Örebrostudenter hittar PFAS-relaterat ämne i glögg
16.12.2025 11:40:36 CET | Örebro universitet | Pressmeddelande
Fyra kemistudenter vid Örebro universitet analyserade tolv glöggprodukter som köpts i dagligvaruhandeln. I samtliga prover påvisades mätbara halter av trifluorättiksyra (TFA). Forskare betonar att den hälsomässiga betydelsen är oklar och att mer forskning behövs.

Studenterna Kevin Li, Hilda Gustafsson, Axel Moosberg och Malin Hallberg går tredje året på Analysvetenskapligt program i kemi med inriktning mot forensik vid Örebro universitet och har inom ramen för ett examensarbete på kandidatnivå analyserat tolv kommersiellt tillgängliga glöggprodukter.
De hittade mätbara mängder av trifluorättiksyra (TFA) – ett persistent fluorerat ämne som är relaterat till PFAS – i alla prover, med halter mellan 20 och 100 µg/L. Urvalet omfattade både alkoholhaltig och alkoholfri glögg.
– TFA har tidigare påvisats i apelsin- och äppeljuice samt i barnpuréer, och höga halter har uppmätts i rött vin. Studenterna var nyfikna på TFA i glögg eftersom vissa produkter har liknande ursprung, till exempel från druvor, säger Leo Yeung, forskare i kemi vid Örebro universitet och handledare för studentprojektet.
TFA bildas vid nedbrytning av PFAS
TFA är ett litet och mycket stabilt fluorerat ämne som bildas vid nedbrytning av vissa PFAS och andra fluorerade kemikalier. Det har påvisats i dricksvatten, nederbörd och grödor, men glögg har inte tidigare studerats.
Även om TFA inte bioackumuleras på samma sätt som många andra PFAS-ämnen, gör dess mycket höga persistens att förekomsten är miljömässigt relevant. Halter har också uppmätts i människors blod.
– Att TFA förekommer i mätbara halter i säsongsprodukter som glögg visar hur spridda dessa föroreningar är och att de dyker upp på oväntade platser, säger studenten Kevin Li.
– Det här visar vikten av fortsatt forskning för att förstå källor och långsiktiga effekter, säger studiekamraten Hilda Gustafsson.
Praktiskt arbete för framtidens miljövetare
Studien genomfördes inom en kurs i miljöforensik, som är en del av kemiprogrammet.
Studenterna ansvarade för provtagning, analys och datatolkning med validerade metoder och fullständiga QA/QC-rutiner vid forskningscentrat Människa-Teknik-Miljö vid Örebro universitet, under handledning av doktoranden Welmoed Nauta.
– Att TFA förekommer förvånar oss inte. PFAS, inklusive TFA, är en global utmaning som kräver uppmärksamhet, säger studenten Axel Moosberg.
– Resultaten understryker vikten av att aktivt övervaka livsmedel och miljö med avseende på organiska föroreningar, säger Malin Hallberg, även hon student vid Örebro universitet.
Mer forskning behövs
Hur TFA hamnat i glöggen är okänt. En tänkbar källa är vattnet som används i tillverkningen. Det kan också komma från råvaror som varit förorenade eller andra delar av tillverkningsprocessen.
Inga slutsatser om hälsorisker kan dras i nuläget, enligt forskaren Leo Yeung.
– Vi har konstaterat att TFA förekommer – det väcker intressanta frågor. Nästa steg är att förstå varför. Vi hoppas att detta kan bidra till ökad övervakning av persistenta fluorerade ämnen i livsmedel och drycker, säger Leo Yeung.
Fakta:
- Trifluorättiksyra, TFA, är ett PFAS-ämne som kan bildas vid nedbrytning av vissa växtskyddsmedel.
- TFA löser sig lätt i vatten, är mycket lättrörlig i mark, och bryts inte ner naturligt i miljön. Det innebär att TFA som en gång hamnat i grundvattnet är i praktiken omöjligt att rena bort i stor skala.
- Än så länge utgör halterna i grundvattnet ingen akut fara, men det är angeläget att undvika en allvarligare förorening, enligt Kemiinspektionen.
- Analysvetenskapligt program i kemi med inriktning mot forensik är en treårig utbildning i kemi där teori blandas med laborationer. Efter utbildningen kan du kan arbeta med allt från läkemedel till analys av bevis från brottsplatser. Läs om programmet här.
Nyckelord
Kontakter
Kontakta gärna forskaren Leo Yeung på engelska: leo.yeung@oru.se, 0709-605 106.
Anna LorentzonKommunikatör
Tel:019 302118Tel:0737 621943anna.lorentzon@oru.seLänkar
Om oss
Örebro universitet är ett bredduniversitet med starka professionsutbildningar och forskning som spänner över 36 ämnen inom alla vetenskapliga fält. Vi har 17 000 studenter, 80 utbildningsprogram på grundnivå och avancerad nivå och ett stort utbud av fristående kurser. Örebro universitet har samlat spetskompetens inom tre profilområden: AI, robotik och cybersäkerhet, Mat och hälsa och Föroreningar och samhälle.
Följ Örebro universitet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Örebro universitet
Lång historia av självkontroll i fotboll1.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den moderna fotbollen är väldigt olik den fotboll som reglerades i England på 1800-talet. Men idealen om kontroll över kropp och känslor och att upprätthålla disciplin är tydliga än idag, precis som när kyrkan och den industriella medelklassen formade fotbollens regler. Det menar Dominik Döllinger, forskare i sociologi vid Örebro universitet.
Masterprogram för individanpassad hälsa31.3.2026 14:15:19 CEST | Pressmeddelande
Örebro universitet utvecklar internationellt masterprogram inom precisionsnutrition – i nära samverkan med näringslivet.
Bidrog Covid till svagare relationer och stängda gränser?31.3.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Under pandemin var vi tvungna att leva isolerat och träffa färre människor. Nu visar ny forskning att det kan ha påverkat oss mer än vi trott – och särskilt de unga. Studien bygger på intervjuer i 30 europeiska länder och har letts av Örebro universitet.
Nytt AI-baserat system kan göra industrin både effektivare och mer hållbar26.3.2026 08:46:08 CET | Pressmeddelande
Forskare vid Örebro universitet har utvecklat ett nytt produktionssystem som använder artificiell intelligens (AI) för att förbättra effektivitet och hållbarhet inom exempelvis fordonsindustrin. – Våra resultat visar att produktionen kan bli både snabbare och mer hållbar samtidigt, säger Rajesh Patil, forskare i maskinteknik.
Ny bok om matporr – och vår tids matkultur25.3.2026 11:49:50 CET | Pressmeddelande
Matporr handlar inte bara om snygga matbilder – det är en kamp om vad som är rätt och fel sätt att laga, äta, visa upp och värdera mat. I den nya boken Food Porn undersöker Örebroforskaren Jonatan Leer ämnet för att förstå vad det säger om dagens matkultur.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum