HSB Riksförbund

Omöjligt att uppnå klimatmålen utan stöd - Energirenovering olönsam i nästan hela landet

Dela
Lönsamhet är nästan omöjligt att uppnå för energirenoveringar.
Lönsamhet är nästan omöjligt att uppnå för energirenoveringar.

En ny rapport från CIT Renergy, beställd av HSB Riksförbund, visar att det är svårt att uppnå lönsamhet för omfattande energieffektivisering.

- Det ställs höga krav på omställning från Sveriges regering och EU, men i praktiken är investeringskostnaderna så höga att det är företagsekonomiskt olönsamt i hela landet, säger Mikael Rosén, energiexpert HSB.

Studien som genomförts av CIT Renergy, ett helägt dotterbolag till Stiftelsen Chalmers Industriteknik med unik kompetens inom energieffektivisering, omfattar ett flerbostadshus från 70-talet med typisk energiprestanda och analyserar lönsamhet med priser och prismodeller för fjärrvärme och el i fem orter: Stockholm, Göteborg, Linköping, Västerås och Gotland. På alla orter förutom Gotland är energieffektiviseringar i praktiken inte företagsekonomiskt lönsamma.

EU:s klimatmål och direktiv som Energieffektiviseringsdirektivet (EED) och Direktivet om byggnaders energiprestanda (EPBD) ställer krav på kraftigt minskad energianvändning. Alla byggnader ska vara nollemissionsbyggnader senast 2050. För att nå dit krävs omfattande energieffektivisering i bostadssektorn.

Rapporten visar att:

  • Lönsamheten för energieffektivisering varierar stort beroende av pris och prismodeller på olika orter.
  • Kalkylen ser helt annorlunda ut om investeringskostnaden skulle minska med 25 procent.
  • Hela paketet krävs: För att nå energiklass D krävs ett åtgärdspaket med klimatskärmsförbättringar, FTX-system och varmvattenåtgärder. Det kan kosta upp emot 3 miljoner kronor i investeringar.

- Om vi ska klara av omställningen och de krav som ställs inför den så behövs det ett riktat nationellt ekonomiskt stöd som täcker som minst 25-30 % av investeringskostnaden, säger Mikael Rosén, energiexpert HSB.

Om studien:

Rapporten bygger på energiberäkningar och lönsamhetsanalyser för ett typiskt flerbostadshus från 1970-talet. Beräkningarna inkluderar olika åtgärder som klimatskärmsförbättringar, FTX-system, varmvattenåtgärder och frånluftsvärmepumpar.

Hela rapporten hittar du här: Energirenovering i flerbostadshus

Läs gärna även vår debattartikel i Dagens Industri: DEBATT: HSB: Omöjligt att uppnå klimatmålen utan stöd

Kontakter

Bilder

Ladda ned bild
Lönsamhet är nästan omöjligt att uppnå för energirenoveringar.
Lönsamhet är nästan omöjligt att uppnå för energirenoveringar.
Ladda ned bild

Om oss

HSB är en medlemsägd, kooperativ organisation som arbetar med bosparande, byggande och förvaltning. HSB vill skapa en trygg boendemiljö där alla kan träffas och trivas.

HSB är Sveriges största bostadskooperation med:

  • ca 677 000 medlemmar
  • ca 4 100 bostadsrättsföreningar
  • ca 35 000 förtroendevalda
  • 23 regionala HSB-föreningar


HSB ägs och drivs av medlemmarna enligt principen en medlem – en röst.

Följ HSB Riksförbund

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från HSB Riksförbund

Positiva förslag för att stärka kundskydd på fjärrvärmemarknaden10.12.2025 14:54:26 CET | Pressmeddelande

Energimarknadsinspektionen (Ei) har presenterat ett åtgärdspaket med syfte att stärka kundskyddet. HSB välkomnar åtgärderna som föreslås men vill också se ett mer konkret sätt att pröva skäligheten. - Prisutvecklingen de senaste åren visar att fjärrvärmemarknaden är dysfunktionell. I praktiken är det ett monopol och insynen i prissättningen har varit mer eller mindre obefintlig, därför välkomnar vi att Energimarknadsinspektionen föreslår åtgärder som ska stärka kundskyddet, men mer behövs, säger Johan Nyhus, förbundsordförande HSB. Ei föreslår bland annat att det införs en ny funktion för tvistlösning, en plattform för ökad insyn i fjärrvärmeverksamheten, samt ett utökat informationsansvar för fjärrvärmeföretagen. - Vi skulle även vilja se en skälighetsprövning för pris och andra villkor för fjärrvärmen. När företag köper in sig på fjärrvärmemarknaden och höjer priserna på bara några år med tiotals procent behöver det finnas en möjlighet att pröva om priset är skäligt, säger Johan Nyhu

HSB ställer sig bakom förslag om ökad trygghet i bostadsrätter28.11.2025 15:23:18 CET | Pressmeddelande

Regeringens snabbspårsutredning Stärkt trygghet i bostadsrätter har nu lämnat sina förslag. De innebär bland annat att bostadsrättshavare ska kunna sägas upp även om brottet begås på platser som ligger längre bort från själva bostaden än vad som tidigare varit möjligt. - Det är mycket välkomna förslag som utredningen presenterar. HSB har länge efterfrågat bättre verktyg för bostadsrättsföreningar att motverka otrygghet och kriminalitet, säger Johan Nyhus, förbundsordförande HSB. Tröskeln för att en bostadsrätt ska kunna sägas upp när den används för brott sänks, vilket innebär att föreningen får större möjligheter att agera mot otrygghet. Om en bostadsrättshavare ägnar sig åt våld, hot eller liknande handlingar som leder till försämrad trygghet kan det nu ligga till grund för förverkande av bostadsrätten. Möjligheterna för en bostadsrättsförening att neka medlemskap skärps och förtydligas. Lagändringarna föreslås börja gälla den 1 januari 2027. - Skärpningarna som föreslås är angelägna

Dramatisk kostnadsutveckling för vatten och avlopp, elnät, fjärrvärme5.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande

Kostnaderna för fjärrvärme, elnät, vatten och avlopp samt avfall fortsätter att öka kraftigt. I år har priserna totalt ökat med cirka 10 procent visar Nils Holgerssonrapporten. Samtidigt innebär sjunkande elhandelspris att den totala kostnadsökningen för ett Nils Holgerssonhus blir måttligare än befarat. Skillnaderna i driftkostnad mellan kommunerna är fortsatt stora – det är exempelvis 85 procent dyrare att bo i Vaxholm än i Luleå. Bostadskostnader som ingen kan välja bort fortsätter att rusa. Kostnader för fjärrvärme, elnät, vatten och avlopp (VA) samt avfall har ökat dramatiskt under 2025, visar Nils Holgerssonrapporten. Men det finns en ljuspunkt i mörkret: det lägre elhandelspriset mildrar den totala kostnadsökningen något. Figur 1: Index för prisutvecklingen för de olika nyttigheterna Exkluderar man elhandelspriset och energiskatten från den totala kostnaden så återstår de monopolliknande nyttigheterna och dessa ökat med 9,7 procent i genomsnitt under året – betydligt mer än infl

Efter succén: ny chans att besöka ett dystopiskt 2050 i HSB Living Lab13.10.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande

I maj lanserade HSB Living Lab projektet Bo en dag i år 2050 – en fullskalig lägenhetsprototyp som visar hur framtidens boende kan komma att se ut om vi inte tar dagens klimatutmaningar på allvar. Och intresset har varit stort: under våren har över 100 beslutsfattare, politiker och branschaktörer upplevt prototypen. Under hösten 2025 ges nya chanser att delta i det dystopiska framtidsexperimentet. Anmälan är nu öppen! Hur kommer det vara att bo i Sverige år 2050 om vi inte agerar på dagens klimatutmaningar? Det är frågan som står i centrum för projektet Bo en dag i år 2050, en fullskalig och Sverigeunik lägenhetsprototyp i HSB Living Lab i Göteborg, som tagits fram i samarbete med tjänstedesignbyrån Antrop. Projektet startade som en del i innovationsprogrammet ShiftSwedens utlysning om Framtidens platser (2024). Stort intresse för upplevelsen Intresset har varit stort under de tillfällen som prototypen har hållit öppet under våren 2025 då fler än 100 politiker, beslutsfattare och brans

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye