Svenska Skidskytteförbundet investerar 140 miljoner i nytt event- och prestationscenter
12.12.2025 15:00:00 CET | Svenska Skidskytteförbundet | Pressmeddelande
Svenska Skidskytteförbundet genomför nu en historisk satsning: ett nytt event- och prestationscenter ska byggas på Nationalarenan i Östersund. Investeringen på 140 miljoner kronor ska stärka landslagsverksamheten, utvecklingsarbetet och förbundets möjligheter att arrangera framtida mästerskap.

Den nya anläggningen, som planeras bli cirka 3000 kvadratmeter, kommer att innehålla gym, rullband, inomhusskytte och testytor för fysisk och teknisk utveckling. Byggnaden får även en evenemangsdel som kommer att användas vid världscuptävlingar och andra större arrangemang.
– Det här är en strategisk satsning på framtiden. Vi skapar en plats som ger hela skidskyttesverige nya möjligheter att utvecklas, där träning, forskning och innovation kan mötas. Det blir en viktig pusselbit i vår ambition att Sverige ska vara världsledande inom skidskytte, säger Sofia Domeij, ordförande i Svenska Skidskytteförbundet
Östersund har länge varit centrum för landslagsträning och internationella tävlingar. Med det nya centret förstärks regionens position ytterligare som nav för sporten.
Bygget genomförs i samarbete med Östersunds kommun, förbundets partners och Tillväxtverket som via Regionalfonden beviljat projektet ett stöd på 40 procent av investeringen. Svenska Skidskytteförbundet står för de återstående 60 procenten.
– Vi välkomnar Skidskytteförbundets historiska satsning i Östersund. Den stärker inte bara vår roll som nationellt nav för elitidrott, utan skapar också viktiga möjligheter för regional utveckling, innovation och framtida tillväxt. Det här är en satsning som gynnar idrotten, föreningslivet och utvecklingen i hela länet, säger Effie Kourlos (C) och Niklas Daoson (S) Kommunalråd i Östersunds kommun
Målet är att skapa en miljö där aktiva, tränare, forskare och experter kan arbeta tätt tillsammans och driva sporten framåt.
– Det här projektet är bara möjligt tack vare ett nära samarbete med Östersunds kommun, Tillväxtverket och våra partners. Deras stöd har varit helt avgörande för att vi nu kan ta det här steget, säger Rikard Grip, generalsekreterare på Svenska Skidskytteförbundet.
Det första spadtaget tas i månadsskiftet april/maj 2026, och centret beräknas stå klart i oktober 2027. Förbundet ser satsningen som ett viktigt steg i arbetet för att få värdskapet för skidskytte-VM 2031.
– Det här handlar inte bara om en byggnad, utan om att stärka helheten i vår utvecklingsmiljö. Vi vill ge framtidens talanger bättre möjligheter att växa, skapa bästa möjliga förutsättningar för våra aktiva och landslag och fortsätta utveckla de evenemang som driver sporten framåt, avslutar Sofia Domeij.
Welcome to Biathland.
Nyckelord
Kontakter
Rikard GripGeneralsekreterare Svenska Skidskytteförbundet
Tel:+46703721405rikard.grip@skidskytte.seBilder


Sverige - Världsledande inom skidskytte
Svenska Skidskytteförbundet arbetar för att bredda skidskyttesporten genom starka regioner och föreningar i hela landet, popularisera skidskytte genom att arrangera hållbara evenemang i världsklass samt skapa förutsättningar för eliten att nå internationell toppklass. Vår vision är att Sverige ska vara världsledande i skidskytte.

Följ Svenska Skidskytteförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Skidskytteförbundet
Dina Försäkringar förlänger samarbetet med Svenska Skidskytteförbundet27.2.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Dina Försäkringar väljer att förlänga sitt avtal med Svenska Skidskytteförbundet och fortsätter därmed sitt långsiktiga engagemang i utvecklingen av framtidens svenska skidskyttar.
Olympisk medaljcermoni på Stockholms olympiastadion26.2.2026 11:10:20 CET | Pressmeddelande
Sexton år efter loppet tar det svenska skidskyttelandslaget emot sina olympiska bronsmedaljer från Vancouver 2010 i samband med Skidskyttekampen. Det blir en unik händelse – mitt i hjärtat av Stockholm.
Truppen till Junior-VM i Arber17.2.2026 10:41:17 CET | Pressmeddelande
Den svenska truppen till junior-VM i skidskytte i tyska Arber är uttagen. 16 aktiva kommer att representera Sverige vid mästerskapet 28 februari–8 mars, där en formstark trupp med både rutinerade åkare och debutanter ställs mot världens bästa juniorer.
Nomio ny partner till Svenska Skidskytteförbundet – ska stärka landslagets prestationer23.1.2026 12:00:00 CET | Pressmeddelande
Svenska Skidskytteförbundet inleder ett nytt samarbete med det svenska bolaget Nomio. Partnerskapet syftar till att ytterligare stärka landslagets förutsättningar för prestation och återhämtning på högsta nivå.
Laguttagning för EM, Sjusjön22.1.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 28 januari inleds Europamästerskapet i skidskytte i norska Sjusjön. Sverige skickar en trupp med sex damer och sex herrar till mästerskapet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum