PowerCo startar europeisk battericellsproduktion i Salzgitter
Gigafabriken i Salzgitter har inlett produktionen av battericeller (Unified Cell) i Europa. Anläggningen sätter nya standarder för hållbarhet, digitalisering och skalbarhet och blir navet i Volkswagen-koncernens satsning på egen batteriteknik.

- PowerCo levererar: Produktionen av de första battericellerna (Unified Cell) startade framgångsrikt.
- Gigafabriken i Salzgitter sätter nya standarder inom hållbarhet, digitalisering och skalning.
- Volkswagen-koncernen utökar kontinuerligt sin position inom batteriteknik.
- Oliver Blume, Volkswagen-koncernens VD:
– Vi tar de viktigaste framtidsteknologierna i egna händer, PowerCo levererar och är en central del av vår strategi som global ledare inom bilteknik.
PowerCo SE tog idag Salzgitter-gigafabriken i drift enligt plan och producerade de första battericellerna (Unified Cell), ”made in Europe”. Produktionsstarten markerar en milstolpe för Volkswagen-koncernen och den europeiska batteriindustrin: För första gången designar, utvecklar och producerar PowerCo battericeller i Europa, vilket stärker företagets egna tekniska kompetens och självständighet. Cellerna kommer nu levereras till koncernens varumärken för att genomgå de avslutande vägtester som säkerställer prestanda och kvalitet. Debuten är planerad till nästa år i den helt eldrivna småbilsfamiljen "Electric Urban Car Family" - Volkswagen, ŠKODA och SEAT/CUPRA.
Oliver Blume, VD för Volkswagen-koncernen, säger:
– PowerCo gigafabrik i Salzgitter sänder en stark teknologisk signal till Europa och fungerar som en hörnsten på vår väg mot att bli en global ledare inom bilteknik. Vi är den första europeiska biltillverkaren som etablerar vår egen utveckling och produktion av battericeller. Det här steget stärker vår position och gör oss mer självständiga i den globala konkurrensen.
Teknologiskt framsteg inom batteriteknik
Inom Volkswagen-koncernen förväntas PowerCo täcka cirka 50 procent av efterfrågan på battericeller, medan den andra hälften levereras av externa leverantörer. Den standardiserade batteridesignen gör det möjligt att använda cellerna globalt i alla våra varumärken och regioner. Den ger stordriftsfördelar, lägre kostnader och större flexibilitet i tekniken. Alla relevanta celltyper kan användas, från litiumjärnfosfat (LFP) till nickel-mangan-kobolt (NMC) och framtida solid-state cells.
Den första PowerCo battericellen (Unified Cell) är baserade på NMC-teknik och är det mest kraftfulla inom volymsegmentet. Jämfört med tidigare celler levererar den cirka 10 procent högre energitäthet. Den är dessutom perfekt anpassad till Volkswagens nya cell-to-pack-batterisystem, vilket ger tydliga fördelar i räckvidd, effektivitet och prestanda. Produktionen sker i Salzgitter, och fler varianter väntas, bland annat PowerCo battericell med LFP-teknologi.
Thomas Schmall, koncernstyrelseledamot för teknik, betonar:
– Med PowerCo utökar vi ständigt vår kompetens inom batterier. Tillsammans med det nya batterisystemet innebär battericeller "made in Salzgitter" ett verkligt framsteg för våra kunder. Det här placerar oss i förarsätet inom en nyckelteknologi för e-mobilitet.
Salzgitter blir Europas ledande battericenter
Produktionen av PowerCo battericeller kommer gradvis att öka under det kommande året. I det första steget kommer en årlig produktionskapacitet på upp till 20 GWh att byggas upp i Salzgitter, som kan utökas till upp till 40 GWh vid behov. Salzgitter kommer att fungera som ledande anläggning för kommande PowerCo-gigafabriker i Valencia (Spanien) och St. Thomas (Kanada), alla baserade på PowerCos standardfabrikskoncept. Den erfarenhet som erhållits i Salzgitter kommer sedan att överföras till Valencia och St. Thomas. Utbytet av kunskap och personal har redan börjat.
Samtidigt fortsätter forsknings- och utvecklingscentret i Salzgitter att växa: Sedan 2022 har laboratorie-, test- och utvecklingskapaciteten strategiskt utökats. Ett annat testområde är för närvarande under uppbyggnad och planeras tas i bruk i början av 2026. Som ett resultat utvecklas Salzgitter alltmer till Europas ledande batterihubb.
Frank Blome, VD för PowerCo SE, säger:
– På bara tre år har vi byggt ett helt nytt företag, utvecklat en konkurrenskraftig produkt och färdigställt en battericellsfabrik tillsammans med hela den tillhörande leveranskedjan. Samtidigt är vi redan igång med battericellsfabriker i Spanien och Kanada. Kort sagt: vi levererar. Denna prestation är resultatet av ett enastående lagarbete från många kollegor på PowerCo och Volkswagen, och jag är djupt tacksam för det.
Nya standarder inom hållbarhet och digitalisering
Gigafabriken i Salzgitter sätter också nya standarder för produktion av battericeller med låg koldioxidpåverkan. Produktionen drivs helt med förnybar energi från vind och sol. För första gången kommer även de energikrävande miljöerna där battericeller hanteras och torkas att drivas med förnybar elektricitet, något som i industrin vanligtvis löses med fossila bränslen. Totalt minskar Salzgitter-fabriken sina CO₂-utsläpp med upp till 115 000 ton per år jämfört med konventionella fabriker.
Högautomatiserad produktion och omfattande analys av realtidsdata är avgörande för att hela tiden förbättra processernas stabilitet, effektivitet och kvalitet. Tusentals datapunkter från maskiner och byggnader gör det möjligt att spåra allt sömlöst och utgör grunden för AI-baserad kvalitetskontroll.
Fakta om Salzgitter
- Första spadtaget: juli 2022
- Anläggningsområde: 69 000 kvadratmeter, motsvarande cirka 10 fotbollsplaner
- Byggnadens storlek: cirka 600 meter lång, 350 meter bred och 30 meter hög
- Koncept: standardfabrik, förebild för ytterligare battericellsfabriker (Valencia, St. Thomas)
- Maxkapacitet: 40 GWh; första expansionsfasen på 20 GWh, vilket motsvarar cirka 250 000 elfordon (beroende på batteristorlek)
- Elförsörjning: förnybar energi från vind- och solkraft
- Produkt: PowerCo battericell (Unified Cell) i rektangulär (prismatisk) form, fabriken kan producera celler med olika kemiska sammansättningar (i Salzgitter används NMC-teknik)
Nyckelord
Kontakter
Marcus ThomasfolkKommunikationschef
Tel:070-35 896 57marcus.thomasfolk@volkswagen.seBilder


Dokument
Volkswagen Group Sverige AB är ett helägt dotterbolag till Porsche Holding Salzburg, som i sin tur ägs av Europas största biltillverkare Volkswagen AG. Volkswagen Group Sverige är den största bilimportören på den svenska marknaden och har sitt huvudkontor i Södertälje. Gruppen marknadsför bilar av märkena Volkswagen, Skoda, Audi, SEAT, CUPRA, VW Transportbilar och Porsche.
Följ Volkswagen Group Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Volkswagen Group Sverige AB
Volkswagen-koncernen inleder tester med självkörande Gen.Urban i Wolfsburg12.12.2025 14:13:31 CET | Pressmeddelande
Upplevelsen för passagerarna är i fokus när Gen.Urban testar autonom körning i verklig stadstrafik. Bilen anpassar sig efter individuella preferenser, som sätets position och digital interiör, samtidigt som forskare samlar data om hur människor upplever resor utan ratt och pedaler.
Volkswagen-koncernen dominerar "Das Goldene Lenkrad", tar hem hälften av utmärkelserna och ett historiskt varumärkesrekord18.11.2025 14:30:32 CET | Pressmeddelande
Årets upplaga av Das Goldene Lenkrad blev en tydlig framgång för Volkswagen-koncernen. Med starka resultat från flera märken, där Volkswagen personbilar står för en historisk fyrdubbel, visar koncernen bredden, innovationskraften och genomslaget i sina senaste modeller.
Ett år efter grundandet: Joint venture mellan Volkswagen Group och Rivian visar starka framsteg13.11.2025 07:07:18 CET | Pressmeddelande
Det gemensamma bolaget mellan Volkswagen Group och Rivian tar tydliga kliv framåt i utvecklingen av nästa generations fordonsarkitektur och mjukvara.
Volkswagen-koncernen visar god utveckling i en utmanande omvärld30.10.2025 10:15:11 CET | Pressmeddelande
Volkswagen-koncernen visar stabil utveckling under de första nio månaderna 2025, med något högre försäljningsintäkter och totalt 6,6 miljoner sålda fordon. Implementeringen av prestationsprogrammen bidrar nu till förbättrat rörelseresultat.
Volkswagen AG:s styrelse utser Oliver Blume till koncernchef fram till slutet av 203020.10.2025 10:29:57 CEST | Pressmeddelande
Med förlängt förtroende från Volkswagen AG:s styrelse fortsätter Oliver Blume att driva koncernens utveckling de kommande åren.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum