Helge Skoog har lämnat oss
15.12.2025 11:36:22 CET | Kulturhuset Stadsteatern | Pressmeddelande
Helge Skoog har gått bort efter en tids sjukdom. Han somnade in i fredags (12 december). Detta meddelas via familjen. Han blev 87 år. Helge Skoog var knuten till Stockholms stadsteater/Kulturhuset Stadsteatern i nära 40 år.

Helge Skoog växte upp i Borås och utbildade sig på Dramatens elevskola 1958–61.1967 började han på Stockholms stadsteater och kom under sina drygt 40 år på teatern att medverka i nära 100 olika uppsättningar: som skådespelare, idémakare, dramatiker och regissör. Först på Stadsteatern där han ingick i det som kom att kallas Kreugergruppen som startade med Jan Bergquist och Hans Bendriks kritikerrosade Ivar Kreugers svindlande affärer (1969) och därefter publiksuccén Buss på sta’n (1970). Helge Skoog hade stor betydelse för utvecklingen av de olika delar som skulle bli utmärkande för Stockholms stadsteater: publikkontakt, journalistisk teater, ensembleteater, revy, improvisationsteater och mycket mer.
1981–1986 var han knuten till Suzanne Osten och Unga Klara. Danton i Affären Danton (1986), mamman i En ren flicka (1983) och Normdebattör Kurt i anarkistiska skolpjäsen Fläskhästarna (1981) är några av hans roller från Unga Klara-tiden. 1982 satte han upp Aniara i egen bearbetning. Ett verk som han skulle komma att återvända till många gånger under sin karriär. Det var genom Suzanne Osten på Unga Klara som Helge Skoog först mötte Keith Johnstone som skulle komma att betyda mycket för Helge Skoog och improvisationsteatern.
Helge Skoog medverkade också i Finns det tigrar i Kongo (1987) om aids som är en av teaterns mest spelade föreställningar med hela 669 föreställningar från premiäråret 1987 till 1994. Den kom även att spelas i Östafrika. På 1990-talet bodde han två år i Harare, Zimbabwe och arbetade där bland annat med lokala skådespelare och stöttade grundandet av Roof Top Theatre, dagens Theatre in the Park. Han var även tongivande i samarbetet mellan Stockholms stadsteater och Market Theatre i Johannesburg som startade 1994.
Vid öppningen av Klara Soppteater 1989 förverkligade Helge Skoog sin idé om ett helt nytt koncept med entimmes lunchteater där publiken fick äta sin soppa under föreställningen. Grundidén om vikten av det sociala, närkontakten med publiken samt en bred, folklig och opretentiös repertoar där teaterns skådespelare tillåts experimentera och pröva nya idéer lever starkt i verksamheten än idag. In på 2010-talet kom Helge Skoog att presentera och medverka i flera uppskattade revyer, improvisationsshower och vetenskapspjäser på Soppteaterns scen, ofta i nära samarbete med bland andra Iwa Boman, Lennart R Svensson, Pia Johansson och Peder Falk.
– Helge Skoog var med och la grunden för det som blivit utmärkande för Stadsteatern – en teater där det folkliga och dagsaktuella går hand i hand med det experimentella och klassiker. Det som blev hans signum lever kvar hos oss, på våra scener och i mötet med vår publik, säger Malin Dahlberg vd Kulturhuset Stadsteatern.
– Helge var en varm humanist och humorist med ett briljant intellekt som kommer att fattas oss. Han var min bästa lekkamrat. Så mycket kul vi hade på Soppteatern, säger skådespelaren Iwa Bohman som just nu gör Skvallerdrottningen på Soppteaterns scen och som var med vid starten 1989 och byggde upp Klara Soppteater tillsammans med Helge Skoog.
– Helge Skoogs uppriktiga omtanke om publiken - att den alltid skulle känna sig sedd, behövd och utmanad - fick sitt kongeniala utlopp på Soppteatern. Helge underskattade aldrig publiken och därför kan hans betydelse inte nog överskattas. För egen del kan jag konstatera att Helge var min första skådespelaridol. Han steg rakt in i tv-rummet därhemma med den magnetiske Ture Sventon i julkalendern och oförutsägbare Kaj Husell i Ebba och Didrik. Att få verka i hans anda på Soppteatern är ett privilegium och en sporre, säger Andreas T Olsson, konstnärlig ledare Soppteatern.
Här finns förteckning över Helge Skoogs produktioner på Stockholms stadsteater.
På film och TV: rollen som Leporello i Suzanne Ostens film Bröderna Mozart Leporello (1986), huvudrollen som Ture Sventon i julkalendern (1989), samt bland annat Affären Enbom, Fläskfarmen, Ebba och Didrik och Kommissionen på SVT. Han skrev och medverkade även i sketcher i samhällsprogrammet Speciellt.
Under 2000-talet kunde man höra Helge Skoog som berättarröst i Halv åtta hos mig på TV4 se honom som en mycket blå politiker i Parlamentet, även det på TV4.
Helge Skoog tilldelades Teaterkritikernas pris 1992, DN På stans Guldkänga 1992, Ann-Marie Lunds Encyklopedipris 1995, S:t Eriksmedaljen 1997, Karl Gerhards medalj För lång och trogen spänst 1998, Lars Salvius-priset 1999, Ture Sventon-priset Temmelburken 2003 och Serafimermedaljen 2008.
Det teatersportlag som han bildade med Pia Johansson, Peder Falk och Lennart R Svensson vann i VM i teatersport i Brisbane 1988.
Nyckelord
Kontakter
Sofia CherifPresschef
Bolagsövergripande frågor
Daniel ReinhammarParkteatern och Soppteatern
Tel:076-129 35 95daniel.reinhammar@kulturhusetstadsteatern.seBilder




























Om oss
Kulturhuset Stadsteatern är en del av Stockholms stad och en av norra Europas största kulturinstitutioner. Ett brett spektrum av kulturevenemang pågår året runt. Kulturhuset Stadsteatern finns vid Sergels torg, i Skärholmen, Vällingby och Husby samt sommartid i Stockholms parker med Parkteatern. Kulturhuset Stadsteatern ska vara en angelägenhet för alla stockholmare med yttrandefrihet och den konstnärliga friheten som grund.
Följ Kulturhuset Stadsteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kulturhuset Stadsteatern
Premiär för Lång dags färd mot natt19.3.2026 09:50:12 CET | Pressmeddelande
En av den moderna teaterns verkliga klassiker har premiär den 20 mars på Stora scenen, i regi av Stefan Larsson. I huvudrollerna som familjens far och mor ser vi Peter Andersson och Lena Olin, sönerna spelas av Linus Troedsson och Emil Almén. Lång dags färd mot natt är Nobelpristagaren Eugene O’Neills delvis självbiografiska självuppgörelse.
Dansband, debatt och demokrati på Kulturnatten18.3.2026 09:38:14 CET | Pressmeddelande
Från tidig kväll till midnatt den 18 april fylls Kulturhuset Stadsteatern av kultur, samtal och deltagande. Tiotusentals människor kommer att bjudas på allt från politiska dueller till att prova på att dansa foxtrot.
Ahmed Berhan i pjäs om Husbykravallerna i höst17.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
5 september har teaterföreställningen Upploppet urpremiär på Kulturhuset Stadsteatern Husby. Den är skriven av dramatikerna bakom succén 8 kvadrat, Murre Gonday och Simon Matiwos. I rollerna ser vi Ahmed Berhan, Sharmarke Elmi, Binyam Haile och Segen Tesfai.
Göranzon, Endre, Olsson, af Sandeberg, Bratt och Zandén i Stilleben på Stadsteatern13.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Välkommen in i konstnären och regissören Marie-Louise Ekmans eget universum! Här blir det lek på fullaste allvar. Med skådespelarna Marie Göranzon, Lena Endre, Ingela Olsson, Helena af Sandeberg, Alva Bratt och Philip Zandén. Premiär 11 december på Stora scenen, Kulturhuset Stadsteatern.
Nils Landgren firar 70 med jubileumskväll13.3.2026 06:20:00 CET | Pressmeddelande
I år fyller Nils Landgren, en av våra största jazzmusiker, 70 år. Den folkkära, mångsidige trombonisten, sångaren och bandledaren har gjort det mesta med de flesta och bidragit till att berika musiklivet som få andra, såväl på hemmaplan som internationellt. Den 30 april bjuder han in till en jubileumsföreställning av sin klassiska konsertserie Nisse Landgrens Hörna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum