Svensk Handel

Ingen tydlig juleffekt i modehandeln hittills

Dela

Förväntningarna på en tydlig uppgång i försäljningen i samband med årets julhandel har hittills inte infriats. Nya siffror från Svensk Handels Stilindex Julspecial visar att försäljningen inom modehandeln minskade under inledningen av december. 

Försäljningen inom modehandeln minskade under inledningen av december.
Försäljningen inom modehandeln minskade under inledningen av december.

Under perioden 1–16 december minskade klädförsäljningen med 8,4 procent, medan skoförsäljningen föll med 22,6 procent jämfört med samma period förra året. 

– Det är tydligt att den skjuts i försäljningen som vi hade hoppats på har uteblivit. Mycket tyder på att en stor del av julhandeln har tidigarelagts i år, då många valde att handla under Black Month i november. Samtidigt ska man komma ihåg att vi fortfarande har många viktiga försäljningsdagar kvar, både de sista dagarna före jul och under mellandagsrean, som blir avgörande för hur försäljningen till slut landar, säger Sofia Larsen, vd Svensk Handel. 

Försäljningen minskade både i fysiska butiker och online, och nedgången gäller såväl kläd- som skohandeln. Klädförsäljningen minskade 6,6 % i den fysiska handeln och 12,6 % online, medan skoförsäljningen minskade 21,9 % respektive 25,3 % jämfört med samma period förra året. 

– De svaga siffrorna speglar ett fortsatt utmanande läge för modeföretagen, där flera faktorer samverkar. Utöver att delar av julhandeln tycks ha tidigarelagts till november påverkar även väderförhållanden försäljningen inom modehandeln. Det milda vädret minskar efterfrågan på säsongsvaror, som exempelvis ytterplagg, säger Sofia Larsen. 

Siffrorna avser december månads första hälft, medan en betydande del av julhandeln fortfarande återstår. Den samlade försäljningsutvecklingen för hela december redovisas i Stilindex i januari. 

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Sofia Larsen är vd på Svensk Handel
Sofia Larsen är vd på Svensk Handel
Ladda ned bild

Dokument

Länkar

Om Svensk Handel

Svensk Handels uppdrag är att stärka handelns konkurrenskraft och synliggöra branschens innovationskraft och bidrag till samhällets utveckling. Svensk Handel förhandlar och sluter kollektivavtal, påverkar politiker och stöttar medlemmarna i en rad olika frågor. 

Följ Svensk Handel

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye