WaterAid Sverige

Wa­t­erAid när­varar på Världs­vat­ten­veckan i Stock­holm

Dela

Världsvattenveckan äger rum på Stockholm Waterfront 24–28 augusti. WaterAid kommer att delta på plats med en delegation på över 30 personer som utgörs av både svenska och internationella experter. Här hittar du information om de seminarium som WaterAid arrangerar och deltar i samt kontaktuppgifter vid intervjuförfrågningar.

Foto: Arthur Hinton

– Världsvattenveckan äger rum i ett Stockholm som oroas över brist på dricksvatten, med pågående rekommendationer om att duscha i max tre minuter. Men vi måste komma ihåg att vattenbristen är mycket mer akut i andra delar av världen. För att kunna hantera det måste finansieringen av hållbara vattensystem öka och därför är det förkrossande att se hur många länder gör nedskärningar i biståndet, inklusive Sverige. Vi har redan lösningarna, det är bara den politiska viljan som saknas, säger Anna Nilsdotter, generalsekreterare WaterAid Sverige.

Världsvattenveckan äger rum årligen i Stockholm och anordnas av Stockholm International Water Institute, SIWI. Årets konferens går under temat “Water for Climate Action”, med fokus på hur smarta vattenlösningar kan bidra till att hantera klimatkrisen, motverka miljöförstörelse och lindra förlusten av biologisk mångfald. WaterAid har nyligen släppt en rapport på samma tema.

– Kopplingen mellan klimatkrisen och vattenkrisen går inte längre att förneka. Trots det går enbart tre procent av den globala klimatfinansieringen till vattenrelaterade initiativ, vilket tyder på att världens ledare fortfarande inte insett hur viktigt det är att öka satsningarna på vatten, sanitet och hygien för att skydda människor och natur från förödande klimatkatastrofer och samtidigt minska utsläppen. Smarta vattenlösningar, som till exempel innefattar skydd av våtmarker och en hållbar hantering av avloppsvatten, kan både öka tillgången till rent vatten och bidra till en grönare värld, säger Tove Lexén, klimatexpert WaterAid.

Tidigare i sommar släppte WaterAid en opinionsundersökning som bland annat visar att en majoritet av svenska folket oroar sig över hur vattenkrisen riskerar att utvecklas globalt på grund av klimatkrisen. Samtidigt uppgav bara 15 procent av de tillfrågade att de har ganska eller mycket stort förtroende för att regeringen gör tillräckligt för att bidra till att bekämpa den globala vattenkrisen.

En som har sett hur satsningar från regeringen kan göra skillnad är WaterAids policychef i södra Afrika, Moreblessnings Chidaushe, som kommer att delta på Världsvattenveckan.

– Satsningar på rent vatten leder till minskad fattigdom, stärker kvinnors position i samhället, skapar bättre utbildningsmöjligheter och bekämpar sjukdomar. Trots det är miljontals afrikaner fortfarande fattiga och behovet av stöd är fortsatt enormt, inte minst på grund av hur klimatkrisen påverkar våra samhällen och vattensystem, säger Moreblessings Chidaushe, policychef, WaterAid södra Afrika. 

WaterAid deltar i 18 olika samtal och seminarium under Världsvattenveckan. Vissa av dem går även att följa digitalt. Anmälan och mer information om WaterAids program samt delegation på plats under konferensen hittar du här.

WaterAid kommer även att ha en egen monter på plats dit besökare och reportrar är välkomna. Representanter från Ghana, Etiopien, Tanzania, Sydafrika, Bangladesh, Storbritannien, USA och Sverige kommer att närvara vid montern.

Kontakter

Bilder

Foto: Arthur Hinton
Ladda ned bild

WaterAid

WaterAid är en internationell organisation som arbetar för att alla människor överallt ska ha tillgång till rent vatten, toaletter och hygienmöjligheter. Vi har verksamhet i 30 länder och arbetar i några av världens fattigaste samhällen. WaterAid finns på plats med egen personal och samarbetar med lokala partners för hållbara och långsiktiga lösningar som leder till att fler får tillgång till rent vatten och toaletter. Vi sätter frågan på agendan och påverkar beslutsfattare globalt och nationellt att satsa mer på dessa grundläggande rättigheter. Sedan WaterAid grundades 1981 har vi nått 28,5 miljoner människor med tillgång till rent vatten, 29 miljoner med tillgång till toaletter och 27,8 miljoner med möjlighet till bättre hygien. Sedan 2009 finns WaterAid i Sverige, och här arbetar vi framför allt med insamling, påverkansarbete och opinionsbildning.

Följ WaterAid Sverige

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från WaterAid Sverige

Wa­t­erAid kom­menterar regerin­gens nya beslut om bistån­det5.12.2025 09:00:00 CET | Debatt

På en pressträff i dag meddelade bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M) bland annat att Sveriges bistånd till Tanzania, Liberia, Moçambique, Zimbabwe och Bolivia fasas ut. Sedan tidigare har även biståndet till Burkina Faso, Myanmar och Mali upphört. WaterAid har verksamhet i fem av dessa åtta länder och är kritiska till regeringens beslut. Här är WaterAids presskommentarer som WaterAids avdelningschef för policy och program, Julia Schalk, står bakom.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye