Blågul kvartett klar för Terräng-VM
18.12.2025 11:40:54 CET | Svenska Friidrottsförbundet | Pressmeddelande
Den 10 januari är det dags för första friidrottsmästerskapet 2026 – VM och JVM i terräng som arrangeras i Tallahassee, Florida. Här presenteras den svenska truppen bestående av fyra löpare.
Världsmästerskapet i terränglöpning kommer att avgöras i Apalachee Regional Park, ett område där mängder av terrängtävlingar har arrangerats genom åren, bland annat nio amerikanska mästerskap.
Sverige skickar fyra löpare som ska tävla i varsin klass.
I männens lopp representeras Blågult av Djurgårdens Simon Sundström, som blev åtta på Terräng-EM i portugisiska Lagoa den gångna helgen.
– Simon stod för en väldigt stark prestation på EM och visade med eftertryck att han har på ett VM att göra, säger förbundskapten Kajsa Bergqvist.
– Vi vet ju sedan tidigare att han är bra på mycket mer än hinderlöpning och åttondeplatsen i Lagoa var hans främsta placering någonsin på ett internationellt seniormästerskap. Det bådar gott inför både VM och den kommande utesäsongen. Ett kvitto på att han har en bra träningshöst bakom sig.
I kvinnliga loppet är Sveriges representant Hässelbys Sarah Lahti som blev nia på EM.
– Sarah är en otroligt stark terränglöpare vilket hon visat i flera lopp i år. På EM blev det ett okej resultat. Hon gick för en medalj, men hade oturen att halka och stuka till foten. Efter det gjorde hon en heroisk insats där hon hämtade in placeringar mot slutet och visade att hon är en löpare som ska till VM.
I U20-loppen ställer Sverige två 17-åringar på start: IFK Lidingös Sebastian Lörstad och Spårvägens Fanny Szalkai.
Fanny Szalkai slutade på en strålande fin sjundeplats i U20-loppet på EM och var en del i laget som bärgade ett brons. Sebastian Lörstad blev 32:a på samma mästerskap.
– Fanny och Sebastian är två av våra otroliga 08:or, båda är bland de bästa i världen i sina åldersklasser. Nu kommer de att springa tillsammans med 07:or så konkurrensen blir stenhård, men det ska bli kul att se vad de kan åstadkomma och båda kommer att samla värdefulla erfarenheter, säger Kajsa Bergqvist.
Kontakter
Anna-Lena Pettersson
Tel:0767214584anna-lena.pettersson@friidrott.seFölj Svenska Friidrottsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Friidrottsförbundet
Svenskt rekord på 1 mile av Wilma Nielsen – "Otroligt kul!"2.2.2026 09:27:35 CET | Pressmeddelande
Sent på söndagskvällen, svensk tid, slog Wilma Nielsen till med ett svenskt rekord på 1 mile. På World Indoor Tour Gold-galan i New York sprang Hässelbylöparen in på 4:23.56 och förbättrade det svenska rekordet med tolv hundradelar. "Att nu har sprungit hem ett svenskt rekord känns så otroligt kul!", säger hon.
Åskag inför Nordenkampen: "Nu jäklar ska rekordet slås!"28.1.2026 14:46:34 CET | Pressmeddelande
På söndag är det dags för Nordenkampen i Karlstad och en som är extra laddad är trestegsstjärnan Maja Åskag. På grund av sjukdom har hon ännu inte tävlat i år, men nu hoppas hon på stordåd i Karlstad. "Nu jäklar ska det svenska rekordet slås!" säger Maja.
Här är Sveriges trupp till Nordenkampen – "Härligt gäng!"27.1.2026 14:03:00 CET | Pressmeddelande
Söndagen den 1 februari är dags för friidrottarnas första blågula uppdrag 2026 – Nordenkampen i Karlstad. I dag presenteras den svenska truppen och förbundskapten Kajsa Bergqvist känner sig mycket nöjd: "Det är ett härligt gäng vi kommer till start med! En skön mix av rutin och ungdomlig glöd, precis som det ska vara."
Khaddi Sagnia är laddad inför Nordenkampen: ”Extra nerv”21.1.2026 09:57:13 CET | Pressmeddelande
IF Götas längdstjärna Khaddi Sagnia gjorde säsongspremiär i Århus under gårdagen – och nu står det klart att hon också är uttagen till Nordenkampen i Karlstad den 1 februari. ”Man vill verkligen bidra med så mycket poäng som möjligt”, säger Khaddi Sagnia.
Mondo Årets friidrottare igen – "Ska fortsätta bara"20.1.2026 23:03:16 CET | Pressmeddelande
För sjunde året i rad blev Mondo Duplantis utsedd till Årets friidrottare på Atea Friidrottsgalan. Och målet för den närmaste framtiden är tydligt. "Jag försöker bara dominera, på något sätt", sa Mondo från scenen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum