Ving lanserar direktflyg till Krabi från Arlanda nästa vinter
12.12.2025 09:35:26 CET | Ving AB | Pressmeddelande
Ving gör det nu enklare för svenska resenärer att uppleva Thailands mest älskade resmål. Inför vintersäsongen 2026/2027 startar Ving direktflyg från Stockholm Arlanda till Krabi med det egna flygbolaget Sunclass Airlines moderna Airbus A330-900neo. Destinationen finns sedan länge i Vings program, men senast direktflyg erbjöds var för närmare 20 år sedan.

Med Sunclass Airlines A330-900neo får resenärerna en bekväm flygupplevelse med den senaste tekniken och hög komfort ombord.
-Vi vet att Thailand är ett av våra mest älskade resmål och att många uppskattar enkelheten i att resa direkt. Med den nya linjen till Krabi gör vi det ännu smidigare att nå favoriter som Koh Lanta och Ao Nang – och samtidigt erbjuder vi en modern och bekväm flygupplevelse med Sunclass Airlines A330-900neo. Vi har redan god kapacitet till Phuket, och därför är det både naturligt och spännande att kunna komplettera med denna nya linje. Krabi stärker helheten i vårt vinterprogram, säger Claes Pellvik, kommunikationschef på Ving.
Den nya direktlinjen innebär smidigare resor med kortare transfer till populära resmål som Koh Lanta, Ao Nang och Railey Beach. Krabi är känt för sina vita sandstränder, turkosblå hav och spektakulära kalkstensklippor – en perfekt kombination för både avkoppling och äventyr. På samtliga resmål erbjuder Ving ett varierat utbud av bra hotell i olika prisklasser.
|
Fakta om den nya linjen |
|
|
Period |
10 december 2026 -25 februari 2027 |
|
Sträcka |
Stockholm Arlanda (ARN) – Krabi (KBV) |
|
Flygbolag |
Sunclass Airlines |
|
Flygplan |
Airbus A330-900neo |
Kontakter
CLAES PELLVIKKommunikationschef Ving/Nordic Leisure Travel Group
Tel:+46709513032claes.pellvik@ving.sePRESSJOUR (endast för journalister)
För brådskande ärenden
Bilder



Ving är en del av Nordic Leisure Travel Group (NLTG), Nordens ledande semesterföretag som erbjuder resor, såväl klassiska paketresor som egenpaketerade resor med reguljärflyg samt kryssningar. I gruppen ingår researrangörerna Ving, Globetrotter, Spies, Tjäreborg, flygbolaget Sunclass Airlines samt de egna koncepthotellen Sunprime Hotels och Sunwing Family Resorts samt Ocean Beach Club och vännerna Lollo & Bernie. Ving ägs av Petter Stordalens Strawberry Group, Altor Funds och TDR Capital.
Följ Ving AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Ving AB
Nordic Leisure Travel Group delivers record revenue and sharply increased EBITDA31.3.2026 11:51:49 CEST | Pressmeddelande
Nordic Leisure Travel Group has delivered both record revenue of SEK 16,799 million and an EBITDA of SEK 953 million, representing an improvement of SEK 200 million compared with the previous year.
Vinggruppen levererar rekordomsättning och kraftigt ökat EBITDA-resultat31.3.2026 10:27:58 CEST | Pressmeddelande
Nordic Leisure Travel Group, eller Vinggruppen som bolaget kallas för i dagligt tal, levererar både en rekordomsättning på 16799 msek och ett EBITDA-resultat på 953 msek vilket är en förbättring med 200 msek mot föregående år. Detta motsvarar på EBITA-nivå ett resultat om 704 msek, för det brutna räkenskapsåret 1oktober 2024-30 september 2025, vilket är en ökning med 40% mot fjolåret. Vinstmarginalen ökade också till 4,2% jämfört med 3,1% föregående år. Resultat före skatt blev 540 msek, (15 msek föregående år). Resultat efter skatt blev 467 msek.
Vings hemtagningsflyg med 315 strandsatta gäster från Indiska Oceanen och Sydostasien har landat i Köpenhamn9.3.2026 10:57:23 CET | Pressmeddelande
Kl 10:15 på måndagsförmiddagen landade Vings hemtagningsflyg med det egna flygbolaget Sunclass Airlines på Kastrup Airport i Köpenhamn med 315 nordiska gäster, varav 150 svenskar, som varit strandade på ett flertal resmål runtom i Indiska Oceanen och Sydostasien i en dryg vecka. Parallellt pågår fortsatt ett intensivt arbete med att få hem gäster från riskområdena i Dubai och Doha via externa flygbolag.
Ving sätter in stort hemtagningsflyg till Thailand och Maldiverna för att hämta hem över 300 strandade nordiska gäster6.3.2026 16:04:41 CET | Pressmeddelande
Parallellt med ett intensivt arbete med att få hem gäster från riskområdena i Dubai och Doha via externa flygbolag så sätter Ving nu in ett hemtagningsflyg med det egna flygbolaget Sunclass Airlines för att ta hem gäster som är strandade på ett flertal resmål runtom i Indiska Oceanen och Sydostasien. Med hemtagningsflyget räknar resebolaget med att kunna få hem över 300 nordiska gäster.
Sverige fryser – reslusten exploderar16.2.2026 10:05:23 CET | Pressmeddelande
Sportlov + köldknäpp = reseboom. När vintern håller Sverige i ett iskallt grepp väljer 28 500 svenskar att resa på en charterresa med Ving till varmare breddgrader under februari. Många passar även på att solsäkra en vecka eller två framåt i tiden. Resebokningarna hos Ving har ökat med +55% procent den senaste månaden jämfört med månaden innan och under Alla hjärtansdags-helgen bokades hela 28 % fler vinter- och sommarresor mot i fjol.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum