Under 2025 ökade antalet besökare på visningarna markant jämfört med året innan. När mäklarna tittar i spåkulan för 2026 ser de en fortsatt ökning i antal visningsbesökare. Fler är åtta av tio mäklare förväntar sig att antalet kommer att öka ytterligare under nästa år.
– Även om utbudet nu sjunker säsongsmässigt finns det fortfarande många bostäder till salu. Det gör att försäljningarna ibland kan dra ut på tiden. Samtidigt ökar efterfrågan på bostadsrätter i storstäderna, där priserna kan få en extra skjuts uppåt redan under vintermånaderna, säger Marcus Svanberg.
Trots förväntningar om en allt hetare bostadsmarknad ser de flesta mäklare ett fortsatt övertag för köparna, det vill säga att utbudet är större än efterfrågan. Sex av tio tror att köparna har fördelen, medan två av tio spår att säljarna får övertaget. En lika hög andel bedömer att marknaden blir balanserad – utan tydlig fördel för någon.
5 tips: Så ska du tänka om du planerar att byta bostad under 2026:
1. Sälj först – om du är osäker
Om du känner dig osäker på att hantera dubbla boendekostnader kan det vara tryggare att sälja först. Då vet du exakt vilka ramar du har inför nästa köp. Har du däremot marginaler i din ekonomi kan det ge större flexibilitet att köpa innan du säljer. Säljer och köper du ungefär samtidigt blir tillfälliga prisrörelser ofta mindre avgörande.
2. Se över din boendeekonomi
Om du har små marginaler i boendeekonomin – planera ditt bostadsköp utifrån hur en förändrad inkomst skulle kunna påverka dig.
3. Anmäl intresse
Många bostäder läggs ut som kommande försäljningar på mäklarnas hemsidor eller hanteras inledningsvis ”diskret” utan någon offentlig annonsering. Kontakta mäklaren innan boendet är ute på marknaden för att inte gå miste om eventuella förhandsaffärer. För den som ska sälja är förhandsmarknaden ett bra sätt att känna av spekulanternas intresse för bostaden.
4. Läs på
Gör en lista på vad som är viktigast för dig i din nya bostad och undersök prisstatistik och slutpriser. Då kan du känna dig beredd på de ekonomiska förutsättningarna för din bostadsaffär.
5. Gå på många visningar
Att besöka många bostadsvisningar innan du bestämmer dig är ett bra sätt att jämföra olika bostäder mot dina behov och önskemål. Dessutom kan det vara ett bra sätt att träffa olika fastighetsmäklare om du själv planerar att sälja din bostad.
För mer information, vänligen kontakta:
Per Sangrud, presschef
Tel. 073-441 04 07
E-post: per.sangrud@lansfast.se
Marcus Svanberg, VD
Tel. 070-238 21 50
E-post: marcus.svanberg@lansfast.se
Pressbilder fria för användning:
Marcus Svanberg
Genrebilder
Här kan du följa oss:
Webb: www.lansfast.se
Blogg: Bostadskoll
Facebook: LF Fastighetsförmedling
Instagram: Länsfast Sverige
TikTok: Länsfast Sverige
Om Bopanelen
Resultatet av Bopanelen baseras på en webbaserad enkät som skickats till företagets cirka 700 fastighetsmäklare runtom i landet. Undersökningen genomfördes den 1–5 december 2025 och hade 316 svarande.
Nyckelord
Kontakter
Marcus SvanbergVD
Tel:070-238 21 50marcus.svanberg@lansfast.sePer SangrudPR- och hållbarhetschef
Tel:073-441 04 07per.sangrud@lansfast.seOm LF Fastighetsförmedling:
LF Fastighetsförmedlings vision är ”Trygga bostadsaffärer genom livet”. Vi vill bidra till en rättvis och hållbar bostadsmarknad där fler kan byta bostad efter behov. De senaste tio åren har vi växt snabbast av alla landets fastighetsmäklare och är nu näst störst i branschen. Med 200 bobutiker och 1 000 hängivna medarbetare runt om i Sverige finns vi alltid nära våra kunder. Under 2024 förmedlade våra fastighetsmäklare cirka 26 000 objekt till ett försäljningsvärde av 69,7 miljarder kronor. Vi tycker att den lokala närvaron är viktig och tror att det är en av anledningarna till vi att vi under de senaste tio åren tilldelats utmärkelsen ”Sveriges nöjdaste kunder” fler gånger än någon annan mäklarkedja.
Följ LF Fastighetsförmedling
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från LF Fastighetsförmedling
Bostadsbristen för äldre ökar16.6.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
De senaste åren har bostadsbristen i landet minskat rejält, men för landets äldre går utvecklingen åt motsatt håll. Andelen äldre som bor i en kommun med bostadsbrist ökar och nu bor fler än åtta av tio i en kommun som har brist på eller helt saknar senioranpassade bostäder. Det visar ny statistik från Boverket som analyserats av LF Fastighetsförmedling.
Kraftigt minskad bostadsbrist11.6.2026 06:34:00 CEST | Pressmeddelande
Antalet kommuner med bostadsbrist har mer än halverats de senaste tio åren, enligt ny statistik från Boverket som analyserats av LF Fastighetsförmedling. 2016 uppgav 240 kommuner att de hade bostadsbrist, nu är den siffran nere i 102. Men i storstadsregionerna biter sig bostadsbristen fast.
Kommentar till Svensk Mäklarstatistik: Villor i täten på hetare bostadsmarknad5.6.2026 08:01:00 CEST | Pressmeddelande
I maj steg villapriserna i Sverige med 1,2 procent medan bostadsrättspriserna fortsatte svagt uppåt och ökade med 0,3 procent. Antalet försäljningar av bostadsrätter ökade med över 13 procent det senaste kvartalet. Det visar nya siffror från Svensk Mäklarstatistik, analyserade av LF Fastighetsförmedling. Med lättade amorteringskrav, skattesänkningar och högre tillväxt i ekonomin väntas en hetare sommar på bostadsmarknaden.
LF Fastighetsförmedling i Almedalen: Unga och bostadsmarknaden – hur sänker vi trösklarna?3.6.2026 07:31:00 CEST | Pressmeddelande
Höga bostadspriser, hårda kreditregler och brist på små bostäder gör det allt svårare för unga vuxna att köpa sin första bostad. Samtidigt bromsar låg rörlighet på bostadsmarknaden flyttkedjor och gör att många blir kvar hemma längre än de önskar. Under Almedalsveckan samlar LF Fastighetsförmedling forskare, journalister och branschföreträdare för ett samtal om hur trösklarna till bostadsmarknaden kan sänkas för unga.
Få oroliga att klimatet ska påverka deras bostad1.6.2026 06:03:00 CEST | Pressmeddelande
Bara var tredje svensk, 36 procent, tror att klimatförändringarnas effekter kommer att påverka deras bostad negativt. Det visar en Verianundersökning gjord på uppdrag av LF Fastighetsförmedling. Samtidigt har försäkringsersättningen för naturskador på villor mer än tredubblats de senaste fem åren.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum