SBAB Bank

Stärkt privatekonomi kan ge bostadsmarknaden en efterlängtad skjuts 2026

18.12.2025 07:00:00 CET | SBAB Bank | Pressmeddelande

Dela

Efter en höst präglad av pessimism vänder mäklarna och ser ljusare på bostadmarknadens utveckling. Under flera år har utbudet av bostäder varit rekordhögt men nu visar data från Booli att utbudet minskar. SBAB:s senaste Mäklarbarometer visar att bara 39 procent av mäklarna tror på ett större utbud under första kvartalet 2026. Det är den minsta andelen sedan 2021. En stark efterfrågan gör att 43 procent av mäklarna tror på stigande priser, vilket kan jämföras med att sex procent tror på sjunkande priser.

Stärkt privatekonomi kan ge bostadsmarknaden en efterlängtad skjuts 2026
Stärkt privatekonomi kan ge bostadsmarknaden en efterlängtad skjuts 2026

I SBAB:s Mäklarbarometer får fastighetsmäklare verksamma i landets tre storstadsregioner bedöma marknadsläget utifrån en rad parametrar varje kvartal. Inför 2026 års första kvartal tror 39 procent av mäklarna att utbudet kommer att öka, vilket är en påtaglig minskning. Inte sedan 2021 har så få trott på ett större utbud. Därtill förväntas efterfrågan öka, med stigande priser som följd. 43 procent av mäklarna tror på stigande priser medan endast sex procent tror på lägre priser det kommande kvartalet (se tabell 1). Det innebär att mäklarna vänt. Efter en mer pessimistisk höst spirar optimistimen inför våren (se diagram 1).

– När vi efter årsskiftet summerar bostadsmarknaden för 2025 talar mycket för att bostadspriserna stått mer eller mindre stilla eller möjligen har ökat marginellt. Jag tror dock att mäklarnas optimism inför inledningen av nästa år är befogad. Mycket tyder på att mångas privatekonomi håller på att återhämta sig efter flera tuffa år, vilket kan ge bostadsmarknaden en efterlängtad skjuts. Lägg därtill att bolånetaket föreslås höjas och amorteringskravet sänkas. Det kan bidra till att det blir enklare för framför allt förstagångsköpare att ta sig in på marknaden, säger Linda Hasselvik, SBAB:s privat- och boendeekonom.

34 procent av mäklarna tror att skillnaden mellan utgångspris och slutpris kommer att öka under första kvartalet 2026, att jämföra med att 9 procent tror att skillnaden kommer att minska. I samma anda förväntas försäljningstiderna minska. Det tror 41 procent av mäklarna, att jämföra med att 12 procent tror på längre försäljningstider.

– Efter tre år med rekordstort utbud visar färsk data från Booli att utbudet sjunker mer än normalt så här års. Ett mindre utbud bör, precis som mäklarna förutspår, leda till större budgivningar och kortare försäljningstider 2026, säger Linda Hasselvik.

Fakta om SBAB:s Mäklarbarometer

SBAB:s Mäklarbarometer är en kvartalsvis enkät till 220 fastighetsmäklare i Stor-Stockholm, Stor-Göteborg och Stor-Malmö som genomförts sedan 2005. Den görs av Origo Group på uppdrag av SBAB. Den senaste undersökningen gjordes från 17 november till 1 december 2025.

Se tabell och diagram i bifogat pressmeddelande.

Tabell 1. Prognos för prisutvecklingen första kvartalet 2026 

Bostadsrätter

och småhus

 

 

 

 

Ökar mycket

Ökar

Oförändrade

Minskar

Minskar mycket

Bostadsrätter

3% (2%)

40% (19%)

51% (59%)

4% (20%)

1% (1%)

Småhus

2% (1%)

40% (41%)

52% (48%)

5% (10%)

1% (0%)

Medelvärde

3% (2%)

40% (30%)

52% (54%)

5% (15%)

1% (1%)

Källa: SBAB Mäklarbarometer, andel i procent, föregående kvartals svar inom parentes. Not: Avrundning till närmaste hela procenttal kan göra att siffrorna inte summerar till hundra procent.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Linda Jonsson, Privat- och boendeekonom, SBAB
Linda Jonsson, Privat- och boendeekonom, SBAB
Ladda ned bild

Dokument

Om SBAB

SBAB:s affärsidé är att med nytänkande och omtanke erbjuda lån och sparande samt andra tjänster till privatpersoner, bostadsrättsföreningar och fastighetsbolag i Sverige. SBAB bildades 1985 och ägs av svenska staten. Bostadssajten Booli och mäklarguiden Hittamäklare är en del av SBAB:s trygga och enkla tjänster för bolån och boendeekonomi utan krångel. Antal bolånekunder uppgår till 301 000 och 709 000 privatpersoner har sparkonto (per den 30 sep 2025). Antal medarbetare (FTE) är 1 095. SBAB prioriterar fyra av FN:s globala hållbarhetsmål (8, 11, 12 och 13) inom ramen för Agenda 2030. Målen utgör en integrerad del av SBAB:s hållbara styrmodell och dagliga arbete. Läs mer på: sbab.se, booli.se, hittamaklare.se, facebook.com/sbabbank och linkedin.com/company/sbab-bank.

Följ SBAB Bank

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från SBAB Bank

Stigande temperatur på husmarknaden – men inte för lägenheter11.5.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

SBAB/Booli:s indikator Bomarknadstempen som mäter hur lätt det är att sälja en bostad visar att temperaturen på den svenska bostadsmarknaden som helhet fortsatte att stiga i april. Ökningen drevs dock uteslutande av husmarknaden. Trots en relativt stor uppgång i antalet sålda ettor, troligen till följd av de nya bolånereglerna, ligger temperaturen alltjämt lågt för dem jämfört med större lägenheter.

Ingen synbar påverkan på bostadspriserna i april av höjt bolånetak och sänkt amorteringskrav3.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande

Bostadspriserna sammantaget i Sverige steg med 1 procent i april. Lägenhetspriserna steg med 0,6 procent och huspriserna med 1,3 procent. Trenden, där både normala säsongseffekter och andra tillfälliga effekter rensats bort, pekar också på en något starkare underliggande prisökning på hus än för lägenheter. Mest steg lägenhetspriserna i Mellersta Sverige. I Norra Sverige föll de. Villapriserna steg som mest i Norra Sverige medan de föll i Storgöteborg. Detta visar SBAB Booli Housing Price Index (HPI).

Pensionärerna vill både leva nu och hjälpa nästa generation – så undviks framtida arvstvister29.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

SBAB:s senaste undersökning visar att en majoritet av pensionärerna i första hand vill leva upp sina pengar medan de kan. En betydande andel vill samtidigt lämna pengar efter sig, i första hand till barn och barnbarn. De kommande decennierna förväntas kapitalöverföringarna mellan generationerna bli mycket stora till följd av stora kapitalvinster på bostäder. Få saker kan splittra familjer så mycket som arvstvister. Det belyser vikten av att ha ordning på hur gåvor och framtida arv ska regleras och till exempel upprätta ett formellt testamente.

Bräcklig konjunkturuppgång, ökad risk för högre inflation men oförändrad styrränta23.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

BNP-tillväxten i år revideras ned från 2,8 till 2,4 procent till följd av konflikten i Mellanöstern. Av samma skäl bedöms inflations- och ränteriskerna nu ligga mer på uppåt- än nedåtsidan jämfört med föregående prognos. Huvudscenariot är dock fortfarande oförändrad styrränta fram till mars nästa år. Bostadspriserna väntas stiga med drygt 4 procent och bostadsbyggandet öka svagt. Även om styrräntan blir oförändrad kan bolåneräntorna komma att variera beroende på ändrade marknadsräntor och därmed upplåningskostnader för bankerna.

Rekordmånga band bolåneräntan i mars17.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

Rörlig ränta dominerar och har gjort så i flera år men i mars syntes ett tydligt trendskifte. 12 procent av SBAB:s nya kunder valde att binda hela eller en del av sitt lån vilket kan jämföras med 5 procent vid den förra uppföljningen i december. Det är den högsta andelen sedan det turbulenta ränteåret 2022. Detta sker i ett läge där marknadsräntorna stigit och det mot slutet av månaden blev tydligt dyrare att binda sina lån. Det senare bedöms inte ha påverkat utfallet i mars i någon större utsträckning men kan få ökad betydelse framöver.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye