Lidl Sverige

Lidl blir en del av Skövde Science City

22.12.2025 08:00:00 CET | Lidl Sverige | Pressmeddelande

Dela

Nu står det klart att Lidl ska öppna butik i Mariesjö, mitt i Skövde Science City. Byggstart är planerad till det första halvåret 2026.
– Vi ser fram emot att bli en del av kommunens största stadsbyggnadsprojekt någonsin. Det är ett perfekt läge för människor som reser till och från arbetet, säger Christoffer Wennergren, fastighetschef på Lidl Sverige.

Etableringen innebär att Lidl får sin andra butik i Skövde. Den nya butiken kommer att vara en del av den nya stadsdelen Skövde Science City som växer fram i Mariesjö. Området ligger nära Skövde stadskärna, bara 500 meter från resecentrum. Där varvas nya bostadskvarter med företagslokaler, högskola och service, och Lidl-butiken kommer att ligga nära både högstadieskola och idrottshall. 

– Vi är mycket glada över att Lidl väljer att etablera sig i Mariesjö och ser fram emot att vara med och bidra till områdets fortsatta utveckling, säger Elin Andersson, affärs- och projektutvecklingschef på byggföretaget Brixly.

Butiken kommer att ha en försäljningsyta på 1 500 kvadratmeter, och byggs enligt det senaste butikskonceptet. 

– Skövdeborna kommer att möta en butik med stort fokus på färskhet, dagliga leveranser av frukt och grönt och ett brett sortiment av Från Sverige-märkta produkter från vårt växande varumärke Matriket. Det blir också enkelt för våra kunder i Hjo och Tibro att göra en prisvärd veckohandling hos oss, säger Christoffer Wennergren. 

Etableringen blir ett viktigt tillskott för både boende och verksamma i Skövde Science City och stärker områdets serviceutbud ytterligare.
 
Butiken planeras öppna i juni 2027.

Kontakter

Om oss

Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sedan dess har vi utmanat marknaden. I dag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 210 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5 000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.

Följ Lidl Sverige

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige

”Jump of the Year”: Armand Duplantis hoppar över en 5,50 meter hög vägg av Lidl-produkter1.6.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande

Armand ”Mondo” Duplantis har gjort det igen, men den här gången i ett experiment som världen aldrig tidigare skådat. Istället för en traditionell ribba utmanades världsrekordhållaren av Lidl att hoppa över en 5,50 meter hög och 12 meter bred solid vägg byggd av allt från havremjölk och äpplen till smörgåsjärn och cykelhjälmar. Efter en dramatisk krasch i första försöket lyckades han till slut ta sig över.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye