Opinionsundersökning: Endast tre av tio svenskar tror att Sverige kommer klara av att skydda sig mot extremväder – störst oro för vattenbrist
6.11.2025 09:00:00 CET | WaterAid Sverige | Pressmeddelande
En ny opinionsundersökning från Novus, som tagits fram på uppdrag av WaterAid, visar att endast tre av tio svenskar tror att Sverige kommer klara av att skydda samhälle och infrastruktur mot extremväder. Mest skeptiska är stockholmare. Undersökningen visar även att vattenbrist är den klimateffekt som oroar flest svenskar – i synnerhet i södra Sverige.

– Den här undersökningen släpps bara några dagar innan klimattoppmötet COP30 inleds i Brasilien. Där kommer stort fokus att ligga på hur världen ska klara av att anpassa sig till klimatkrisen och skydda samhällen. Om inte ens vi svenskar tror att vi – som bor i ett rikt land på norra halvklotet – kommer klara av att skydda vårt samhälle, hur ska då världens mest utsatta länder klara av det? De är beroende av stöd från rika länder som Sverige. Regeringen måste visa att de tar klimatanpassning på allvar, både nationellt och globalt, säger Tove Lexén, klimatexpert WaterAid som kommer att närvara på COP30 i Brasilien.
I opinionsundersökningen uppger tre av tio svenskar (29 procent) att de i “ganska” eller “mycket” hög utsträckning tror att Sverige kommer klara av att skydda samhälle och infrastruktur mot extremväder som översvämningar, torka, stormar och vattenbrist. De som är mest skeptiska bor i Stockholm, där fler än hälften (53 procent) menar att de i ganska eller mycket låg utsträckning tror att Sverige kommer klara av det.
– Många platser i Sverige har drabbats av någon form av extremväder och det här är bara början. Inget land slipper undan klimatkrisen. Bland världens hundra mest folkrika städer upplever var femte extrema förändringar i klimatet, antingen genom ökad nederbörd eller torka, eller både och, säger Anna Nilsdotter, generalsekreterare WaterAid.
De tillfrågade i opinionsundersökningen uppger även vilken av följande klimateffekter de oroar sig mest för: vattenbrist, översvämningar, stigande vattennivåer eller stormväder. Allra flest – tre av tio svenskar (33 procent) – svarar att de oroar sig för vattenbrist. Boende i södra Sverige är särskilt oroade för vattenbrist, där nära hälften (45 procent) har valt det som svarsalternativ. Knappt en av fem (18 procent) uppger att de inte oroar sig för något, där boende i norra Sverige sticker ut.
– Alla de här klimateffekterna har en sak gemensamt: vatten. För mycket vatten orsakar översvämningar och stigande vattennivåer, för lite vatten orsakar vattenbrist, och för smutsigt vatten gör människor sjuka, vilket kan bli aktuellt om vattensystem går sönder vid exempelvis stormväder. Faktum är att över 90 procent av alla klimatkatastrofer är vattenrelaterade, men trots det går enbart tre procent av all global klimatfinansiering till vattenrelaterade initiativ. WaterAid uppmanar regeringen att verka för att mer pengar ska gå till vattenfrågor under COP30, säger Anna Nilsdotter.
Läs hela Novusrapporten HÄR.
Kontakter
Christopher EngerdahlPresskommunikatörWaterAid Sverige
Tel:070-768 99 80christopher.engbergdahl@wateraid.seBilder

WaterAid
WaterAid är en internationell organisation som arbetar för att alla människor överallt ska ha tillgång till rent vatten, toaletter och hygienmöjligheter. Vi har verksamhet i 30 länder och arbetar i några av världens fattigaste samhällen. WaterAid finns på plats med egen personal och samarbetar med lokala partners för hållbara och långsiktiga lösningar som leder till att fler får tillgång till rent vatten och toaletter. Vi sätter frågan på agendan och påverkar beslutsfattare globalt och nationellt att satsa mer på dessa grundläggande rättigheter. Sedan WaterAid grundades 1981 har vi nått 28,5 miljoner människor med tillgång till rent vatten, 29 miljoner med tillgång till toaletter och 27,8 miljoner med möjlighet till bättre hygien. Sedan 2009 finns WaterAid i Sverige, och här arbetar vi framför allt med insamling, påverkansarbete och opinionsbildning.

Följ WaterAid Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från WaterAid Sverige
Miljardregn när Postkodlotteriet delade ut stöd till organisationer13.3.2026 15:25:05 CET | Nyheter
Den 12 mars tog WaterAid emot 11 miljoner kronor i basstöd från Postkodlotteriet vid den årliga utdelningsfesten i Stadshuset i Stockholm. Samtidigt beviljades WaterAid ytterligare 10,5 miljoner kronor till ett Drömprojekt som ska starta i Papua Nya Guinea. Totalt delade Postkodlotteriet ut över en miljard kronor till 62 organisationer som arbetar för att skapa en bättre värld.
Minskat bistånd innebär ökade risker för pandemier, ekonomiska kriser och konflikter2.2.2026 15:23:59 CET | Debatt
Satsningar på vatten, toaletter och hygien behöver öka för att minska fattigdomen och utsattheten i många länder. För att det ska vara möjligt behövs stöd från länder som Sverige, skriver Julia Schalk, avdelningschef för policy, program och partnerskap på WaterAid, i en debattartikel i Sydsvenskan.
Katastrofala översvämningar i Afrika: “Bland de värsta vi sett”30.1.2026 10:57:10 CET | Pressmeddelande
I södra delarna av Afrika råder några av de värsta översvämningarna på mycket länge. WaterAid har verksamhet i Moçambique och Malawi, där båda länderna har drabbats hårt och tusentals människor befinner sig i tillfälliga läger. Nu startar WaterAid en akutinsamling för att hjälpa de drabbade – som hotas av kolerautbrott i brist på rent vatten.
WaterAid medverkar på Sveriges största mässa inom markförlagd VA27.1.2026 09:45:55 CET | Nyheter
VA Tour Sweden är Sveriges största mässa inom markförlagd VA. Där diskuteras allt som rör VA tillsammans med bland annat VA-ingenjörer, VA-chefer, konsulter, anläggare, entreprenörer och grossister. WaterAid är på plats för att belysa hur vattenkrisen påverkar människor och samhällen världen över.
Biståndsministern har fått Kolera12.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
WaterAid har gett bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M) Kolera i julklapp. Inte sjukdomen – utan ett gosedjur som WaterAid har tagit fram i samarbete med Acne Jr. Gosedjuret är inspirerat och döpt efter den sjukdom som varje år dödar tiotusentals människor, och är tänkt att symbolisera varför satsningar på rent vatten och toaletter i biståndet är livsavgörande.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum