Hög tid att byta ut problematiska telefoner
Knappt 7000 telefoner, som inte kan nå 112 genom operatörens eget nät har blockerats. Men det återstår fortfarande cirka 60 000 problematiska telefoner. Personer som använder dessa telefoner bör skyndsamt byta ut dessa. Hjälp gärna en anhörig eller vän att byta ut telefonen.

I början av december 2025 stängdes 2G- och 3G-näten hos operatörerna Tele2, Telenor och Tre. PTS följer teknikskiftet nära och har haft ett flertal avstämningar med operatörerna.
Nyligen fick PTS information om att kunder med vissa telefoner inte kommer kunna nå nödnumret 112 genom operatörens egna nät efter att 2G- och 3G-näten har stängts ner, trots att telefonerna använder 4G. Enligt informationen kommer användarna kunna ringa vanliga samtal, men inte kunna nå nödnumret 112 genom operatörens egna nät.
Skyndsamt byte rekommenderas
PTS förelade den 21 november 2025 aktuella operatörer att identifiera vilka telefoner som omfattas och kontakta slutanvändare. Personer som har sådana telefoner ska ha fått information från sina operatörer. Den 2 februari 2026 kommer dessa telefoner att blockeras. PTS uppmanar dessa användare att redan nu skyndsamt byta ut sina telefoner. Det förekommer även telefoner som kräver ytterligare åtgärder för att fungera, till exempel att starta om telefonen eller avlägsna SIM-kortet. Dessa ska blockeras från den 1 december.
PTS har begärt in information från aktuella operatörer och presenterar nu en sammanställning.
- Till den 17 december hade nära 7000 telefoner blockerats.
- Det rör sig om knappt 400 olika modeller.
- Det handlar om både nya och äldre telefoner.
- Det återstår cirka 60 000 telefoner som har det här problemet. Dessa kommer att blockeras den 2 februari. Har man kvar en sådan telefon behöver man känna till att ett samtal till 112 kan ha en avsevärd fördröjning vid uppkoppling av samtalet, samt att lokaliseringsuppgifter går förlorade.
- PTS avser inte att publicera en aggregerad förteckning över telefoner. Det finns en problematik som handlar om modell i kombination med operatör och nät. En lista skulle därför riskera att ge felaktig information. Det är operatörerna som har information om de exakta telefonerna just hos dem.
- PTS kan konstatera att operatörerna informerar kunder och att slutanvändare byter ut telefoner. Men det återstår många problematiska telefoner som behöver bytas ut snarast, det är bråttom. Blir man kontaktad av sin operatör ska man ta den informationen på allvar.
- PTS fortsätter att följa den här frågan. Vi står inför jul- och nyårshelger där antalet resor och trafiktätheten på många stora vägar ökar och det för också med sig fler olyckor, varav många med dödlig utgång. Det är därför mycket viktigt att människor har telefoner som kan nå nödnumret 112, säger Dan Sjöblom, PTS generaldirektör.
Viktiga saker att tänka på
- Har du blivit kontaktad av din operatör – agera.
- Kontakta din operatör om du har frågor kring modell och abonnemang.
- Testring inte 112. SOS Alarm understryker att det försvårar för människor som behöver hjälp på riktigt.
- Hjälp gärna familj och vänner kring byte av telefon.
- Ge inte bort gamla telefoner.
Kontakter
Petter ÖhrnPressansvarig
Presstjänsten är bemannad vardagar kl. 08-17.
Följ PTS - Post- och telestyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från PTS - Post- och telestyrelsen
Pressträff kring telefoner som inte kan nå nödnumret 112 via det egna nätet17.12.2025 08:50:08 CET | Pressmeddelande
Post- och telestyrelsen (PTS) bjuder in till en pressträff med anledning av de telefoner som inte kan nå nödnumret 112 via operatörens egna nät efter avveckling av 2G- och 3G-nät.
Operatörer ska säkerställa tillgång till 112 – vissa mobiltelefoner kommer att blockeras21.11.2025 12:39:57 CET | Pressmeddelande
Tre, Telenor och Tele 2 måste medverka till att nödsamtal kan genomföras. Problemet gäller vissa mobiltelefoner som påverkas av nedstängningen av 2G- och 3G-nät. Dessa mobiltelefoner behöver blockeras.
PTS etablerar användarråd och aktörsforum för att främja en ansvarsfull digital omställning19.11.2025 10:28:49 CET | Pressmeddelande
PTS etablerar användarråd och aktörsforum som är två kompletterande arenor, som samlar användares erfarenheter och aktörers utvecklingskraft. Tillsammans bidrar de till att stärka den digitala inkluderingen och främja tillgängliga och användbara digitala miljöer.
Auktionen i 1800 MHz-bandet är avslutad18.11.2025 14:16:23 CET | Pressmeddelande
Två budgivare vann tillstånd i 1800 MHz-bandet. Den totala auktionslikviden uppgår till 652 190 000 kronor.
I dag startar auktionen i 1800 MHz-bandet18.11.2025 09:54:24 CET | Pressmeddelande
I dag startar auktionen av tillstånd att använda radiosändare i delar av 1800 MHz-bandet. Målsättningen med tilldelningen är att frekvenserna ska användas och bidra till den fortsatta digitaliseringen av Sverige på ett säkert sätt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum