Pressinbjudan: Välkommen till Vidingehäng – sommarens höjdpunkt i våra bostadsområden
30.6.2025 10:00:00 CEST | Vidingehem | Pressmeddelande
Under sommaren är det fullt av lovaktivieteter i flera av Vidingehems bostadsområden i Växjö kommun. Genom Vidingehäng erbjuder vi barn och unga kostnadsfria aktiviteter som sport, lekar, pyssel och brädspel – i samarbete med det lokala föreningslivet.

Sommaraktiviteterna har under många år varit ett återkommande och uppskattat inslag i vår verksamhet och syftet är lika enkelt som viktigt – att fylla bostadsområdena med skratt och glädje och att skapa många roliga minnen av sommaren.
Varmt välkommen att besöka Vidingehäng som sker fram till vecka 30. Kontakta ansvarig för lovverksamheten Wanda Nordin, wanda.nordin@vidingehem.se för tid och plats.
Läs gärna mer om Vidingehäng samt se schema på vår hemsida.
Vidingehäng - lovaktiviteter för barn & unga
Varmt välkomna!
Kontakter
Emelie Ydefjall RoosKommunikationschefVidingehem
Mediasamordnare
Vidingehem - för hela livet
Vi är Växjö kommuns allmännyttiga bostadsbolag med totalt 11 400 lägenheter fördelade på 12 stadsdelar och 18 orter. Vi har 69 000 kvadratmeter kommersiella lokaler och på Campus vid Linneuniversitetet har vi 2 100 studentlägenheter. Vi är drygt 140 medarbetare som kontinuerligt arbetar med att finnas till hands i vardagen och göra boendet enkelt och bekvämt för våra hyresgäster.
Följ Vidingehem
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vidingehem
Vidingehem säljer gamla kommunhuset i Växjö16.6.2026 10:21:03 CEST | Pressmeddelande
Vidingehem och Växjöföretaget APP Properties AB har tecknat avtal om försäljning av fastigheten Ansgarius, det gamla kommunhuset i Växjö. Genom försäljningen får kvarteret möjlighet att utvecklas vidare och bidra till en levande och attraktiv stadskärna.
Vidingehem satsar på smarta miljöhus för tryggare och mer hållbara bostadsområden4.12.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Vidingehem tar nästa steg mot framtidens avfallshantering genom att utveckla smarta miljöhus med stöd av AI-teknik. Satsningen bygger på en idé som växt fram på Vidingehem och som senare belönades genom DigIT Hub och Växjö Linneus Science park med ett utvecklingsstöd på 150 000 kronor. Tillsammans med Wexnet, som varit teknisk partner under pilotprojektet, har lösningen kunnat testas i skarpt läge. Efter ett lyckat pilotprojekt går arbetet nu vidare, och fler miljöhus kommer att utrustas med AI-teknik.
Pressinbjudan: Invigning av Lammhults nya trygghetsboende Lyckanshöjd27.10.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Vidingehem bjuder in till invigning av Lyckanshöjd – Lammhults nya trygghetsboende som förenar trygghet, gemenskap och trivsel. Vid invigningen medverkar: Malin Lauber (S), ordförande Kommunstyrelsen Arijeta Reci (S), ordförande Vidingehem Tomas Thornell (S), ordförande Omsorgsnämnden Programmet inleds med tal, följt av rundvandring och fika. Tid och plats: 30 oktober, 10:00 – 11:30, Köpmannagatan 9, Lammhult Anmälan sker till: emelie.ydefjallroos@vidingehem.se
Pressinbjudan: Invigning av Lammhults nya trygghetsboende Lyckanshöjd9.10.2025 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Vidingehem bjuder in till invigning av Lyckanshöjd – Lammhults nya trygghetsboende som förenar trygghet, gemenskap och trivsel. Vid invigningen medverkar: Malin Lauber (S), ordförande Kommunstyrelsen Arijeta Reci (S), ordförande Vidingehem Tomas Thornell (S), ordförande Omsorgsnämnden Programmet inleds med tal, följt av rundvandring och fika. Tid och plats: 30 oktober, 10:00 – 11:30, Köpmannagatan 9, Lammhult Anmälan sker till: emelie.ydefjallroos@vidingehem.se
APP Properties har undertecknat en avsiktsförklaring om förvärv av gamla kommunhuset15.5.2025 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
Vidingehem har undertecknat en avsiktsförklaring med Växjöföretaget APP Properties AB om försäljning av fastigheten Ansgarius i Växjö. Affären är ännu inte formellt genomförd, men parterna har gemensamt uttryckt en vilja att arbeta vidare mot ett slutgiltigt avtal. – Vi ser mycket positivt på att en lokal aktör med starkt engagemang för Växjö vill ta över och vidareutveckla fastigheten. Det ligger helt i linje med vårt uppdrag att bidra till ett hållbart och tryggt Växjö, säger Arijeta Reci (S), styrelseordförande i Vidingehem. – Utvecklingsplanen för kvarteret Ansgarius inkluderar bland annat moderna centrala kontorsytor och bostäder med tillgång till stort serviceutbud. Vi har även med en större verksamhet i planen som kommer bidra till att stärka Växjö som besöksstad och möjliggöra en mer levande stadskärna, säger Anders Svensson, vd APP Properties. Parallellt med processen inleds nu arbetet med sedvanlig fastighetsgranskning och ett fördjupat projektutvecklingsarbete. Försäljningsp
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum