Naturskyddsföreningen

Allvarligt att stöd till klimatanpassningsfonder utraderas

Dela

Regeringen meddelade idag att den minskar medlen till Sida med 20 procent. Beslutet innebär också att Sveriges stöd till två klimatanpassningsfonder helt utgår. Naturskyddsföreningen kommenterar beslutet.

– Regeringen utraderar med detta beslut Sveriges stöd till FN:s anpassningsfond och fonden för klimatanpassning för världens fattigaste länder. Det är alltså världens fattigaste människor som kommer att betala priset för beslutet. Nu kommer de få ännu svårare att bemöta klimatkrisens effekter; extremväder, torka och sinande vattentillgångar. Det är kortsiktigt, beklagligt och höjer inte Sveriges anseende i världen, säger Karin Lexén, generalsekreterare Naturskyddsföreningen.

– Sveriges stöd till FN:s utvecklingsprogram UNDP minskas med hela 92 procent. Att minska biståndet till långsiktig utveckling och klimatanpassning riskerar att öka människors utsatthet, leda till fler konflikter om knappa resurser och i förlängningen öka behovet av humanitärt stöd. I tider av politisk instabilitet och globala utmaningar behövs globala institutioner som FN, säger Karin Lexén.

– Precis som med klimatarbetet på hemmaplan väljer regeringen att minska Sveriges ambitioner. Sverige har varit internationellt erkänd som världsledande inom bistånd, men detta anseende naggas nu rejält i kanten, avslutar Karin Lexén.

Kontakter

Följ Naturskyddsföreningen

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Naturskyddsföreningen

Ny rapport: Sverige eldar för kråkorna9.12.2025 06:30:00 CET | Pressmeddelande

Att effektivisera energianvändningen i Sverige är utan tvekan det bästa verktyget för att ställa om energisystemet och få ner klimatutsläppen. Den mängd el som kan frigöras genom effektivisering är många gånger högre än den el som kan produceras i två planerade vindkrafts- och kärnkraftsprojekt. Men trots EU-regler saknas det svensk politik för att effektivisera. Samtidigt förbrukar svensken nästan dubbelt så mycket hushållsel som den genomsnittliga EU-medborgaren. Det visar en ny rapport från Naturskyddsföreningen.

Pressinbjudan till MR-dagarna: En auktoritär utveckling i omvärlden - hur står civilsamhället pall?5.12.2025 13:18:39 CET | Pressmeddelande

Välkommen till Naturskyddsföreningens evenemang på Mänskliga rättighetsdagarna i Kistamässan, 9-10 december. En auktoritär utveckling har pågått det senaste decenniet och nu lever 71 procent av världens befolkning i auktoritära stater. Sverige ligger fortfarande högt i demokratirankningar, men även här ökar desinformation, hat och misstänkliggörande av civilsamhället. Hur påverkas demokratin när civilsamhällets handlingsutrymme begränsas och klimataktivister utsätts för allt hårdare repressalier?

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye