Sju värmländska bönder åker till Bryssel på torsdag för att demonstrera för minskat regelkrångel och ökad matberedskap
15.12.2025 19:52:40 CET | LRF Väst | Pressmeddelande
På torsdag den 18 december åker sju värmländska bönder, se lista nedan, till Bryssel för att tillsammans med 10 000 europeiska kolleger demonstrera när EUs regeringschefer träffas för att diskutera EUs nästa långtidsbudget 2028-2034.
När EU talar om konkurrenskraft nämns ofta industri, energi och innovation. Mer sällan nämns lantbruket trots att Europas livsmedelsförsörjning börjar i jord, skog och stall.
Nu måste Europas ambitioner hänga ihop med verkligheten på gårdsnivå.
Sveriges bönder producerar mat, foder och förnybara råvaror med några av världens högsta standarder på miljö, djurvälfärd och spårbarhet. Det är vi stolta över. Men samma politiska system som ställer dessa krav öppnar samtidigt dörren för import som inte lever upp till dem. Det är inte frihandel det är en konkurrensnackdel för europeiska bönder.
Samtidigt utlovas regelförenklingar som alltför ofta stannar på pappret. I praktiken växer administrationen, kontrollerna överlappar varandra och osäkerheten kring framtida CAP-villkor bromsar investeringar.
Försörjningsförmåga byggs inte i strategidokument. Den byggs när lantbrukare vågar satsa, utveckla och producera mer med lönsamhet.
Därför är budskapet till EU tydligt:
• Förenkla på riktigt och mät effekten på gården!
• Säkerställ lika villkor gentemot import!
• Ge CAP en roll som stärker produktion och beredskap!
Europa kan inte äta visioner. Europa måste kunna producera sin egen mat.
Beredskap börjar i fotosyntesen.
Lika krav ska betyda lika villkor även vid gränsen.
Förenkling som inte märks på gården är ingen förenkling.
Utan lönsamhet ingen livsmedelstrygghet.
Mat produceras av företag, inte av policytexter!
Deltagare från Värmland i Bryssel på torsdag för kommentarer:
| Namn | E-post | Mobil |
| Christian Hiden, LRF Värmlandsnäs | christian@hiden.se | 070-3818855 |
| Erik Forsberg, Kil, ordförande LRF Värmland | erik.forsberg@lrf.se | 070-5112114 |
| Daniel Andersson, ordförande LRF Eda | daniel.andersson@lrf.se | 070-9106890 |
| Erik Gustavsson, ordförande LRF Kil | erik.s.gustavsson@gmail.com | 076-2381276 |
| Bengt Söderberg, ordförande LRF Östra Ämtervik | bengt@emtervik.com | 070-3386656 |
| Oona Heske, Långserud, LRF Ungdomen Värmland | oonaheske@gmail.com | 070-7289530 |
| Anders Lundmark, LRF Arvika | anderslundmark@telia.com | 070-6724333 |
Bilder
Följ LRF Väst
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från LRF Väst
Gödsel, dieselpriser och lantbrukets framtid25.3.2026 10:51:12 CET | Pressinbjudan
LRF Värmland bjuder in media till en presskonferens 26 mars kl 10-11, på Lars Johan Landers gård i Väse för att belysa hur gödselpriser, dieselpriser och stängningen av Hormuzsundet påverkar lantbruket, lokalt i Värmland och globalt.
LRF Västra Götaland samlas till regionstämma, Elisabeth Hidén föreslås som ny ordförande20.3.2026 09:00:00 CET | Pressinbjudan
LRF Västra Götaland håller regionstämma den 23 mars i Vara Konserthus. Under dagen behandlas 36 motioner, viktiga val genomförs och valberedningen föreslår Elisabeth Hidén från Hjo som ny ordförande för regionförbundet.
Två statsråd gästar LRF Värmlands regionstämma 20 mars19.3.2026 08:03:33 CET | Pressinbjudan
LRF Värmland samlar på fredag länets fullmäktige till regionstämma i Karlstad. Årets möte får ovanligt tungt politiskt deltagande när både försvarsminister Pål Jonson (M) och landsbygdsminister Peter Kullgren (KD) medverkar med anföranden inför stämmans deltagare.
Regionstämma: LRF Halland samlar företagare13.3.2026 09:00:57 CET | Pressinbjudan
Halland är ett av Sveriges starkaste län för livsmedelsproduktion och skogsbruk. Med goda naturgivna förutsättningar, starkt företagande och hög kompetens finns stora möjligheter att utveckla produktionen ytterligare. Nu samlas företagarna för de gröna näringarna i Köinge bygdegård för regionsstämma.
Framtidstro och kraftfulla åtgärder kan öka livsmedelsproduktionen3.3.2026 10:05:08 CET | Pressmeddelande
Med rätt åtgärder från politiken kan norra Värmlands lantbrukare producera mer mat. Den analys av livsmedelsproduktionen i norra Värmland som Jordbruksverket har presenterat välkomnas av LRF. Men samtidigt ser LRF en risk att förslagen som Jordbruksverket presenterar blir för få och för svaga för att kunna bidra till de nödvändiga investeringar som krävs för att öka lönsamheten och stärka konkurrenskraften i livsmedelsproduktionen samt bidra till en stärkt livsmedelsberedskap.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
